Wpis z mikrobloga

#prawojazdy #warszawa

Dwa pasy do skrętu w lewo (skrzyżowanie, nie rondo). Jadę lewym, ale tym bardziej po prawej. Kiedy włączać kierunkowskaz?

Najpierw jadę prawą stroną jezdni i zmieniam pas na lewy (ten bardziej po prawej), to włączam kierunkowskaz, jestem na pasie do skrętu w lewo. I co dalej?

a) Cały czas lewy:

Włączam od razu znowu kierunkowskaz w lewo i mam cały czas w lewo. Bo przecież to jest sygnalizacja zmiany kierunku jazdy (trzeba wcześniej sygnalizować). Czyli tak naprawdę jak włączyłem kierunkowskaz do zmiany pasa i teraz stoję do skrętu w lewo, to cały czas mam włączony.

b) Dopiero na końcu lewy:

Jak jadę pasem do skrętu w lewo albo na nim stoję, to nie mam włączonego. Bo by to zmyliło innych, że chcę zmienić pas na skrajnie lewy. Dopiero jak dojadę do końca pasa to wtedy włączam (bo dopiero wtedy skręcam). Czyli tak naprawdę miałem w lewo (zmiana pasa), potem nic (jechałem pasem do skrętu), a na końcu znowu w lewo (bo skręcam).

c) Nie włączam wcale:

Jak już zmieniłem pas, to nie włączam wcale, bo z tego pasa można skręcić tylko w lewo, więc wiadomo.

Ta ostatnia opcja wiem, że jest błędna. Bo przecież jest obowiązek sygnalizacji zmiany kierunku jazdy. Bez względu czy wiadomo czy nie wiadomo.

Czyli:
Opcja a) myli innych, że chcesz zmienić pas ruchu na skrajnie lewy.
Opcja b) nie spełnia konieczności wcześniejszej sygnalizacji zmiany kierunku jazdy.
Opcja c) całkiem błędna, bo w ogóle nie zasygnalizowany zamiar kierunku jazdy.

A coś trzeba wybrać.

Pytam o duże skrzyżowanie. Bo inaczej jest na rondzie. I jeszcze inaczej na rondzie dużym (z sygnalizacją) i inaczej na małym.

Na rondzie dużym:

Zmieniam pas na lewy z kierunkowskazem. Stoję na pasie do skrętu w lewo bez kierunkowskazu, bo wjazd na rondo to prosta droga. Dopiero jak wjechałem to włączam lewy kierunkowskaz i po zapaleniu się światła skręcam w lewo.

Na rondzie małym są dwie możliwości, jest dyskusyjne. Inaczej w Warszawie, inaczej w Krakowie. (Lub oczywiście w okolicach.)

Małe rondo w Warszawie:

Włączam lewy kierunkowskaz (bo będę chciał jechać w lewo), wjeżdżam na rondo w lewym, przed zjazdem z ronda prawy kierunkowskaz.

Małe rondo w Krakowie:

Wjeżdżam na rondo bez kierunkowskazu (bo nie ma zmiany kierunku jazdy), przed zjechałem z ronda włączam prawy.

Proszę, nie dyskutujcie o tym małym rondzie Warszawa vs Kraków. Ja się pytam o skrzyżowanie. Ale może to ma wpływ na odpowiedzi.

Kierunkowskaz - skręt w lewo przy dwóch pasach skrętu w lewo (z prawego)

  • a) Cały czas lewy - Warszawa 22.2% (2)
  • a) Cały czas lewy - Kraków 11.1% (1)
  • b) Dopiero na końcu lewy - Warszawa 44.4% (4)
  • b) Dopiero na końcu lewy - Kraków 22.2% (2)
  • Inna opcja 0% (0)

Oddanych głosów: 9

  • 7
  • Odpowiedz
@mk321: na rondzie dajesz kierunkowskaz tylko jak zjezdzasz z ronda
o jakim miejscu piszesz w pierrwszym przypadku? bo jest tak zagmatwane ze nic nie rozumiem
  • Odpowiedz
  • 0
na rondzie dajesz kierunkowskaz tylko jak zjezdzasz z ronda


@haabero: no to zależy. Na małym rondzie według ludzi z Warszawy włączasz lewy przed wjazdem na rondo, a według ludzi z Krakowa nie włączasz w lewo wcale. Czyli tak jak Ty piszesz - pewnie jesteś z Krakowa, okolic, lub uczył Cię ktoś z Krakowa. Na dużym rondzie ze światłami (takie co jest kwadratowe, a nie okrągłe), to nie włączasz lewego przed wjazdem,
  • Odpowiedz
@mk321: dales tag warszawa wiec myslalem ze gdzies w warszawie. Jestem stąd i uzywam kierunkowskazu tylko jak zjezdzam z ronda. Na duzym rondzie jest inaczej. Masz miejsce zeby sie ustawic na odpowiednim pasie wiec jak dasz kierunkowskaz to skretu w lewo to raczej w to miejsce gdzie jedziesz a nie ze chcsz zmienic pas
  • Odpowiedz
  • 0
@haabero: dałem tag warszawa, bo zależało mi, żeby więcej odpowiedzi było z Warszawy. Bo ci z Krakowa mogą robić inaczej, bo na rondach robią inaczej. Tylko z tego względu pisałem o rondach. Ale pytam o skrzyżowania, nie ronda.

Tak, są w Warszawie takie skrzyżowania - większość dużych, które nie są rondami. Tylko na wielu z nich przed końcem pasów do jazdy jest linia ciągła i jak stoisz na pasie z kierunkowskazem,
  • Odpowiedz
  • 0
@haabero: tutaj przykład skrzyżowania. Są dwa pasy do skrętu w lewo.

Szary samochód pewnie ma włączony kierunkowskaz w lewo, bo już skręca. A biały bus? Powinien mieć czy nie?

Ktoś powie, że powinien, bo też skręca w lewo. Ale ktoś inny powie, że nie, bo jeśli ktoś jedzie z tyłu może wtedy pomyśleć, że bus chce zmienić pas na ten pas do zwracania.

Akurat na tym zdjęciu jest linia ciągła, więc
mk321 - @haabero: tutaj przykład skrzyżowania. Są dwa pasy do skrętu w lewo. 

Szary ...

źródło: IMG_20231008_181732

Pobierz
  • Odpowiedz
@mk321: włączaj tak żeby nie mylić innych. Czyli jak chcesz zmienić pas z przedostatniego na ostatni to wyłącz... daj chwilę, włącz, zacznij się wciskać.

Ja staram się włączać i wyłączać na każdy manewr (dwie zmiany pasa, dwa włączenia), ale w praktyce różnie bywa.

Z rondami zwracam uwagę na kilka detali :P
1) na kursach prawa jazdy w wielu miejscach kraju każą wrzucać lewy kierunek od razu jak tylko wjeżdżasz na rondo,
  • Odpowiedz