Wpis z mikrobloga

#ksiegowosc #podatki #vat
Siema, jestem vatowcem (VAT UE), chcę coś kupić na firmę z innego kraju z UE. Dostanę fakturę reverse charge.
W przypadku polskiej faktury jest prosto, place te 23% przy zakupie, a potem mam dzięki temu nadwyżkę VAT i mogę mniej zapłacić/zaliczyć jako podatek dochodowy itd.
Ale co w przypadku faktury reverse charge/bez VAT?
- zapłacić te 23% od kwoty na fakturze do US, po czym czym odliczyć VAT? Jak w ogóle poinformować US, że to za to?

- może nic nie muszę robić, dać tą fakturę księgowemu i tyle?
  • 13
@Blomex zapłacić tyle ile jest na fakturze
Nie płacisz VAT (n.d.) i nic nie odliczasz

Ważne żebyś był pewny, że masz VATUE bo urzędy wykreślają jak nie ma faktur

Jeśli nie masz pewności, najlepiej zrobisz jak pogadasz z księgowym/ą raczej Cię nie skasuje za poradę jeśli korzystasz z jakiegoś biura rachunkowego
@jarezz: bo jak się okaże że musi zapłacić 23% VAT, to może uzna że jest stratny. xD

Najpewniej skończy się na naliczeniu i odliczeniu VAT w deklaracji. Za mało szczegółów.
  • 0
@kuncfot: @kololowy
VAT UE mam na pewno bo sam wystawiam faktury reverse charge.
Z tego co znalazłem:

Faktura z adnotacją „reverse charge” dokumentująca import usług z UE na mocy art. 28b ustawy o VAT powinna zostać wykazana w pliku JPK_V7 zarówno po stronie podatku należnego, jak i naliczonego w okresie rozliczeniowym, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu.

Czyli jeśli faktury na zakup produktów działają tak samo, to o ile
18+

Zawiera treści 18+

Ta treść została oznaczona jako materiał kontrowersyjny lub dla dorosłych.

@kuncfot no przez opłaca chodzilo mi o to, że reguluje kwestie VAT. Dlatego mam księgową z upowaznieniami i OC żeby mi to prowadziła, a nie ja, żebym nie narobił problemów.