Wpis z mikrobloga

Rozważam co lepsze segment w domu szeregowym czy mieszkanie w bloku najlepiej na ostatnim piętrze. Za bliźniakiem przemawiała do czasu zmiany zasad PV możliwość zainwestowania w PV na dachu i wyzerowania rachunków za prąd, ogrzewanie. Może jeszcze to powróci. Pytanie mam tylko do osób mających PV na starych zasadach, czy w przeciętnym 110m segmencie powierzchnia dachu wystarczy do zainstalowania tylu paneli aby dało się gotować, oświetlić i ogrzać dom i cwu energią ze słońca? Jak to wygląda w praktyce?

#dom #budowadomu #remontujzwykopem #pv #mieszkanie #mieszkaniedeweloperskie #elektryka #ogrzewanie
#pytanie
  • 11
  • Odpowiedz
@niedasieukryc: przy aktualnym sposobie rozliczania pv zapomnij o czymś takim. O ile wcześniej (ze dwa lata temu) było to osiągalne bez problemu o tyle teraz nie ma szans żeby to się ekonomicznie opłaciło
  • Odpowiedz
@dzieju41: Moim zdaniem nowy sposób rozliczania jest tak skonstruowany ze nawet jeśli to wydaje się korzystne bądź „nawet oplacalne” w tym momencie to za rok, dwa czy trzy jak w końcu wejdzie rozliczanie godzinowe to będzie totalnie nieopłacalne.
Fotowoltaika jest spoko w małej ilości robiona z myślą o autokonsumpcji, odkładanie prądu na zimę nie ma sensu
  • Odpowiedz
@dzieju41: @robertx

No cała zaleta starego sposobu rozliczania polegała na tym, że dało się tak dobrać ilość PV aby praktycznie mieć pewność, że wystarczy do zbilansowania pompy ciepła, gotowania, cwu, oświetlenia. Teraz to praktycznie niemożliwe bo większą część w takim przypadku zużywa PC zimą kiedy cena energii jest większa niż latem kiedy produkuje PV i większość jest odsprzedawana.

Jestem tego świadomy, w pierwszym poście pytałem ludzi korzystających ze starych
  • Odpowiedz
Może jeszcze to powróci.


@niedasieukryc: nigdy. Nie bez powodu trwa oferowanie magazynów energii, sprzedawcy mają ich w ofercie coraz więcej, a dopłaty z programów rządowych również preferują prosumentów nie oddających energii do sieci.
Zobacz sobie jakie rozwiązania wobec prosumentów są w Niemczech i zgadnij od kogo czerpiemy rozwiązania w branży energetycznej ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@niedasieukryc bierz bliźniaka nawet się nie zastanawiaj. Jeżeli izolacja od sąsiadów była by niewystarczająca bo istnieje tak możliwość to są sposoby na postawienie przedscianki i wygłuszenie jej.

Więcej miejsca, ogródek, brak czynszu.
  • Odpowiedz