Wpis z mikrobloga

#linux #windows #komputery
Mam takie pytanie może głupie może mądre, ale czy (jeśli tak, to jak) da się zbootować jako VM system z dysku?

Np. mamy na dysku dual boota - 2 linuxy albo linux + windows. Uruchamiamy system A, a następnie uruchamiamy system B w VM i możemy używać obu na raz. Natomiast możemy też uruchomić system B normalnie z dysku nie uruchamiając systemu A.

Wydaje mi się to możliwe, skoro można uruchamiać systemy z pamięci usb na różnych urządzeniach, więc zmiana środowiska w którym uruchamiamy system nie powinna być problemem i coś takiego też powinno być możliwe, a nie mogłem znaleźć w internecie sposobu.
  • 11
@Bpnn nawet jak byś skonvertowal dysk do img to dodatkowo vm to nie jest ten sam "hardware" co twój PC więc mogą być jaja z driverami modułami kernela itd
@Bpnn nie twierdzę że się nie da, tylko że mogą wyjść jaja. VM nie przedstawia sie do końca jako fizyczny Hardware. Możesz zucic okiem na lvm na tym prędzej ogarniesz dual boot i VM jednocześnie
@Bpnn BTW tam jest napisane to samo co ja mówiłem ". You may also experience performance or compatibility issues when using a virtual machine, which can impact your ability to do certain tasks. :
@Bpnn: da się, kwestia tylko kilku konfigów i driverów. Ba są nawet dystrybucje typu te na koparki kryptowalut, które odpalisz na każdym sprzęcie z pendrive, bo maja wszystkie możliwe stery
@Bpnn: da się i to jak, nawet odpalam kilka instancji aktualnego systemu przez qu
emu ephemeral, robiąc swoistą materioszkę ( ͡º ͜ʖ͡º)

qemu -hda /dev/sda -snapshot
Można też w lxc jako kontener odpalić aktualny system

systemd-nspawn -D / -b --ephemeral
Mam takie pytanie może głupie może mądre, ale czy (jeśli tak, to jak) da się zbootować jako VM system z dysku?


@Bpnn: da się jeśli to będą dwa różne dyski i każdy system będzie miał swój (ja dennym to się spodziewam problemów ale jak się nie boisz.... to napisz co i jak się wykrzaczyło)

w VirtualBOX można podłączyć fizyczny dysk pod wirtualną muszynę https://www.serverwatch.com/guides/how-to-use-a-physical-hard-drive-with-a-virtualbox-vm/