Wpis z mikrobloga

Zacząłem poważnie rozważać opcję odejścia z agencji nieruchomości i rozpoczęcia pracy na własny rachunek, pod własnym nazwiskiem i na własnych zasadach.
Zawsze mówiłem, że branże nieruchomości i pośrenictwa w obrocie nieruchomościami da się naprawić - wystarczy zmienić kilka założeń:
- 100% ofert na wyłączność = dobrej jakości oferta, zdjęcia, film, dokładna lokalizacja, znajomość w 100% oferowanej nieruchomości
- pobieranie prowizji tylko od strony zlecającej działania - czyli przy sprzedaży tylko od sprzedającego, przy zakupie i poszukiwaniu nieruchomości, tylko od kupującego
- przekucie pracy samemu w zalety: nie ogranicza mnie polityka biura, mogę być elastyczny, mogę pobierać niższe prowizje, bo nie dziele się kasą z nikim.

Co pominąłem? Co można jeszcze zmienić, aby zostać najlepszym agentem w mieście? (poza zabiciem się i nie przynoszeniem wstydu matce ( ͡° ͜ʖ ͡°) )

#nieruchomosci #mieszkanie
  • 15
  • Odpowiedz
  • 16
@KromkaMistrz Tak myśli każdy człowiek na jakimkolwiek etacie. Najpierw snujesz plany jak to fajnie zejść z kosztów i robić coś w mniej zagmatwany sposób a później się zderzysz z rzeczywistością i będziesz taki sam
  • Odpowiedz
@KromkaMistrz Nie wiem czy są uzasadnione czy nie bo nie wiem jakie są w tej branży koszta. Ja mówię ogólnie bo w niemal wszystkich przypadkach to wygląda tak samo. Po za tym jeśli ktoś bierze 10% wartości to dlaczego ktoś inny miałby za taką samą pracę brać 7? Gdyby na rynku nie byli potrzebni agenci to ta prowizja byłaby 2% bo pracowaliby za tyle żeby tylko mieć pracę. Oczywiście to są
  • Odpowiedz
@KromkaMistrz: Trzymaj, skoro piszesz o niższych prowizjach: stałe stawki za czynności (np. 5000 zł za sprzedaż mieszkania w przedziale 40-50 m2), 7500 za sprzedaż mieszkania w przedziale 51-70 m2 itd., czyli brak prowizji uzależnionej od wartości nieruchomości. Jestem sobie bowiem w stanie wyobrazić sytuację, gdy zdecydowanie łatwiej jest sprzedać w przypadku porównywalnych pod względem układu i powierzchni mieszkań tę nieruchomość, która jest droższa, ale w lepszej lokalizacji.
  • Odpowiedz
@KromkaMistrz: nie miałeś żadnej umowy o zakazie konkurencji? Obecnie większość firm w prawie każdej branży zabezpiecza się, bo zbyt często " ogniwa" po paru latach orientują się ile ich praca w rzeczywistości jest warta i odchodzą z firm zabierając przy okazji byłemu Pracodawcy część klientów i kontaktów.
Co jak co odważnie i ambitnie, ale byłe środowisko pewnie parę kłód Tobie rzuci pod nogi.
Daj info jak rzucisz Januszowi wypowiedzenie i
  • Odpowiedz
@bdg-bro: Aby móc zawrzeć klauzulę o zakazie konkurencji muszą mu zapłacić za bodajże 2 lata z góry w momencie gdy odchodzi z firmy.
  • Odpowiedz
  • 0
@Kutafonix215: i dalej jestem, w ciagu 2 lat stworzylem z kolega 2 najlepsze biuro nieruchomosci w malopolsce wg. otodom. Ale to jego nazwisko wisi na drzwiach nie moje ;)

@avatarr z tym jest maly problem. Najczesciej wykopki ktore chca aby prowizja byla stala porownuja to do notariusza ktorego taksa jest z gory ustalona wg ustawy. Jest tylko jeden problem - #!$%@? juz od wiedzy, nauki i tego ile trzeba poswiecic na zostanie notariuszem, bo to jest zupelnie co innego niz zwykly posrednik -ale...:

A) rola notariusza to napisanie aktu, czesto z szablonu bo robi ich kilka dziennie, odczytanie go w 30-40-60 minut, podpisanie i oddanie asystentce do wyslania wszystkich wnioskow dalej. Wszystko w ciepłej kancelarii, klienci sami przychodza, sami sie wyprowadzaja
  • Odpowiedz
@KromkaMistrz: czyli prowizja w wartości 2% dla niskiej wartości nieruchomości na rynku krakowskim, jakim jest 0,5 mln zł, daje 10 000 zł. Argumentujesz, że czasami musisz poświęcić nawet(!) 40h pracy na jedną nieruchomość. Czy zdajesz sobie sprawę, jak to groteskowo brzmi, gdy na takiej transakcji w najgorszym wypadku miałbyś zarobić tylko (!!!) 250 zł / godzinę? A przy 20 godzinach będzie to 500 zł / godzinę ?
  • Odpowiedz
  • 0
@avatarr: a kosztów rozumiem nie ma?
sesja fotograficzna, filmowa, portale, promocja na portalach, promocja na social media, podatek 19%, OC biura, CRM, głupi tusz i papier do drukarki, inne narzędzie, czas poświęcony na naukę i rozwijanie swojej wiedzy, praca nad oferta, ZUS, księgowość. Serio, to się tylko wydaje za nic ¯\(ツ)/¯ i nie będę na sile przekonywał, bo nie ma sensu. Możesz myśleć co uważasz :)
  • Odpowiedz
Podatek 19% jest od dochodu ( ͡° ͜ʖ ͡°) ile kosztuje polisa roczna OC, co do social media, to jaka promocja? Z ciekawości, ile kosztują pakiety na olx/otodom itd. ? Jeśli chcesz mnie przekonać, że w najgorszym wypadku wynagrodzenie "brutto" 250 zł / godzinę pracy jest adekwatne, to pokaż wyliczenia, to zobaczymy, czy to faktycznie taki sprawiedliwa stawka jest i ci wszyscy biedni pośrednicy to prawie koniec z
  • Odpowiedz
  • 0
@avatarr: zapytaj mnie za 2 miesiace, jak juz bede po jednym pelnym miesiacu na swoim - to powiem jak to wyglada w praktyce ;) póki co tylko domyslam sie po tym co wiem, a pewnie jeszcze pare nieoczekiwanych rzeczy wyskoczy po drodze.
  • Odpowiedz