Wpis z mikrobloga

Ciekawe, kiedyś onety i wirtualne parówki wpadną na pomysł, żeby zamiast kupować zdjęcia na stockach, po prostu będą sami je generować?


@CherryJerry: Albo prędzej ktoś wpadnie na to, jakby tutaj pobierać opłatę za to, że w sumie te algorytmy scrapują internet i piracą na potęgę ;d
@wstanczyk: w sumie to już filozoficzne pytanie. Człowiek jak tworzy coś "własnego" to też zwykle jest to wynik wieloletniej ekspozycji na kulturę, wielokrotnego kopiowania innych i generalnie wykorzystywania cudzej sztuki. Wiadomo co innego jakieś wybitne dzieła, ale ja nie widzę szczególnej różnicy między "#!$%@?" obrazkiem ai wygenerowanym na podstawie cudzych dzieł a "#!$%@?" obrazkiem stworzonym przez kogoś z deviant arta na podstawie cudzych dzieł.

Teraz pytanie, to AI czy nie? Jest
K.....s - @wstanczyk: w sumie to już filozoficzne pytanie. Człowiek jak tworzy coś "w...

źródło: dark_fantasy_knight_version_5_by_pm_artistic_dfjt5x7-fullview

Pobierz
@Keiosss: To nie jest argument o to, czy to jest prawdziwa sztuka, czy nieprawdziwa, tylko o to, że używają nielegalnie pozyskanych danych do treningu modeli. Taki student ASP też w jakiś sposób musiałby dostęp do tych treści chronionych prawami autorskimi uzyskać.

A co do wartości artystycznej takich generowanych obrazków - tutaj nie stawiałbym mocnych tez. Póki co nie wygląda, aby ludzie byli specjalnie chętni płacić za sztukę generowaną przez AI duże
@wstanczyk: gdzie ja napisałem cokolwiek o tym czy to jest "prawdziwa" sztuka? Ja stawiam twierdzenie, że nie wiedzę różnicy w ai która uczy się tworzyć obrazy na cudzej sztuce, a malarza który uczy się tworzyć obrazy na cudzej sztuce
@Keiosss: Jeśli masz na myśli tylko aspekt czysto prawny, no to faktycznie, inna dyskusja. Nie wiem, jak to działa w malarstwie, ale w muzyce to jakoś uregulowane jest. Nie chodzi nawet o to, na czym się uczysz, ale jeżeli ze słuchu zagrasz czyjś utwór, albo w kompozycji swojej będziesz używał dużych fragmentów innych kompozycji, to może to być uznane za plagiat. Ogólnie kwestia danych treningowych w MLu to jedna wielka szara