Wpis z mikrobloga

@555666wedf534hthnet5ry6: Polska idzie w dół za Niemcami... Niestety, ale tak się kończy uzależnienie przemysłu od jednego rynku zbytu. Obniżając stopy i spuszczając parę z PLN, PiS liczy na to, że wzrośnie konkurencyjność eksporterów i inwestycje wewnętrzne. Ale prawda jest taka, że nasza nadzieja na przejście w miarę suchą stopą przez recesję, to dalsze ściąganie inwestycji zagranicznych (głównie z USA i Azji).

Ciekawe jak to ostatecznie wpłynie na rynek #nieruchomosci. PiS
Ale prawda jest taka, że nasza nadzieja na przejście w miarę suchą stopą przez recesję, to dalsze ściąganie inwestycji zagranicznych (głównie z USA i Azji).


@frnk: Na nasze nieszczęście chiny nie za bardzo chcą u nas inwestować. Sprawdź ile chińczycy zainwestowali u nas, a ile w państwach ościennych, wypadamy tutaj bardzo blado. Już od trzech lat nakręcamy PKB wewnętrznymi inwestycjami za "publiczne pieniądze" i odpowiednim sterowaniem przepływem pieniądza. Nie mam tu
bo Polacy nie są w stanie "inwestować" w cokolwiek innego niż nieruchy

@frnk: troche naciagana historia, raczej nikt nie inwestuje w nic poza nieruchami bo sie boi ze ktos ich wydyma na kase. To z powodu ze u nas tak sie dochodzi do czegos, trzeba kogos wyr$chac na kase i tan kto lepiej ru#a na kase ten wygrywa. U nas nie ma kultury robienia biznesu u nas toczy sie wojny miedzy
Dane demograficzne dla największych miast również nie wyglądają najgorzej - prognozowany jest przyrost ludności,


@frnk: Z danych GUS patrząc na całość wynika, że więcej osób ucieka na wieś niż do miast.
@Serghio: Mapki z oficjalnej prognozy demograficznej GUSu

Do 2040 zyskują Warszawa, Kraków, Gdańsk, Rzeszów i obwarzanki prawie wszystkich miast wojewódzkich. Natomiast trend jest jasny - ludzie będą uciekać ze wsi i miast powiatowych do największych miast (lub na ich przedmieścia, żeby być precyzyjnym). Wynika to głównie z cen nieruchomości w miastach. Za ~milion złotych możesz mieć 3-pokojowe mieszkanie deweloperskie w Warszawie we w miarę przyzwoitej lokalizacji lub segment 100m2+ pod miastem.
frnk - @Serghio: Mapki z oficjalnej prognozy demograficznej GUSu

Do 2040 zyskują War...

źródło: Screenshot 2023-09-14 at 11.05.55

Pobierz
@frnk: Zwróciłem Ci na to uwagę, bo znalazłem inne statystyki, które trochę inaczej to obrazują.

To, co pokazałeś to są szacunki, wiec trochę jak wróżenie z fusów, niekoniecznie w przyszłości będą prawdziwe, a ponadto przyrost liczby ludności pewnie uwzględnia również potencjalne przyszłe urodzenia dzieci, być może nawet ewentualną migrację za pracą z zagranicy.

Myślę, że na tym tle, w starzejącym się społeczeństwie, gdzie na wsiach i mniejszych miasteczkach starsi ludzie będą