Wpis z mikrobloga

Jest taka narracja że Duda wszedł do sejmu głosami zwolenników Konfederacji.
Dość często propagowana, mamy np kolegę oficera prowadzącego który ma dwa screeny z ludźmi głosującymi na Dudę i wkleja je tak 100 razy na rok.
Jako że ponownie mignęła mi na wypoku doszedłem do wniosku że przecież można to sprawdzić bazując na ogólnodostępnych danych.
Zatem policzmy to. Z ciekawości.
Dane z Wikipedii.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wybory_prezydenckie_w_Polsce_w_2020_roku_(drugie)
Andrzej Sebastian Duda 10 440 648 51,03%
Rafał Kazimierz Trzaskowski 10 018 263 48,97%
Głosy nieważne 177 724 0,86%[c]
Razem 20 636 635 100%
Frekwencja 68,18%
Czyli 422 335 głosów przewagi.

1 tura
Bosak 1 317 380 6,78%
różnica procentowa bezwzględna z exit poll ipsos na zlecenie tvn (51,5 -48,5) = 3%
Czyli 0,03* 1 317 380 to liczba głosów wyborców Konfederacji oddanych na Dudę przy wyzerowaniu głosów Duda/Trzaskowski.
daje to 39521,4 głosy
Dzielimy przez 422 335 głosów
Wychodzi 9%.
Czyli gdyby wyborcy Konfederacj głosowali 50/50, przewaga Dudy byłaby o 10% mniejsza.
Duda wciąż zostałby wybrany na prezydenta Polski.
Zaokrąglam specjalnie w górę bo w końcu mógł być jakiś błąd pomiaru.
Jeśli pomyliłem się w obliczeniach - bo w końcu mogłem - proszę o wskazanie gdzie.

#wybory #bekazprawakow #bekazlewactwa #matematyka #konfederacja #polityka #duda #trzaskowski
UsmiechNiebios - Jest taka narracja że Duda wszedł do sejmu głosami zwolenników Konfe...

źródło: d8ad975568cce02168a188cb33e114541e7ccc4e53d4d9e76e736ce05d9f3ea5

Pobierz
  • 16
@Usmiech_Niebios: Dlaczego zakładasz sytuację 50/50 jako tą pożądaną? Wyszło w końcu 51/49 i ludzie mają z tym problem to raczej nikomu nie chodzi o 50/50. Zgodnie z tymi liczbami ok. 680k wyborców Bosaka zagłosowało na Dudę. Jeśli nawet połowa z nich zagłosowałaby na Trzaskowskiego (dając rozkład ok. 75/25) to Trzaskowski zostałby prezydentem.

Wśród pozostałych kandydatów masz tak:
- Hołownia - 390k głosów na Dudę
- Kosiniak - 107k głosów na Dudę
Dlaczego zakładasz sytuację 50/50 jako tą pożądaną?


@JC97: jeżeli mówimy że Duda wszedł głosami Konfederacji to muszę bazować na danych istniejących
Dane istniejące pokazują że wyborcy Konfederacji wchodzący w skład przewagi Dudy stanowili jej 10%.
Co za tym idzie gdyby wszyscy wyborcy Konfederacji nie poszli na drugą turę, Duda i tak by wygrał.
Co za tym idzie gdyby wszyscy wyborcy Konfederacji nie poszli na drugą turę, Duda i tak by wygrał.


@Usmiech_Niebios: Ale kto twierdzi, że mieli nie iść? Gdyby połowa z tych co poszła i zagłosowała na Dudę zamiast tego zagłosowałaby na Trzaskowskiego to wygrałby Trzaskowski.
@JC97: W zasadzie głosy musiałyby się rozłożyć minimum 66%/33% ze strony wyborców Konfederacji aby przewaga była zerowa.

Gdyby połowa z tych co poszła i zagłosowała na Dudę zamiast tego zagłosowałaby na Trzaskowskiego to wygrałby Trzaskowski.

A gdyby 100% ludzi w Polsce zagłosowało na Trzaskowskiego też wygrałby Trzaskowski.
Frekwencja wynosiła 68,18%.
Z ciekawości - czemu nie obwiniasz niegłosujących, bądź też pozostałych ludzi którzy zaczęli głosować na Dudę?
Przypomnę że głosy oddane na
@Usmiech_Niebios: Oczywiście, że wyborcy Bosaka nie są jedynym powodem, ale spośród następujących opcji:

- przekonanie ludzi, którzy nigdy na wybory nie chodzą.
- dostarczenie do urn ludzi, którzy nie mogą się tam dostać
- spowodowanie, że 90+% wyborców pozostałych kandydatów zagłosuje na Trzaskowskiego
- wyrażenie poparcia dla Trzaskowskiego przez Bosaka

To jednak najprostsza jest ta ostatnia. Jeśli Bosak poparłby Trzaskowskiego w 2. turze to Duda by pewnie przegrał. I pewnie powiesz,
@JC97: zapytam zatem dla porządku i binarnie - gdyby 30% wyborców Bosaka zagłosowało na Dudę, a 60% na Trzaskowskiego, co wciąż oznaczałoby jego porażkę - czy obwiniałbyś dalej wyborców Bosaka za porażkę Trzaskowskiego?

To jednak najprostsza jest ta ostatnia. Jeśli Bosak poparłby Trzaskowskiego w 2. turze to Duda by pewnie przegrał.

Na podstawie jakich badań i statystyk wyciągasz to założenie?
gdyby 30% wyborców Bosaka zagłosowało na Dudę, a 60% na Trzaskowskiego, co wciąż oznaczałoby jego porażkę - czy obwiniałbyś dalej wyborców Bosaka za porażkę Trzaskowskiego?


@Usmiech_Niebios: To się nie sumuje, ale jeśli Bosak poparłby Trzaskowskiego, a ten mimo wszystko by przegrał to nie, nie obwiniałbym go.
@Usmiech_Niebios: beka, że wyborcy najbardziej pisowskiej partii zagłosowali ilościowo na Dudę w takim samym stopniu jak wyborcy opozycji wszyscy razem wzięci.

Nie wspominając już o tym, że osoby związane z konfą jak Miśko wprost namawiały do głosowania na Dudę.
@Kryspin013: Trzaskowski prowadził swoją kampanie w sposób tak śliski (przymilanie się do Marszu Niepodległości) że mnie to akurat w ogóle nie dziwi. Niestety nie był wówczas wybrany Sikorski, a polityk który powiedziałby wszystko żeby wygrać i było to bardzo widoczne.
W ogóle tragedią Polski jest to że przy tym jaką chorągiewką jest PO PIS wypada jak partia ideowa. Ich idee są koszmarne - ale na wypoku jak zapytasz o coś wyborcę
Dla mnie ostatecznie większa beka z obwiniania Bosaka za wybór Dudy kiedy wykazałem za pomocą statystyk że to nie on był za to odpowiedzialny.


@Usmiech_Niebios: Nic nie wykazałeś. Wykazałeś tyle, że bez poparcia dla Trzaskowskiego poparcie wśród wyborców Bosaka rozłożyło się równo. Jeśli Bosak poparłby jednego lub drugiego to rozkład byłby bardziej jednostronny.

Akurat się sumuje. Ale możesz przeprowadzić własne obliczenia zamiast wierzyć mi na słowo.


30 + 60 = 90,
30 + 60 = 90, a gdzie pozostałe 10%?


@JC97: mogło nie iść, możemy zrobić 35/65%, jak wolisz.

Nic nie wykazałeś. Wykazałeś tyle, że bez poparcia dla Trzaskowskiego poparcie wśród wyborców Bosaka rozłożyło się równo.

To nie jest nic.

Jeśli Bosak poparłby jednego lub drugiego to rozkład byłby bardziej jednostronny.

To prawda. Ale wcześniej pisałeś;

Jeśli Bosak poparłby Trzaskowskiego w 2. turze to Duda by pewnie przegrał.

Więc w sumie zapytam
Więc w sumie zapytam znowu - na podstawie jakich badań i statystyk wyciągasz to założenie?


@Usmiech_Niebios: Na podstawie logiki. Twój kandydat popiera kogoś -> idziesz na niego głosować, albo uznajesz, że #!$%@? się na nim zawiodłeś i nie głosujesz na nikogo.
W bonusie - jaki byłby wynik gdyby 100% wyborców Hołowni zagłosowało na Trzaskowskiego?


@Usmiech_Niebios: Wróć kilka komentarzy wyżej - mówiłem, że to jest jeden ze scenariuszy, w których wygrywa Trzaskowski, ale transfer wyborców w proporcji 100/0 to mrzonka, za to 66/33 u Bosaka byłoby do osiągnięcia gdyby Bosak opowiedział się po jednej ze stron. Wyborcy Hołowni i tak w największym stopniu głosowali na Trzaskowskiego, więc nie ma się tu czego czepiać.