Wpis z mikrobloga

Mam w domu tak:
prund z sieci --> UPS --> różnicówka --> odbiorniki

Zanik zasilania zdarza mi sie tak z raz w tygodniu, ale dzisiaj przy przełączaniu na zasialnie bateryjne różnicówka mi wyskoczyła, padły serwer i sieć.

No i się zastanawiam dlaczego tak się stało i co zrobić aby tak się nie działo w przyszlości.
To co mi przychodzi do głowy to zasilic serwerownię "bokiem" a różnicówka zostałaby na gniazda gwarantowane w pomieszczeniach (a to pompa CO, a to monitory do pracy).

Może są tu jakieś "złote zasady" stosowane przez zawodowców?

#elektryka #homelab #serwery
  • 13
@bajcik: różnicówka za normalnym upsem nie ma sensu. Przy zasilaniu bateryjnym usp pracuje jak sieć IT. Nie ma ani fazy ani neutralnego, jednego kabla możesz dotknąć i nie kopnie ani różnicówka też się nie wyzwoli, dotkniesz obu to #!$%@? a różnicówka też nie zadziała.
@wypokowy_expert Głupoty piszesz. Za normalnym upsem (onlinowym) możesz stosować RCD i nic nie wywali bez powodu. A to o czym Ty piszesz to upsy line-interactive. Malutkie gówna, zwykle do 3kva, za śmieszne pieniądze. W chwili przejścia z sieci na baterię faktycznie z TN faktycznie robią IT i potrafią wystrzelić rcd. Roznicowka przed upsem to jest dopiero patologia i też będzie wybijać z tą jednak różnicą że zostanie backup bateryjny na kilka minut...
różnicówka za normalnym upsem nie ma sensu. Przy zasilaniu bateryjnym usp pracuje jak sieć IT. Nie ma ani fazy ani neutralnego, jednego kabla możesz dotknąć i nie kopnie ani różnicówka też się nie wyzwoli, dotkniesz obu to #!$%@? a różnicówka też nie zadziała.


@wypokowy_expert: W układzie IT też trzeba jakoś zapewnić ochronę przeciwporażeniową przy uszkodzeniu.
To co mówisz to prawda, ale tylko do chwili pierwszego doziemienia. Wtedy drugi biegun zasilania ma
W Norwegii jest masa sieci publicznych w układzie IT ale tam też podstawą ochrony są wyłączniki RCD.


@michcio: przy rozległej sieci IT ok, RCD zadziała o ile doziemienie będzie jeszcze przed różnicówką. Jak masz różnicówkę na samym upsie to nie ma #!$%@?, nawet przy doziemieniu za różnicówką na samym upsie nadal będziesz miał I out = i in nie ma prawa zadziałać.

Ślepa wiara w różnicówki jest niestety zgubna.
@wypokowy_expert: Pytanie teraz co uznajemy za rozległą sieć...
Jak jest na biurku UPS i wpięty do niego jeden komputer, to tak - nikt nie będzie dokładał jakichś dodatkowych zabezpieczeń.
Ale jeśli UPS zasila kawałek instalacji z wieloma obwodami, to niestety, ale to już moim zdaniem jest ewidentnie przypadek wymagający uwzględnia ochrony przy uszkodzeniu, bo z jednego źródła zasilane jest wiele urządzeń w wielu pomieszczeniach i ryzyko wystąpienia doziemienia w jakimś urządzeniu
Pytanie teraz co uznajemy za rozległą sieć...


@michcio: już pisałem, różnicowka ochroni sieć IT o ile doziemienie będzie przed różnicowką. Czyli sieci publiczne tak.
Jak w domu odcinek pomiędzy różnicowką a upsem nie ma szans na uszkodzenie, to nawet podwójne doziemienie za różnicowką, żadnego upływu nie wskaże. Suma prądów wchodzących i wychodzący z ups'a zawsze będzie równa. No chyba że się UPS doziemi przebiciem na transformatorze
Już dociera czy muszę schemat
Już dociera czy muszę schemat narysować?


@wypokowy_expert: xD
Ja dobrze wiem jak to działa, ale weź pod uwagę, że OP tu kombinuje chcąc zasilać część urządzeń sprzed różnicówki, część zza.
A pomijając instalację OPa, to w instalacjach większych niż "biurkowa" zasilanych zza UPSa rzadko jest tylko jedna różnicówka czy obwód. Wtedy doziemienie może nastąpić w dowolnym urządzeniu zasilanym przed różnicówkami albo zza innej różnicówki i tu też pojawiają się warunki do