Wpis z mikrobloga

Opracowałem dane dotyczące wypadków z wakacji 2023. Bazowałem na danych zapewnionych dzięki tytanicznej pracy Mirka @Salido.

Podzieliłem wypadki ze względu na przyczynę. Chciałbym zwrócić uwagę na jedną rzecz: aż 1/3 śmiertelnych wypadków w wakacje 2023 to wypadnięcie z drogi i uderzenie w drzewo/barierki/słup/przepust/budynek. Bez udziału innych pojazdów. Jakie były tego przyczyny? W artykułach najczęściej pada zwrot "z niewiadomych przyczyn". Cytując klasyka: "nie wiem, choć się domyślam"...

Nie #!$%@?. Serio, szkoda życia waszego, waszych bliskich i innych uczestników ruchu.


LINK do dokumentu z linkami do artykułów, tak dla przejrzystości.

#smiertelnewypadki #polskiedrogi
Damasweger - Opracowałem dane dotyczące wypadków z wakacji 2023. Bazowałem na danych ...

źródło: Zrzut ekranu z 2023-09-04 11-28-29

Pobierz
  • 25
  • Odpowiedz
@Damasweger: A przyczyną zderzenia pojazdów nie jest to samo? Właśnie tego się najbardziej boję: nie że ja wjadę w drzewo, ale że ktoś się we mnie #!$%@? i nic z tym nie będę mógł zrobić.
  • Odpowiedz
@Damasweger: do tych niewiadomych przyczyn można śmiało dołożyć, chęć popisania się przed pasażerami, zmęczenie, jazdę na gównianych zajechanych oponach i moje ulubione czyli hamowanie w zakręcie na mokrym / wilgotnym.
  • Odpowiedz
  • 1
A przyczyną zderzenia pojazdów nie jest to samo?


@Iudex: Tak, zapewne tak. Tu można też domniemywać, że wina może być po obu stronach (kogoś wyrzuciło z zakrętu, a drugi się zagapił i za późno hamował), no i też mniejszy zakres błędu - jeśli Cię wyrzuci na drugi pas, a nic z przeciwka nie jedzie, to gacie do zmiany ale życie zachowane. Wylecieć całkiem z drogi jest chyba trudniej.
  • Odpowiedz
@Damasweger: Fajne dane, bo nie ma w tym polityki, takie odświeżające. Dane zdają się wskazywać na to, że spora część ludzi nie ustąpiło pierwszeństwa drzewom bobrom, kunom, łosiom, jenotom, łosiom, jeleniom, sarnom dzikom lisom, borsukom i kunom z ptaków kuropatwom, bażantom, dzikom kaczkom, gęsiom, łysikom, bekasom i cietrzewiom.

  • Odpowiedz
@Damasweger: Dołożyć do tego aktualne warunki atmosferyczne i mamy pełniejszy obraz. Większość oczywiście zdarzeń śmiertelnych na drogach w Polsce ma miejsce, gdy pięknie świeci słońce i można "depnąć".
  • Odpowiedz
@Damasweger: BMW to jedna z najpopularniejszych marek na polskich ulicach, do tego dodajmy ponadprzeciętną trwałość tych samochodów z przez co jest nadreprezentacja starych BMW, które są w kiepskim stanie technicznym.
Do tego znaczną część kierowców BMW to młodzi kierowcy, a same auto wymaga tez zazwyczaj nieco większych umiejętności w jeździe tylnym napędem
  • Odpowiedz