Wpis z mikrobloga

Kilka pytań o inwestowanie

Po pierwsze zapisałem się ponownie do PPK, z którego wypisałem się niemal na początku
Po drugie otworzyłem rachunek rejestrowy w PKO BP i kupiłem obligacje ROD 500+ 12-letnie, które będą bazą mojego portfela
Po trzecie, chcę otworzyć rachunek IKE/IKZE. Mam kilka pytań. Gorąco liczę na pomoc :)

1. IKE na 10 lat?
Część inwestycji chcę przeznaczyć na emeryturę, ale część być może spożytkować w perspektywie 10 czy 20 lat (mam 30 lat). Czy wobec tego mimo wszystko jest sens wpłacać środki na konta IKE (moje i żony), a przy ewentualnej wypłacie części zapłacić później podatek czy jednak lepiej od razu jakąś część trzymać na zwykłym rach. maklerskim?

2. ETF długoterminowy na IKE
Czy mając już obligacje ROD 12-letnie lepiej kupić ETF Vanguard na FTSE All-World Index czy ten 80/20? Zastanawiam się dlaczego ten drugi miał dotychczas leprze wyniki?

3. Proporcje akcje-obligacje w naszym portfelu
Wiem, że to kwestia bardzo indywidualna, ale jakie sugerujecie lub jakie inwestorzy najczęściej wybierają proporcje pomiędzy akcjami a obligacjami mając tylko te dwa instrumenty w portfelu? Chciałbym poznać Wasze zdanie

4. Konto BOŚ
Widzę, że podstawowy rachunek w BOŚ kosztuje 19 zł/ miesięcznie jeśli nie spełnimy warunku obrotach 10K miesięcznie, a samo konto IKE jest bezpłatne? Dlaczego? Wymóg ustawowy?

5. Różnice kursowe - BOŚ vs XTB
Czy kupując np. ETF zagraniczny, kurs po którym na IKE BOS przelicznane są USD oraz prowizja 0,29% wychodzi korzystniej niż bezprowizyjny XTB, na który przelaliśmy USD z walutomatu Alior, który ma teraz najlepszą ofertę? Mam na myśli tutaj dokupowanie 2, 3 razy w roku

6. Gdzie szukać?
Jakąś część portfela, chciałbym wykorzystać na instrument z nieco większym ryzykiem niż powyższe. Gdzie szukać sprawdzonych ETF-ów lub bieżącej wiedzy na temat rynków? Z czego Wy korzystacie?


#gielda #ike #oszczedzanie #inwestowanie
Beckham - Kilka pytań o inwestowanie

Po pierwsze zapisałem się ponownie do PPK, z kt...

źródło: Zrzut ekranu 2023-09-27 o 22.43.27

Pobierz
  • 16
@Beckham: 1. IKE i IKZE służy inwestowaniu długoterminowemu ze względu na korzyści podatkowe. Jak z góry wiesz, że Twój horyzont inwestycyjny jest krótszy lepiej otworzyć zwykły rachunek, gdzie prowizje są dużo niższe (ja polecam XTB, gdzie są darmowe do 100k miesięcznie)
2. Wg mnie nie opłaca się kupować zagranicznych ETFow na IKE/IKZE. Podatek od dywidend i tak zapłacisz u źródła tj w USA (15%). Wiec korzyść to tylko 4%, których nie
@Beckham: 5. Moj setup na niemal zerowe koszty to Revolut do przewalutowania i karta Revoluta podpięta pod PayPal, aby robić darmowe wpłaty na XTB.
Kursy brokerów są zazwyczaj tragiczne, przelewy w USD tez maja prowizje.
Wg mnie nie opłaca się kupować zagranicznych ETFow na IKE/IKZE. Podatek od dywidend i tak zapłacisz u źródła tj w USA (15%). Wiec korzyść to tylko 4%, których nie musisz płacić US w Polsce

@ricardo: @Beckham: etfow amerykanskich i tak sie nie da kupic w EU bo nie dostarczaja jakis tam wymaganych dokumentow. tylko mozna kupic na europejskiej gieldzie odpowiedniki w EUR. co do pytania o kursy w BOS, przez
etfow amerykanskich i tak sie nie da kupic w EU bo nie dostarczaja jakis tam wymaganych dokumentow. tylko mozna kupic na europejskiej gieldzie odpowiedniki w EUR


@rtg_: MIFID II wymusił tłumaczenie KID, na język urzędowy kraju w którym jest oferowany. Po przetłumaczeniu, taki ETF może być oferowany.

@Beckham
1. IKE zawsze się znacznie bardziej opłaca niż zwykły rachunek maklerski. Na zwykłym RM opłacasz podatek co roku, o ile osiągniesz zyski. Przy
@brakslow: ok, a czy amerykanskie etfy sa gdzies u brokera europejskiego oferowane z spelnionym wymaganiem? bo ja ani w xtb ani w bosie nie moglem kupic
@Beckham
2. To zależy od tego jakie chcesz mieć proporcje. Tylko weź pod uwagę, że obligacje w LifeStrategy a ROD to zupełnie co innego i pamiętaj, że przeszłe wyniki nie oznaczają tego, że przyszłe będą takie same.

3. Możesz sobie wypełnić kwestionariusz Vanguarda i zobaczyć co wyjdzie https://investor.vanguard.com/tools-calculators/investor-questionnaire

4. To jest opłata za dostęp do notowań bez opóźnień, a nie za konto

5. Chyba oczywiste, że jak musisz płacić dodatkową prowizję to
MIFID II wymusił tłumaczenie KID, na język urzędowy kraju w którym jest oferowany. Po przetłumaczeniu, taki ETF może być oferowany.


@brakslow: No nie bardzo, przecież chociażby Vanguard nie tłumaczy dokumentów na polski, a jakoś możesz inwestować w jego (europejskie) ETFy normalnie w Polsce.

a czy amerykanskie etfy sa gdzies u brokera europejskiego oferowane z spelnionym wymaganiem?


@rtg_: Tak. Jak spełniasz wymogi inwestora profesjonalnego to normalnie możesz handlować np. w Interactive
@Beckham:
1. IKE zawsze się opłaca bo możesz reinwestować procent bez zabrania kasy na podatek więc zyski rosną tak czy siak
2/3. Teraz kuszą obligacje ale normalnie obligacje były baardzo słabe, fajnie jest mieć portfel 70/30 50/50 30/70 zależnie od wieku ale w tej chwili bym się obkupił w obligacje póki jest dobry procent a akcje dokupywał jak obligacje zaczną słabnąć
( w szczególności że wysokie stopy blokują akcje wzrostowe usa
@Asceus: no bo kochana unia chciała uprzykrzyć inwestowanie w amerykańskie fundusze. Więc te notowane w Frankfurcie czy Londynie, są już ok. Szczegółów nie pamiętam, ale podstawą było na pewno tłumaczenie KID. Oczywiście to wszystko dla naszego dobra.
2. To zależy jakie chcesz mieć proporcje i co chcesz mieć w portfelu, Można powiedzieć, że ten Vanguard na All-World Index to taki LifeStrategy 100/0. Zatem to do Ciebie pytanie czy chcesz mieć LifeStrategy 100/0 czy 80/20 :) Też warto zauważyć, ze jeśli portfel będzie Ci rósł to w końcu limit ROD nie wystarczy, ale to zaczniesz dorzucać sobie EDO.
3. Polecam obejrzeć: https://www.youtube.com/watch?v=RXum1e8bxEk (jest tam w trakcie rozmowy pokazane jakie przy
@Beckham: A, no i jeszcze pytanie dlaczego chcesz przewalutowywać na USD, a nie na EUR? EUR wychodzi lepiej dla Polaka rodaka dostającego cebuliony, bo przelewy w EUR są generalnie tańsze i szybsze. Większość ETFów ma swoje odopowiedniki w EUR (a na pewno te najbardziej popularne).