Wpis z mikrobloga

@maikeleleq: Router z kijowym QoS? Albo po prostu ograniczenia przepustowości po stronie serwera z którego pobierasz? Nie zapominaj że speedtesty pokazują tylko najlepsze możliwe warunki, a w praktyce bywa różnie.

Natomiast wiem że przy moim łączu 300Mb/s Steam maksuje mi połączenie, więc CDNy mają zacne, więc jeżeli nie masz ustawionego serwera na USA czy inne odległe kontynenty, to zdecydowanie jest gdzieś problem po Twojej stronie.
@Migfirefox: A właśnie, o limitach dyskowych nie pomyślałem. Też może być problem w tym że OP zasysa to na talerzowca a takie zawrotne prędkości jak na speedteście to tylko na NVMe.
@supra107 ja mam sporo NVMe w kompie, i o ile mogę sobie pozwolić na przerzucanie danych z kompa do kompa z prędkością 2 GB/s to Steam ciągnie 30/40 MB/s max, I zawala robotą jeden z 12 wątków ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@maikeleleq: tak juz zupelnie poza tematem to nie sa to jakies wielkie roznice. Ot speedtest jest w Mbps a steam i torrent w MB/s. Jezeli jest 33MB/s na torrencie + 65MB/s na steamie to to just daje 98MB/s co jest rownoznaczne z 784mbps. No chyba ze nie sa w tym samym czasie :)
@Migfirefox: No to nie wiem, u mnie to maksuje łącze. Ale nie wiem, Steama trzymam na tym samym NVMe co wszystkie gry, procek to i5-12400, a router mam od MikroTika z ręcznie ustalonymi kolejkami PCQ, więc może to dlatego u mnie tak śmiga.
@supra107: @maikeleleq steam nawet NVME potrafi zarżnąć. Mi często zatyka dysk NVME na łączu 1 Gbps. Pamiętajcie że NVME są super szykbie tylko jak zapisuje się kilkanaście, max kilkadziesiąt GB na dużych dyskach (2+TB), potem prędkość gwałtowanie spada, i zapis może spaść z 3000 MB/s do 400 MB/s.
@maikeleleq: Pobieranie steama jest o wiele bardziej zaawansowane niż ci się wydaje, cała gra jest dzielona na 1mb części które są kompresowane przy użyciu LZMA a potem są szyfrowane AES 256-bit, po pobraniu takiego pakietu plik jest deszyfrowany oraz dekompresowany, steam adaptuje prędkość pobierania do prędkości rozpakowywania i rozszyfrowywania ponieważ tak się przyjeło w środowskiu UX, że gra ma być dostępna jak najszybciej po pobraniu, więc jeżeli dysk/processor czy internet possysa
@maikeleleq: Odkopuję ale właśnie sobie coś przypomniałem pobierając coś przez Steama. To co ci pokazuje menedżer Chomikuj i Steam to prędkości w megabajtach na sekundę, a to co pokazuje Speedtest to prędkości w megabitach na sekundę.

Jaka jest różnica? Taka że jeden bajt to osiem bitów. Więc jeżeli założymy że wynik Speedtest podaje najlepszy możliwy scenariusz, czyli 900Mb/s, to jeżeli podzielimy to przez 8 otrzymamy 112.5MB/s. I tak, rozmiar