Wpis z mikrobloga

#tojestmultikonto #pytaniedoeksperta #gsm #umts #lte #lte4g #elektronika #samsung

LTE 4G mam tylko 2 kreseczki (około 50%) w mieszkaniu. Na zewnątrz mam pełen zasięg, nawet jak wyjdę na balkon to mam 3 albo 4 kreseczki zasięgu. Ale nie to jest najgorsze, bo odkąd zmieniłem telefon to nie mam w ogóle internetu i mam słaby zasięg jak tylko oddalam się od centrum miasta. Miejscami nie mam go wcale i to jest strasznie denerwujące, bo w zasadzie poza centrum chciałbym móc korzystać z internetu (przynajmniej 3G) i móc rozmawiać przez telefon. W starym telefonie miałem możliwość wymiany baterii bez rozbierania telefonu i podłączenia zewnętrznej anteny. W nowym telefonie nie ma takiej opcji. Szukałem nawet anteny na USB i nic nie znalazłem. Muszę kupić repeater za ~ 500 zł i mieć dostęp do napięcia 230V, a to trochę drogo i zbyt kłopotliwie. Do starego telefonu wystarczał pigtail i zewnętrzna antena żeby poprawić zasięg. Tutaj znalazłem tylko modem na USB, który zmuszałby mnie do każdorazowego wyciągania karty z telefonu żeby mieć dostęp do internetu poza centrum miasta i prawdopodobnie musiałbym do tego podłączyć zewnętrzne źródło zasilania, bo złącze w telefonie może nie mieć wystarczającej wydajności prądowej. Nie ma opcji podłączyć zewnętrznej anteny bez rozbierania telefonu., w dodatku na płycie nie ma nawet gniazda, jest tylko pigtail łączący płytę główną z płytką, na której znajduje się gniazdo USB. Są tam więc dwa małe gniazdka, które można by wykorzystać dodając "okulary" do telefonu. Mógłbym nawet podpiąć antenę ze starego telefonu w szereg, ale nie wiem czy to będzie działało i czy zasięg nie jest ograniczany softwareowo. Modem nie rozwiązuje mojego problemu w pełni (żonglowanie kartami i konieczność zakupu powerbanku, do tego będę musiał połączyć obie wtyczki do zewnętrznego źródła zasilania.

Najlepszy byłby dla mnie odpowiedni transciever, abym mógł podłączyć antenę GSM/UMTS/ LTE4G do wyprowadzeń D+ i D- we wtyczce (Rx Tx) USB-C, jestem w stanie zgodzić się nawet na zewnętrzne źródło zasilania, chociaż wolałbym nie musiał tego robić, ale nic nie znalazłem.

Mam nawet urządzenie, które teoretycznie powinno działać z moim telefonem, ale może być niekompatybilne ze względu na to, że zostało wyprodukowane jako przystawka do konkretnego urządzenia i prawdopodobnie nie da się tego nawet podłączyć do komputera. Nie chce mi się bawić w żadne modyfikowanie, pisanie oprogramowania itd. nie mam do tego sprzętu i dość wiedzy żeby oszukać urządzenie, tak aby było w stanie komunikować się z telefonem. Prawdopodobnie musiałbym skopiować sygnał ID aby antena USB wykryła mój telefon jako dedykowane urządzenie i musiałbym napisać jakiś program. Potrzebował bym więc masę czasu, a nie chce mi się z tym aż tak kombinować. Szukam czegoś prostszego.

Ewentualną antenę do telefonu mógłbym podłączyć jedynie szeregowo z istniejącym już układem, albo musiałbym wywiercić otwory w obudowie i pozbyć się fabrycznej anteny, problem w tym, że może być ona połączona z głośnikiem, albo z czymś jeszcze i to już jest katastrofa. Mam nawet gniazdo antenowe do telefonu, ale nie mam gdzie go wlutować, bo nie ma miejsca na płycie.

Na zdjęciu repeater, który musiałbym wozić w plecaku z akumulatorem i falownikiem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
tojestmultikonto - #tojestmultikonto #pytaniedoeksperta #gsm #umts #lte #lte4g #elekt...

źródło: 138

Pobierz
  • 36
  • Odpowiedz
@Bad_Wolf: Nie chcę i nie potrzebuję żadnego Wi-Fi, bo nie mam możliwości korzystania z Wi-Fi w szczerym polu. Potrzebowałbym drugiego smartfona z zewnętrzną anteną, który będzie przez Wi-Fi dostarczał internet do mojego nowego telefonu, ale z połączeniami głosowymi i tak będzie problem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Z resztą chciałem uniknąć zmiany telefonu, a teraz musiał bym kupić chyba telefon 3G z gniazdem antenowym żeby móc łapać sygnał,
  • Odpowiedz
@Bad_Wolf: Na starym telefonie miałem 1 albo nawet czasami 3 kreski zasięgu, bywało też, że nie miałem internetu (na 5 możliwych kreseczek), wymieniłem na nowy bez gniazda antenowego z wbudowaną baterią i od tej pory nie mam dostępu do internetu w tym samym miejscu, w którym wcześniej internet mi działał (słabo i wolno, ale działał). Nawet nie pomyślałem wtedy o dołożeniu zewnętrznej anteny, skoro miałem możliwość korzystania z internetu, to po
  • Odpowiedz
Nie chcę i nie potrzebuję żadnego Wi-Fi, bo nie mam możliwości korzystania z Wi-Fi w szczerym polu.


@tojestmultikonto: jak nie?¯\(ツ)/¯
https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/urzadzenia-sieciowe/routery/router-netgear-nighthawk-m5-mr5200

ale z połączeniami głosowymi i tak będzie problem


@tojestmultikonto: wifi call¯\(ツ)/¯

teraz musiał bym kupić chyba telefon 3G


@tojestmultikonto: ale wiesz, że to jest wyłączane przez operatorów? Cześć już nie ma, ostatecznie nie będzie do końca 2024 jak dobrze pamiętam.

No i nie chcę mieć dwóch kart sim,
  • Odpowiedz
  • 0
@tojestmultikonto Jeśli masz możliwość dostarczenia internetu do telefonu to jest jeszcze opcja VoIP, ewentualnie pod Androidem jeszcze Wi-Fi Calling aplikacyjny od Plusa czy tam a2mobile, ale w kwestii tego drugiego to nie wiem, na ile niezawodnie to działa. I czy jeszcze w ogóle działa.

Na pewno prościej by było podać model telefonu - to pozwoli wydedukować, co się da z niego "wycisnąć".
  • Odpowiedz
@Bad_Wolf: Czasami potrzebuję sprawdzić prognozę pogody albo poszukać czegoś w necie i nie mogę, bo nie mam zasięgu. Nie jest to wina operatora, bo testowałem wszystkie opcje. Jedyne co zrobiłem to wymieniłem telefon 3G z zewnętrznym gniazdem antenowym, na telefon 4G bez zewnętrznego gniazda antenowego. Jest też opcja z 5G, ale mi to nie potrzebne, bo i tak nie łapie.
  • Odpowiedz
@Bad_Wolf: Mój znajomy mieszka na obrzeżach małego miasta w domku jednorodzinnym i żeby telefon łapał zasięg to musi otworzyć okno w pokoju i się przez nie trochę wychylić ¯\(ツ)/¯

Ja wystarczy, że pojadę do lasu, kawałek od centrum miasta już mam problem z zasięgiem. Ostatnio nawet nie mogłem przez telefon porozmawiać, musiałem do drogi dojechać na rowerze, bo nie było mnie słychać.
  • Odpowiedz
@tojestmultikonto:

zrób to jak normalny, współczesny człowiek. Kup antenę zewnętrzną LTE/5G, kup router stacjonarny do domu, połącz z routerem antenę. Kup jakiś pakiet internetu w zależności, która sieć ma najlepszy sygnał u Ciebie. Np w Orange masz za 35zł/mc 225GB z cyklicznego pakietu Bez Limitu, 25 z promocji 300GB, 25GB za zasilenie. Czyli w sumie masz 275 za 35zł/mc. Wymieniasz telefon na taki z voice over wifi. Wszystko.
  • Odpowiedz
@tojestmultikonto

No raczej oczywiste, że router zapewniający wifi do vowifi tylko do domu gdzie nie masz zasięgu. W lesie na zewnątrz już trudno, trzeba się pogodzić jeśli też jest kłopot z zasięgiem.

Możesz kupić jakiś uzywany router lte, postawić przy oknie na którym masz najlepszy zasieg potem jeśli trzeba dokupić anteny. Nic innego legalnego nie wymyślisz.

Słyszałem ale nie wiem czy to w ogóle działa a jeśli już to tuż przy antenie
  • Odpowiedz
W lesie na zewnątrz już trudno, trzeba się pogodzić jeśli też jest kłopot z zasięgiem.


@niedasieukryc: Ja miałem zasięg dopóki nie wymieniłem telefony 3G z wymienialną baterią i gniazdem antenowym na nowy, który trzeba rozklejać żeby wymienić baterię, a pod pokrywką nie ma gniazda antenowego. Zasięg nowego telefonu jest mniejszy, bo wzmocnienie sygnału antenowego jest o jakieś 20-25% mniejsze niż w starym telefonie. Zamiast kupować jakiś router mogę kupić nową baterię
  • Odpowiedz
@tojestmultikonto

Nie ma sensu inwestować i wiazac się z telefonem 3G na przyszłość bo to pasmo za rok zostanie wylaczone. Poza tym smartfon ma służyć do używania różnych aplikacji, internetu a stary telefon z racji wieku, braku aktualizacji się do tego nie nadaje. Jeśli telefon jedynie do rozmów to lepiej kupić stara nokie i pewnie taki telefon jeszcze podziała 5 lat na 2G a i zasieg powinien mieć lepszy. Ograniczenie mocy nowych
  • Odpowiedz
odkąd zmieniłem telefon to nie mam w ogóle internetu i mam słaby zasięg jak tylko oddalam się od centrum miasta.


@tojestmultikonto: bo kupiłeś jakieś chińskie gówno na nie-EU rynek, bez obsługi "naszych" pasm, i dlatego nie ma zasięgu, bo tylko w dużych aglomeracjach znajduje jeszcze "BTSy" w trybach przez siebie obsługiwanych.
  • Odpowiedz
Ograniczenie mocy nowych smartfonow może wynikać z przepisów.


Albo sposobu w jaki elektronika oszczędza energię aby telefon działał na wbudowanym akumulatorze. To może być ograniczane softwareowo, a tego w jaki sposób ograniczono zasięg i dlaczego się nie dowiesz, bo UE gwarantuje Ci prawo do informacji i instrukcji obsługi. W rzeczywistości zrobiono z nas idiotów, którzy nie wiedzą nic na temat urządzeń, których używają. W instrukcji obsługi nie ma informacji na temat możliwości
  • Odpowiedz
Ograniczenie mocy nowych smartfonow może wynikać z przepisów.


Albo sposobu w jaki elektronika oszczędza energię aby telefon działał na wbudowanym akumulatorze. To może być ograniczane softwareowo, a tego w jaki sposób ograniczono zasięg i dlaczego się nie dowiesz, bo UE gwarantuje Ci prawo do informacji i instrukcji obsługi. W rzeczywistości zrobiono z nas idiotów, którzy nie wiedzą nic na temat urządzeń, których używają. W instrukcji obsługi nie ma informacji na temat możliwości
tojestmultikonto - >Ograniczenie mocy nowych smartfonow może wynikać z przepisów.

Al...

źródło: 7b3acfa03b57be9a863e278e78d99fce4fad34b506a48022df737cde02dc0b85

Pobierz
  • Odpowiedz
bo kupiłeś jakieś chińskie gówno na nie-EU rynek, bez obsługi "naszych" pasm, i dlatego nie ma zasięgu, bo tylko w dużych aglomeracjach znajduje jeszcze "BTSy" w trybach przez siebie obsługiwanych.


@hrumque: No właśnie nie. Nie chciałem chińskiego ze względu na niepewną sytuację geopolityczną i możliwe backdoory w układach elektronicznych, które mogły by zmusić mnie do wymiany urządzenia, gdyby sprawy przybrały inny obrót.

Mój telefon obsługuje wszystkie częstotliwości operatora, a nawet więcej.
  • Odpowiedz
@tojestmultikonto: ale to jest antena do odbioru jedynie radia FM a nie do wzmacniania sygnału GSM? Tak? Ja już nie odbieram w ogóle poza samochodem radia analogowego FM. Mam w domu zestaw audio z dwóch głośników bluetooth i muzykę/radio puszczam tak z telefonu jak i laptopa przez internet. Na telefonie w ogóle już nie mam radia FM i sobie to chwalę bo były miejsca gdzie radio szumiało natomiast połączenie internetowe nawet
  • Odpowiedz
To jest jednoprzewodowa antena FM do radia w telefonie.

Wymyśliłem to w 5 minut, dłużej zajęło mi rysowanie i dopracowywanie układu, mam już nową wersję, ale wycina mi niektóre stacje, będę musiał wprowadzić kilka modyfikacji, bo prawdopodobnie mam problem z pojemnością cewki, której nie ma w tym układzie. Układ działa, ale dodałem do niego trzeci kondensator 4.7 nF, bo długość pasma to zaledwie 75 kHz, trzeba to zrobić żeby stacje na siebie
  • Odpowiedz
@tojestmultikonto:

U mnie problem jest w tym, że mieszkam w beskidach gdzie w dolinach ciągle zmieniają się warunki odbioru bo nadajnik zasłania jakaś góra.

Jest to standardowe fabryczne radio. Musiałbym je wyjąć, kupić gniazdo i wtyczkę antenową i pomiędzy antenę a radio wpiąć ten układ. Czy to zmieściłoby sie za radiem samochodowym?
  • Odpowiedz