Wpis z mikrobloga

Cześć wszystkim :D
Mam 23 lata, chciałbym zainwestować część swoich pieniędzy żeby uchronić je przed inflacją. Chciałbym przeznaczyć na ten cel 40k zł. Myślałem o obligacjach 3 letnich TOS lub 4 letnich COI. Nie jestem przekonany do 10-letnich EDO ze względu, że nie wiem czy w ciągu tych 10 lat nie będę potrzebował tych pieniędzy do kupna np. działki pod budowę.
Które i dlaczego lepiej wybrać? Kiedy najlepiej kupować, żeby mieć największy zysk?
#obligacje #inwestycje #pieniadze #oszczedzanie
  • 11
@Pepu323:
1. Wszystkie obligacje możesz zerwać w dowolnym momencie, a pieniądze zostaną ci zwrócone wraz z odsetkami w ciągu tygodnia
2. Żeby powiedzieć które lepsze to trzeba znać przyszłość, a nikt raczej wróżbitą nie jest.

Ja osobiście wybieram Edo ponieważ sądzę że podwyższona inflacją zostanie z nami na dłużej, ale niekoniecznie muszę mieć racje.
@Pepu323:
Plusy TOS to pewniaczek 6,85% na trzy lata z reinwestowaniem odsetek co daje praktycznie 6,9%
Plusy COI to to że jak dodrukują pieniędzy to zawsze będziesz na inflacja + marża 1.25% która pokrywa często podatek Belki

Osobiście rozłoże TOS:COI w okolicy 1:2 ale jeszcze mam chwile na pomyślunek

A kupuj teraz bo zostały zwiększone marże na niewiadomo jak długo skoro stopy obniżyli znowu
@Pepu323 bierz EDO bo po 2-3 latach nawet jak wykupisz wcześniej, wychdoza lepiej od COI. właśnie w tym miesiącu mijają mi 4 lata odkąd taka sama kwotę jak ty przeznaczylem na zakup COI i pluje sobie w brodę. bo jednak nie potrzebuje tej kasy i chciałbym, żeby leżała dalej. i miałbym teraz 50k (10k odsetek), które by sobie pieknie procentowały, a zamiast tego cała kasa wróci na konto, zapłacę podatek i bede
  • 0
Dziękuję wszystkim za poradę.
Ostatecznie decyduję się na zakup 50% TOS oraz 50% EDO. Korzystając z kalkulatora Iwucia wychodzi, że EDO wykupione wcześniej w dniu w którym skończy się COI dadzą tylko 15 zł niższy zysk (przy inwestycji 20k). A zawsze to będzie 1.5% więcej nad inflację gdybym chciał je zostawić dłużej niż 4 lata