Wpis z mikrobloga

Od dziecka nurtuje mnie pewne pytanie - jakim cudem mniej wiecej w zaznaczonym miejscu okolo 20 lat temu odbieralismy ARD, pomimo ze nawet TVNu tam nie szlo zlapac? Sprzet tez nie byl jakis wypasiony, bo byl to jeden z tych slynnych czarno-bialych telewizorow z mozliwoscia zaprogramowania 4 kanalow przy pomocy pokretel i przelaczania miedzy nimi przy pomocy przyciskow na telewizorze (telewizor z czasow przedpilotowych), a antena byla taka starodawna z trzema glowicami? (nie wiem jak sie to nazywa, byly takie 3 podluzne cosie ktorymi mozna bylo obracac, mniej wiecej cos takiego https://i.wp.pl/a/f/jpeg/28625/antena-stara-telewizyjna-sxc-660.jpeg tylko duzo mniejsze, kolo metra wysokosci) ustawionymi mniej wiecej na Olsztyn, i do tego byla na strychu pod dachem, wiec nie mogla lapac nie wiadomo czego. Kablowki tam nie bylo, a satelity nikt w okolicy na pewno nie mial (to byly czasy gdy jesli ktos by mial satelite to by cala wies chodzila do niego na telewizje, wiec bysmy wiedzieli)

Dobrze bylo widac to logo ARD (ta jedynkosiodemka w kolku), bo kasza byla mniejsza niz na olsztynskiej regionalnej. Z poczatku myslelismy ze to jakis ruski kanal (bylismy przy granicy z Kaliningradem i odbieral kanal na ktorym mowili w obcym jezyku), dopiero kilka lat pozniej zobaczylem to logo gdzie indziej i dowiedzialem sie ze to niemiecka telewizja. A TVNu w ogole sie znalezc nie dalo pomimo ze krecilismy tymi pokretlami przez pol godziny. Nie zlapalismy tez zadnego ruskiego kanalu - znalezlismy tylko TVP1, TVP2, polsat, olsztynska regionalna, i ARD.

No i moje pytanie - skad ten ARD, skoro nawet TVNu nie zlapalismy?

#telewizja #technologia #rtv #fizyka
Pobierz Mortimer_Gothic - Od dziecka nurtuje mnie pewne pytanie - jakim cudem mniej wiecej w ...
źródło: image_2023-09-09_205125850
  • 6
@Mortimer_Gothic 20 lat temu? Może bardziej z 30-35 lat temu? Po upadku PRL-u w 89 roku przez kilka lat np. w moim mieście obok tvp1 i tvp2 byl legalny nadajnik telewizji Sky One, potem w to miejsce dali 3sat, być może ZDF??? Pewnie rządzący chcieli dać ludziom namiastkę "zachodu" po upadku poprzedniego ustroju. A później jak powstała TVP Polonia to zastąpiła emisję tej zagranicznej stacji. Być może w kilku miastach w kraju
@Mortimer_Gothic Propagacja troposferyczna lub jonosferyczna potrafi "przynieść" do Polski mniej (ułamki sekund) lub bardziej (nawet kilka godzin) czasowy odbiór z nawet bardziej odległych krajów, jak Francja, Hiszpania, Turcja czy Tunezja (choć w przypadku telewizji naziemnej jej cyfryzacja stanowi spore utrudnienie w tego typu "osiągach", więc pozostaje głównie radio i łączność amatorska - krótkofalowcy).

Możesz poczytać, jak to działa wpisując w wyszukiwarkę frazy pokroju "propagacja troposferyczna" lub "propagacja jonosferyczna". A przykłady odbioru w
potrafi "przynieść" do Polski mniej (ułamki sekund) lub bardziej (nawet kilka godzin) czasowy odbiór z nawet bardziej odległych krajów, jak Francja, Hiszpania, Turcja czy Tunezja


@mp107: ale z tego co pamietam to bylismy tam przez kilka dni i nigdy nie przestalo dzialac. Wprawdzie moze kwestia tego ze nikt nie sprawdzal, ale mi sie wydaje ze czasem sprawdzalem i dzialal. I lapal tylko ARD, zadnych ZDF ani nic. No i to tez
@Mortimer_Gothic Radio w głośnikach to sygnał nadajnika "odkładający się" gdzieś w samych głośnikach lub na kablu wejściowymi, w skutek niewystarczającej filtracji i/lub ekranowania i następowała demodulacja, a więc "przekształcenie sygnału radiowego do sygnału niosącego informacje", czyli w tym wypadku dźwięku stacji radiowej. Skoro mowa o radiostacji rosyjskiej to zapewne tego z pobliskiego Obwodu Królewieckiego - np. Radio Rassii nadawane dawniej na 171 kHz (fale długie).