Wpis z mikrobloga

Wytłumacz mi ktoś to logicznie bo nie potrafię tego zrozumieć otóż #inea położyła infrastrukturę sieciową w pewnym miejscu w Poznaniu lecz nie świadczy na niej usług a robi to wyłącznie Orange i nikt poza nim. Jak to jest że ktoś kładzie #swiatlowody lecz nie może na nich świadczyć usług???
#sieci #poznan
  • 14
@KozakPatryk: No w sumie - brzmi to logicznie, szkoda tylko że klienci nie mają przez to alternatywy. A na mojej wsi światłowód był przez kogoś położony choć pod moim adresem jeszcze nie i sąsiedzi widzę że mogą przebierać w ofertach od góry do dołu jeśli dobrze to interpretuję
@RexRX: To jak teraz z prądem. Oddzielnie masz dystrybucję i sprzedaż. Masz też wirtualnych operatorów telefonii komórkowej.
Inaczej każdy operator musiałby kłaść wszędzie swoją infrastrukturę. Niektóre miejsca byłyby też zablokowane i ktoś miałby monopol.
@krzywy_kanister: Nie pamiętam już dokładnie, pamiętam tylko że pierwszy raz jak się dowiedziałem że będzie tam światłowód to że dzwoniłem akurat do Inei się dowiadywać kiedy będzie jakiś przedstawiciel od nich
@RexRX: Bo Inea kładła światłowody jak była jeszcze Inea S.A. Teraz jest Inea Sp. z o.o.
Następnie Inea S.A. zmieniła nazwę i formę prawną do Fiberhost, który odpowiada za samą infrastrukturę teletechniczną, a usługi świadczy nowopowstała Inea Sp. z o.o.

Więc na światłowodach wybudowanych przez Fiberhost usługi świadczy Orange.
dziwne, że można dzierżawić te kable na wyłączność, brzmi monopolowo, że też uokik pozwala na takie umowy i ograniczenia dla konsumentów
@RexRX:

Gdyby to Inea/Fiberhost kładła tam światłowody to wówczas usługi świadczyłby każdy dostawca internetowy, który ma podpisaną umowę z Fiberhost.
Jeżeli w tym miejscu świadczy usługi tylko Orange to znaczy, że światłowody zakładała spółka Światłowód Inwestycje, które należy do Orange.
@RexRX sa takie szaleństwa, jest to związane z ustawą antymonopolową. U mnie jak połozi światłowody, też #poznan to początkowo mogli dawać łącza tylko do 300mbit żeby osiedlowi providerzy nie padli i mieli czas się dostosować. Teraz już mam gigabit, a czekam na jakieś 3-4 ;)
@krzywy_kanister:

Ależ oczywiście, że działa. Bardzo często jest tak, że w jakieś lokalizacji Inea działa jeszcze na HfC a Orange ma położony w tym samym miejscu światłowód. Chcesz kilka przykładów to napiszę na priv. Chodzi oczywiście o miasto Poznań.

Orange ostatnio zmienia swoją politykę i powoli dopuszcza do swojej infrastruktury niektórych operatorów.