Wpis z mikrobloga

Aktualnie męczę PC i5-3470 24GB na którym działa mi:
- pi hole
- domoticz (i moje apki jako proxy z API z innymi systemami)
- Shinobi (do kamer IP)
- pi hole
- trochę devopsowych zabawek w styclu docker, minikubue, gitlab.

Ogólnie widzę, że serwerer mega się męczy i dosyć mocno momentami zamula:

load average: 1.29, 1.21, 1.22
Ogólnie mam zamiar wymienić stare PC i5-3470 na DELL 3060 MFF i5-8400T z 32GB. Ale i tak mnie jedna rzecz martwi. Widzę, że największe obciążenie to Shinobi czyli rejestrator kamer IP. I dlatego rozważam, aby kupić dedykowany rejestrator do kamer IP.

Więc podzielę się ze swoimi rozterkami:
1) Rejestrator kamer IP - pozostać na starym PC, przenieść się na planowany czy kupić dedykowany rejestrator do kamer IP? Skłaniam się do ostatniej opcji.
2) Jeżeli dedykowany rejestrator to czy są takie co mają interfejs WWW? Wszyscy chwalą się dedykowanymi apkami, a wiem jak to z nimi po jakimś czasie jest. Poza tym mam Maca, Androida, Windowsa, Linuxa i nie chcę ograniczony. Coś polecacie?

3) Na nowym PC planuję wejść w Proxmoxa + OMV na wirtualce i przenieść już istniejące usługi co aktualnie używam. Ten DELL 3060 MFF się nada? Chodzi o cenę i wielkość (chcę zmieścić w małej szafie serwerowej). Planuję dla OMV podpiąć zewnętrzne dyski na USB 3.
4) Niezależnie od tego (a może właśnie na starym PC i5-3470) chcę postawić backup - to tak informacyjnie, że planuję backup ;)
5) Zależy mi, żeby ograniczać zużycie energii. Bo rozwój infry w domu tylko podnosi zużycie, zamiast ograniczać ;)

Na początek chcę rozwiązać dylemat związany z kamerami IP - bo nie dość, że obciążają procka, dyski, to właśnie podejrzewam tu spory pobór energii właśnie mam (ciągły zapis na dyskach, ffmpeg cały czas mieli procka).

Dzięki za poradę.

#monitoring #majsterkowanie #sieci #inteligentnydom #smarthome #homeassistant #pc #linux
mirekwirek - Aktualnie męczę PC i5-3470 24GB na którym działa mi:
- pi hole
- domotic...

źródło: dell3060.jpt

Pobierz
  • 31
  • Odpowiedz
@mirekwirek: Nie napisałeś jaki bitrate i ile kanałów ip chcesz obrobić . Szukaj czegokolwiek z HIKVISION, ma wszystko co mieć powinno, interfejs www, te nowe już działają bez wtyczek, dyski w rejestratorze pobierają z 2x więcej prądu jak sam rejestrator, wyjście HDMI i jak masz instalację TV to se dokupisz modulator DVB-T i będziesz miał kamery w każdym TV. Wygodne odtwarzanie nagrań.

load average: 1.29, 1.21, 1.22

To nie jest duże
  • Odpowiedz
  • 0
interfejs www


@dktr: Dzięki. Coś w tym poszukam. Mam 5 kamer IP w HD. TV nie mam od 15 lat. Zależy mi mieć podgląd przez WWW (must have) i na telefonie (dowolnie czy przez apkę czy WWW).

To nie jest duże obciążenie.


@dktr: Ale to obciążenie przy nic nie robieniu (ostatnio mało robiłem, bo sierpień to u mnie sezon urlopowy). A problem zaczyna się jak już potrzebuję pobawić się gitlabem
  • Odpowiedz
@mirekwirek: wywal ten zabytek, zbuduj sobie komputer na bazie i3 10tej generacji co najmniej. Jak możesz wsadzić płytę mAtx to będzie tanio, jak musi być ITX to będzie drożej. W ogóle jak możesz mATX to idz nawet w 11 albo 12gen. Mocy będziesz miał pod dostatkiem.
  • Odpowiedz
@mirekwirek: płytę asus prime na h510 kupujesz za 339,- (model mATX) do tego procesor i5 za około 500,- i masz dużo wydajniejszy sprzęt. Płyty MSI odradzam, słabe zarządzanie energia. Najlepiej to właśnie ASUS wersje PRIME na średniej klasy chipsetach żeby można było więcej w biosie poustawiać.

Wtedy sobie dyski normalnie na SATA podepniesz albo nawet na NVME. Obecnie co raz taniej idzie kupić dyski SSD o pojemnościach 2TB i więcej. Dzięki
  • Odpowiedz
  • 0
@ksiak: właśnie szukam tak i źle nie wychodzi. Problemem robi się fajna obudowa, żeby nie była duża (musi wejść do szafy). I jakiś nie mocny zasilacz do tego najlepiej. Jakiej mocy, żeby nie przesadzić? Tam nie będzie podłączony monitor. :)
  • Odpowiedz
Problemem robi się fajna obudowa, żeby nie była duża (musi wejść do szafy)


@mirekwirek: no to szukaj obudowy rack, tam płyte mAtx bez problemu wsadzisz.

I jakiś nie mocny zasilacz do tego najlepiej. Jakiej mocy, żeby nie przesadzić?


@mirekwirek: be quiet! TFX Power 3, 300W w wersji Gold, spokojnie Ci wystarczy. Jest stosunkowo drogi ale chodzi o zużycie energii. Potrzebujesz zasilacz który ma wysoką sprawność przy niskim poborze energii by
  • Odpowiedz
  • 0
@emitar: mnie przekonuje @ksiak, że w dobrej cenie będę miał jednak więcej złączy niż x1 sata. A czytając fora to z czasem robi się największy problem. I mnie to właśnie martwi najbardziej (poczytaj o problemach z obudowami zewnętrznymi na dyski pod zastosowania typu NAS).

szukaj obudowy rack


@ksiak: drogie :(
  • Odpowiedz
@mirekwirek: dlaczego amd? będziesz miał ciężko zejść ze zużyciem prądu niestety :( W dodatku płyta MSI. Jak ma brac mało prądu to zapomnij o płytach od MSI
  • Odpowiedz
@mirekwirek: kompromis będzie olbrzymi na który ja bym osobiście nie poszedł. Tam lekko będzie z 5-8W różnicy co da Ci rocznie około 43.8kWh (przy 5W) czyli około 50pln rocznie czyli jakieś 4pln do rachunku miesięcznie. A różnica w wydajności nie jest tak spora. Dodatkowo Intel będzie zimniejszy. Pamiętaj, że przechodzisz z gen8 to i tak odczujesz. Fakt, intel nie da Ci ECC bo to tylko płyty serwerowe, natomiast w AMD też
  • Odpowiedz
  • 1
próbowałeś nagrywać stream z kamery bez transkodowania zeby kamera kodowala h264 czy h265 a serwer tylko zapisywał obraz na dysk?
  • Odpowiedz