Wpis z mikrobloga

#linux #komputery #systemyoperacyjne
Hej, korzystam z Linuxa Mint, równolegle z Windowsem 10 do grania(ale większość czasu siedzę na Linuxie.
Windows ma inny system polskiego kodowania znaków w porównaniu z Linuxem, jak piszę w Win. powiedzmy "browarów" i mam tak że piszę szybko i za długo trzymam alt prawy do robienia polskich znaczków(w tym wypadku browarÓw)....
W Windowsie nie ma problemu(ignoruje alt+w i wstawia w), w Linuxie prawie każda literka ma jakiś specjalny znak pod prawym alt, więc "browarów" zmienia się w "browaróœ" i tak dalej, czasem pisze kilka zdań, powiedzmy robiąc coś innego(oglądając YT na drugim monitorze, albo patrząc na klawiaturę) i potem muszę edytować te wszystkie "błędy"(błęðy).
Czy można zmienić kodowanie, czy coś innego, by było jak w Windowsie? Podobno to rok Linuxa, więc proszę mnie nie zbywać tekstami typu "pisz dokładniej", bo pisze tak od 30 lat i nie było problemów, nie przeprogramuję się teraz, dla mnie to poważny problem.:) Dzięki
Pobierz RabarbarDwurolexowy - #linux #komputery #systemyoperacyjne 
Hej, korzystam z Linuxa M...
źródło: b0085387-9f99-4129-a583-70a2af9a76ed
  • 17
zmień klawiaturę na polską?


@ly000: @wojtek-m @Bpnn
Cały czas miałem polski programisty, źle się wyraziłem, mimo to jakoś mi doradziliście dobrze;)
Cały czas działały mi polskie znaczki, ale pozostałe litery, które nie mają ogonków(qwrtyp...itd) niepotrzebnie miały przypisane jakieś dziwne znaczki gdy używam ich razem z prawym ALT, a jako że szybko piszę, to często po polskim znaczku (przykład alt+ą, w wyrazie klątwa, z rozpędu wpada też alt+t) przytrzymuję za długo
Pobierz RabarbarDwurolexowy - >zmień klawiaturę na polską?

@ly000: @wojtek-m @Bpnn 
Cały cza...
źródło: temp1
@Bpnn: mam tego buga z moja kartą, gdzie w Wayland robią się takie paski/artefakty przy skalowaniu(problem zgłoszony, znany przyjęty jako bug, pracują nad tym(ale się wydłuża)), a mam dwa monitory, 24 cale i 50 cali(TV 4k) i muszę mieć niezależne skalowanie UI, dlatego chwilowo odstawiłem Plasmę(choć ją uwielbiam, szczególnie zarządzanie okienkami: ostatnio dali nawet natywnego tiling managera). Cynamon z Minta jest jak najbardziej OK jeśli chodzi o moje potrzeby, Gnome ładnie
@mariecziek: ja robiłem distro hopping od czasu jak się dowiedziałem co szykują dla nas w Windowsie 11 i postanowiłem dać linuksowi kolejną szansę(wieeele lat temu próbowałem już Ubuntu jak jeszcze miało te Unity, czy jakoś tak, gdzieś mam płyty CD wypalone, to były czasy xp/win 7, zaraz z Ubuntu przeskoczyłem na bardziej klasyczne xUbuntu na XFCE, ale ne znałem się wtedy i ciągle coś psułem wklejając stare komendy z google
@RabarbarDwurolexowy: Cieszę się, że dałeś szansę linuksowi i udało ci się przesiąść na ten system. Im więcej użytkowników, tym większa szansa na ucywilizowanie tego systemu.

No ja na początku też trochę testowałem różne distro. Pierwszym to było Mandrake, jak stary na pierwszym komputerze na początku lat 2000 to zainstalował. Później jak już przesiadłem się na normalny komputer w okolicy 2009 roku, to zacząłem z Ubuntu i całkiem mi się dobrze z
@RabarbarDwurolexowy: wszystko się da ustawiać, pokaż co wypluwa setxkbmap -print -verbose 10 wszystkie kombinacje są w pliku usr/share/X11/locale/used_locale/Compose i możesz siebie usuwać dodawać co chcesz np. u mnie alt+u=μ alt+p=π alt+f=φ itd. ¯⁠\..⁠(⁠ツ⁠)../⁠¯