Wpis z mikrobloga

czy jest na sali #lekarz ktoś kto się zna #radiologia kto się zna na MRI i kontraście? Potrzebuje wykonać badanie MRI z kontrastem i bez kontrastu (głowy, odc szyjnego i piersiowego) i niektóre placówki mówią że:
- nie da się tego zrobić tak aby badanie wyszło dokłądnie podczas jednej wizyty - trzeba rozbić na dwa podania kontrastu (głowa i kręgosłup)
- inne mówią że nie ma problemu i można wykonać tak badanie MRI głowy i odc C i TH - podanie kontrastu i znowu mri głowi i odc C i Th
no i kto ma racje? Wolałbym uniknąć dwóch wizyty i dodatkowego przyjęcia kontrastu ale też nie chce mieć niedokładnego badania.

jak na znany lekarz szukam #radiologia to widzę że wszyscy robią USG no i nie jestem pewien że odpowiedzą mi na takie pytanie.

Pomocy #lekarz #medycyna
  • 27
  • Odpowiedz
@piotr-py: No na logikę powinni zrobić najpierw bez kontrastu a potem z kontrastem. Ale podawanie kontrastu trwa i chyba człowiek zmęczony jest tym całym kontrastem. Nie rozumiem też trochę po co zawracasz głowę sobie tym z tymi pytaniami na znany lekarz, oni mają też wpisane tylko USG, bo nikt nie robi MRI prywatnie za kasę u znanego lekarza, więc domyślam się taki jest powód braku tej usługi. Rozbij sobie na dwa
  • Odpowiedz
- nie da się tego zrobić tak aby badanie wyszło dokłądnie podczas jednej wizyty - trzeba rozbić na dwa podania kontrastu (głowa i kręgosłup)

- inne mówią że nie ma problemu i można wykonać tak badanie MRI głowy i odc C i TH - podanie kontrastu i znowu mri głowi i odc C i Th


@Wjolka: @piotr-py badania robi się osobno, w sensie, podaje się dwa razy kontrast, u nas robi
  • Odpowiedz
@Wjolka: ja sie ogółem zastanawiam po co komu te dwa badania z kontrastem zrobione naraz, bo nie jestem w stanie sobie za bardzo wyobrazić wskazania do tego badania u pacjenta typowo ambulatoryjnego - bo wskazania są w sumie dwa, albo zapalenie albo proces rozrostowy(no, ewentualnie jeszcze malformacje naczyniowe), i takie rzeczy raczej się diagnozuje w warunkach szpitalnych/poradni przyszpitalnych a nie ambulatoryjnych.

Do diagnozowania tego co sie zwykle diagnozuje w ramach MRT
  • Odpowiedz
  • 0
Generalnie niewiele stoi na przeszkodzie jeżeli mają w miarę nowy sprzęt i wyleżysz w tym pudle godzinę, ale u nas byloby to rozbite na dwa badania, bo technicznie za duzo zachodu zrobic to za jednym zamachem tak zeby bylo dobrze i dalo sie to sensownie zinterpretowac. Przy badaniu potrzebnym na cito ok, ale to nie jest cos co robi sie rutynowo i jak technik nie ogarnia to pewnie spieprzy, szczególnie w konfiguracji
  • Odpowiedz
  • 0
@Strahl jeśli wskazania są dwa, jedno to zapalenie to SM chyba raczej pasuje. To co taki pacjent ma sobie zrobić w przypadku małego rzutu?
- stracić czas na sor?
- stracić czas u neuro który mnie wyślę na MRI i każe znowu przyjść z wynikami?

A źle robię jak chce zapłacić sam za MRI i z wynikami od razu do neurologa iść żeby zaoszczędzić czas bo jakiś technik może nie zapamiętać w
  • Odpowiedz
  • 0
@Strahl Też mi się tak wydawało, ale rzadko zlecam te badania. MRI głowy częściej. To są te kwestie co się dzwoni 'halooo radiologuuuu bo mam takiego pacjenta ( ͡º ͜ʖ͡º) '
  • Odpowiedz
@Wjolka: @piotr-py jezeli maja nowy i szybki sprzęt z multicoilingiem i technik ogarnia sprawę to zrobi to badanie dobrze, jeżeli mają jakis złom gdzie trzeba między badaniami zmieniać coile, bawić się warstwami i robić inne cuda na kiju żeby to jakoś wyglądało to szansa tego, że spieprzy jest dość spora. Dlatego jedni ci powiedzieli, że się da (i albo potrafią, mają sprzęt i wiedza co robią, albo po prostu robią masówkę
  • Odpowiedz
@Wjolka: Przyznam bez bicia, ze zlecenia na MR kręgosłupa od nadambitnych internistów-asystentów to zlecenia które wywalam chyba najczęściej, zazwyczaj z dość grubym facepalmem i adnotacją żeby sciągneli najpierw do pacjenta unfallchirurga a potem próbowali zlecać badania zaproponowane w konsultacji. Jakbym robił co zlecają to byśmy nie mieli w MRI miejsca na nikogo innego oprócz 85 letnich babci z bólem pleców od 30 lat. ;p
  • Odpowiedz
  • 0
@Strahl jeszcze raz - mam lekarza ale zanim pójdę do niego a później do radiologa to już gówno będzie z tego kontrastu a chciałbym żeby się coś zaświeciło na tym rezonansie jak to jest rzut.

Mam tyle zmian w rdzeniu że podobno ciężko jest zauważyć nowa mała zmianę jak nie złapie się jej na świeżo.
  • Odpowiedz
@piotr-py: @Strahl Głowę i kręgosłup szyjny z kontrastem można wykonać przy jednym badaniu, robiłem już kilka takich badań wiem że nie każdy chce się tego podejmować, sprzęt raczej tu nie gra roli bo w każdym aparacie cewka głowowa zluzy do wykonywania badania głowy i kręgosłupa szyjnego. Niestety kręgosłup piersiowy musiał by być wykonany podczas kolejnej wizyty(ze względu na zmianę cewki). Dodam jeszcze że teoretycznie jest to wykonalne jednak jakoś badania może
  • Odpowiedz
@piant: Problemem jest kręgosłup piersiowy, to że szyję z głową da się zrobić w prosty sposób to wiem. :) Dlatego mówię, że lepiej zrobić w dwóch, u mnie na oddziale mam dwóch techników gdzie wiem, że zrobiliby mi to w sensowny sposób.

W nowszych aparatach nie ma multi array coili gdzie nie musisz za dużo grzebać nawet przy robieniu szyi+klatki? Przed chwilą z ciekawości rozmawiałem z naszym guru-technikiem i mówi, że
  • Odpowiedz
@Strahl: Zależy od aparatu, np nowych Siemensach cewka kregoslupowa jest w stole, czyli nie trzeba nic zmieniać. Ale raczej we wszystkich aparatach da się bezproblemu zrobić głowę i szyję na jednej cecwe bez kombinacji.
  • Odpowiedz
@piant: No właśnie kojarzyłem, że da się to zrobić na nowszym sprzęcie w miarę przyzwoicie. W poprzednim miejscu pracy gdzie nie mielismy state-of-the-art zabawek technicy musieli się babrać cewkami i robić cuda na kiju żeby takie kombinowane badania jakoś wyglądały. Dzięki za dodatkowe info. :)

Tak czy inaczej bardziej safe opcją jest rozłożenie tego na dwa razy.
  • Odpowiedz
czyli lepiej poprosić o głowę i odc szyjny i darować sobie piersiowy?


@piotr-py: Panie, ja jestem radiologiem a nie neurologiem :') nie czuje się w tym temacie na tyle kompetentny żeby zlecać jakieś badania, tym bardziej na ślepo. Badania rdzenia robi się skrajnie w zależności od stanu klinicznego pacjenta, nie umiem odpowiedzieć na to pytanie.
  • Odpowiedz