Wpis z mikrobloga

Robię oświetlenie w altance i mam szybkie pytanko do ekspertów. Prosta instalacja, jedno źródło światła oraz jeden łącznik (przykład w załączniku tylko z 2 żyłami). Chce poprowadzić kabel (3 żyły) do puszki, z puszki do łącznika (2 żyły) oraz z puszki do źródła światła (3 żyły). Chodzi o odcinek od puszki do łącznika (2 żyły). W sklepach dostępne są tylko kable z żyłami w kolorach brązowym oraz niebieskim. Dlatego też w puszcze musiałbym połączyć kabel niebieski (wracający z łącznika) z brązowym (który idzie do żarówki). Czy tak się robi? Niby to tylko kolory, ale wszędzie czytam, żeby łączyć zawsze te same kolory, co by ktoś kiedyś nie miał problemu gdy przyjdzie coś wymienić/poprawić.

#elektryka #remontujzwykopem #budujzwykopem
Pobierz Pwado - Robię oświetlenie w altance i mam szybkie pytanko do ekspertów. Prosta instal...
źródło: Screenshot 2023-10-02 at 09.19.53
  • 7
Pomiń kabel od bezpiecznika do lampy, i puść wszystko w wyłączniku.


@login_cwiczebny: myślałem o tym, ale to by wymagało 2 przewodów (3 zylowych) puszczonych do łącznika (które by się w nim łączyły). Jako, że to altanka to wolałbym mniej przewodów, które będą widoczne.
@Pwado najlepiej puść kabel ze skrzynki bezpośrednio do oprawy i z oprawy poprowadź przewód dwużyłowy do włącznika na ścianie.

Co do kolorów to nie powinno się używać żył niebieskich albo żółto-zielonych jako fazowe ale tak się robi.

Żeby ten niebieski oznaczyć że jest jako fazowy możesz na niego nałożyć czarną koszulkę termokurczliwą (tak by było najbardziej elegancko) albo od biedy zamalować go markerem na czarno.