Wpis z mikrobloga

Konkordat między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską – umowa międzynarodowa zawarta 28 lipca 1993 w siedzibie Rady Ministrów przez arcybiskupa Józefa Kowalczyka, ówczesnego nuncjusza apostolskiego w Polsce, i Krzysztofa Skubiszewskiego, ówczesnego ministra spraw zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej w rządzie Hanny Suchockiej.

Art. 12 ust. 1 dotyczący organizacji nauczania religii w przedszkolach i szkołach nie precyzuje, kto ma decydować o uczęszczaniu na lekcje: rodzice czy dzieci, a jeżeli dzieci, to od jakiego wieku. W tym przepisie jest mowa o „woli zainteresowanych”, ale w kontekście prawa rodziców do religijnego wychowania dzieci. Słowem, istotna z punktu widzenia wolności sumienia i wyznania jednostki kwestia nie została jednoznacznie ustalona. W praktyce prawo decydowania o uczęszczaniu na lekcje religii w przedszkolach i szkołach aż do ukończenia przez uczniów 18. roku życia konkordat oddał w ręce rodziców. Jest to rozwiązanie wyraźnie gorsze niż w krajach sąsiednich. W Niemczech już uczniowie 14-letni decydują samodzielnie, czy będą chodzić na lekcje religii. Na Słowacji uprawnienie to przyznano 15-latkom.


https://www.tygodnikprzeglad.pl/konkordat-niewielkie-korzysci-duze-koszty/

Szacunkowe wyliczenia wyglądają następująco: blisko 1,5 mld. zł rocznie kosztują Polaków pensje katechetów. Wśród 30 tys. nauczycieli religii największą grupę stanowią pedagodzy świeccy. 30 proc. to księża i zakonnice.

Obywatele składają się też na pensje kapelanów. Duchownych zatrudnia ok. 600 szpitali w Polsce, ale często duchowni znajdują pracę w urzędach. Tylko w Krajowej Administracji Skarbowej zatrudnionych jest 11 kapelanów.

Pół miliarda rocznie kosztują szkoły placówki opiekuńcze prowadzone przez Kościół. Około 200 mln. pochłania Fundusz Kościelny, który teoretycznie przeznaczony jest na "działalność charytatywno-opiekuńczą" i finansowanie ubezpieczeń społecznych duchownych.


https://wiadomosci.onet.pl/kraj/ile-kosztuje-nas-kosciol/07bnnr4

#polityka #religia #wybory #szkola #neuropa #lewica #ankieta #pieniadze

Czy jesteś za wypowiedzeniem przez Polskę konkordatu?

  • nie, Matka Boska się pogniewa 23.1% (9)
  • jeszcze jak 76.9% (30)

Oddanych głosów: 39

  • 2
@BojWhucie
1. Wiek samodzielnej decyzji można zmienić ustawą. Liczbę godzin religii też
2. Pensje katechetów też można zmienić ustawą
3. Dużą liczbę kapelanów można zlikwidować ustawą
4. Fundusz kościelny można zlikwidować ustawą

5. Konkordat jest zapisany w konstytucji. Już widzę jaki fajny konkordat nam szykuje PiS jeżeli by odzyskał władzę. Antyklerykałowie zatęsknili by za starym, który nie jest taki zły

Wkurza mnie te antyklerykalne #!$%@?, które tylko może zaszkodzić jeżeli wejdzie w
  • 0
Można kościołowi obciąć kilka palców przy zgodzie zwykłych katolików zamiast zaczynać kolejną wojnę polsko-polską


@Imperator_Wladek: ta wojna trwa już od dawna. Wystarczyłoby uczciwie postawić sprawę i zorganizować referendum, nie sądzę żeby wielu polaków broniło kościoła.