Wpis z mikrobloga

Cześć Miruny i Mirabelki,

mam obecnie konto maklerskie w XTB, a chciałbym otworzyć konto IKE, żeby kumulować i reinwestować zyski bez podatku Belki. Powiedzcie mi, jak to wygląda ( ͜͡ʖ ͡€)

Z tego co widzę, w XTB nie ma możliwości otworzyć konta IKE - w tym przypadku chcę przenieść akcje do BOŚ, bo tam taka możliwość jest.

1. W tym przypadku, otworzę konto IKE i będę za jego pomocą kupować akcje i otrzymywać dywidendy. Czy mogę następnie zainwestować otrzymaną dywidendę w zakup kolejnych akcji bez ponoszenia podatku 19%?
2. Czy u maklera BOŚ mogę za pomocą IKE jednocześnie kupować akcje spółek dywidendowych i kupować obligacje skarbu państwa?

#gielda #inwestowanie #xtb #bossa #oszczedzanie #ike #ikze #dywidenda #akcje
  • 9
  • Odpowiedz
w tym przypadku chcę przenieść akcje do BOŚ


@Kakaowa_donica: Co rozumiesz przez przeniesienie akcji? Transferu akcji do IKE nie zrobisz, możesz je tylko sprzedać, a następnie odkupić na IKE.

2. Czy u maklera BOŚ mogę za pomocą IKE jednocześnie kupować akcje spółek dywidendowych i kupować obligacje skarbu państwa?


@Kakaowa_donica: Kupowanie detaliczny obligacji skarbowych i akcji na IKE jest możliwe tylko w jednym przypadku - Super IKE w PKO
  • Odpowiedz
@zlodziej_prywaciarz @Asceus : Podpowiecie mi jeszcze, czy mój sposób rozegrania tego jest dosyć zoptymalizowany?

Zakładam konto w BOŚ z IKE - kupuję tam spółki dywidendowe i co roku wpłacam i reinwestuję dywidendy. Drugie konto otwiera żona i tam na IKE w PKO kupuje detalicznie obligacje SP.

Pytanie dotyczy jeszcze porównania XTB i BOŚ. Czy prowizje w BOŚ nie przemawiają dalej za korzystaniem z XTB, mimo że nie ma tam IKE?
  • Odpowiedz
@Kakaowa_donica: prowizja na zagraniczne akcje to 0,19% minimum 19zl więc, a podatek belki to 19% zysku więc jak będziesz otrzymywał dużo dywidend przez te wszystkie lata to, podatek zapłacisz i tak tylko na końcu inwestycji przy wypłacie/wypłatach środków
  • Odpowiedz
@Kakaowa_donica: Bardzo zgrabna strategia
@Killeras: masz rację odnośnie wykorzystania potencjału IKE+IKZE x2, jednak faktycznie niektórzy stosują "bezpieczniejszy" model na zminimalizowanie ryzyka, czyli:

- 1 partner: IKE + IKZE rynek; Obligacje skarbowe detaliczne (PKOBP)
- 2 partner: IKE Obligacje skarbowe detaliczne (PKOBP)
  • Odpowiedz