Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (830)

Rosja
Rosyjski dyktator Władimir Putin powiedział, że spodziewa się, że Zachód przestanie wspierać Ukrainę. „Czekamy na przejawy choć części zdrowego rozsądku”. Według Putina Stany Zjednoczone rzekomo „zablokowały” wsparcie dla Ukrainy ze względu na problemy budżetowe, ale jest pewien, że w końcu znajdą pieniądze, „wydrukują więcej”. A Europa, zdaniem dyktatora, pomaga Ukrainie jedynie kosztem „dalszego pogarszania się stanu gospodarki i sytuacji jej obywateli”.
Źródło

Ukraina
Nie można dopuścić do „zamrożenia” wojny Rosji z Ukrainą, w przeciwnym razie kraj agresor będzie mógł do 2028 roku odbudować swój potencjał militarny i będzie próbował atakować inne państwa - mówił prezydent Wołodymyr Zełenski w trakcie jego przemówienia na szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej. Według niego Rosja rozważa obecnie różne scenariusze na najbliższe lata, jeden z nich jest szczególnie niebezpieczny.
Źródło

Zgodnie z wynikami dwustronnych spotkań prezydenta Wołodymyra Zełenskiego na szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Granadzie w Hiszpanii Ukraina będzie dysponować większą liczbą systemów obrony powietrznej. Zdaniem ministra, na tle tragedii, która miała miejsce w Kupiańsku – „kolejnego ataku terrorystycznego i śmierci naszych obywateli” – kluczowym tematem negocjacji była obrona powietrzna, działa przeciwlotnicze i ciężkie systemy, broń przeciwdronową, środki walki radiotechnicznej, czyli wszystko, co pozwoli Ukrainie zapobiec podobnym tragediom i stłumić zdolność Rosjan do bombardowania naszych spokojnych miast i wsi.
Źródło

Ukraina „zawiesiła” swoje skargi przeciwko Polsce, Węgrom i Słowacji w Światowej Organizacji Handlu, próbując znaleźć kompromisowe rozwiązanie. „Ten problem (import ukraińskich produktów rolnych – IF-U) zostanie rozwiązany w nadchodzących tygodniach i miesiącach. Będzie wiele wiadomości o tym, jak zmienia się system licencjonowania itp. Będzie to dyskutowane. Dlatego też, podczas gdy szukamy praktycznego rozwiązania, nasze spory w WTO są obecnie zawieszone” - powiedział minister Taras Kaczka.
Źródło

Białoruś
Białoruś i władze okupacyjne obwodu zaporoskiego negocjują utworzenie wspólnej produkcji traktorów i otwarcie w regionie filii zakładów mięsnych Orsza. Poinformowała o tym TASS wiceprzewodnicząca okupacyjnego rządu regionu ds. kompleksu rolno-przemysłowego Swietłana Szewczenko. „Uruchamiamy z Białorusią wspólną produkcję wielkogabarytowego montażu ciągników [marka] MTZ-82. Obecnie prowadzimy negocjacje ” – powiedział przedstawiciel rosyjskich władz okupacyjnych.
Źródło

Litwa
Emerytowany generał Valdas Tutkus, były dowódca litewskich sił zbrojnych, który w marcu ubiegał się o urząd burmistrza Wilna, poinformował, że wystartuje w wyborach prezydenckich w maju przyszłego roku. Jest to kolejny kandydat, który pojawił się po deklaracji premier Šimonytė w tej sprawie.
Źródło

Łotwa
W liście do premier Eviki Siliņy dyrektor generalny Europejskiej Unii Nadawców (EBU) Noel Kurans wezwał Łotwę do ponownego rozważenia planu wprowadzenia zakazu treści w języku rosyjskim w mediach publicznych od 1 stycznia 2026 r. Według niego ważne jest, aby mniejszości miały dostęp do rzetelnych i zweryfikowanych informacji. Dyrektor Generalny EBU uważa także, że treści mediów publicznych w języku rosyjskim są wiarygodnym kanałem komunikacji z przedstawicielami mniejszości, co byłoby szczególnie potrzebne w czasach kryzysu. Kuran podkreślił w piśmie, że zamierzony zakaz doprowadzi do naruszenia podstawowych praw człowieka.
Źródło

Estonia
Czwarte wystrzelenie estońskiego satelity ma nastąpić w najbliższą sobotę. Oprócz testowania różnych instrumentów naukowych, w trakcie misji testowi integralności cyberbezpieczeństwa systemów naziemnych ma zostać także poddany czwarty estoński satelita ESTCube, tzw. ponieważ składa się z trzech sześcianów o wymiarach 10 cm x 10 cm x 10 cm. Sonda ESTCube-2 o masie 4,5 kg ma zostać wystrzelona w sobotę rano, wkrótce po godzinie 4:30 czasu estońskiego (wystrzelenia odbywają się w Gujanie Francuskiej), przeniesiona z dzisiejszego, czwartkowego okna startowego.
Źródło

Polecam:
We wrześniu 2023 roku wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej graniczące z Rosją wprowadziły zakaz wjazdu samochodów z rosyjskimi tablicami rejestracyjnymi. Estonia, Łotwa i Litwa jako pierwsze wdrożyły tę politykę, choć Wilno pozostawiło wyjątek dla tranzytu z rosyjskiej eksklawy Królewca do Rosji.

Artykuł Wadima Sztepy
Zakaz tablic rejestracyjnych w UE może zniechęcić rosyjskojęzyczną ludność

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

Twitter

Tag -> #ciekawostkizewschodu

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja