Wpis z mikrobloga

#gielda #nieruchomosci
Dobra, zrezygnowałem w wyścigu po nierucha bo to jest chore. Częsc kasy jest w krypto, częsc na giełdzie ale większość na COI od 1,5roku. Co miesiąc wpada trochę kasy, która chce w każdej chwili mieć pod ręką gdyby na giełdzie lała się krew lub nieruchomości wrócą na ziemię. Jako, że lokaty już pomału spadają i mam oferty 3mc na 6% to równie dobrze mogę wrzucić na obligacje a w każdej chwili je wybrać. Dlatego w perspektywie 1/2/3lat: No bo inflacja spada i będzie niska z obietnicą Glapczajlda ( ͡º ͜ʖ͡º) czyli staloprocentowe 6,75% czy jednak mu nie ufać i COI?

Obligi COI (zmiennoprocentowe inflacja + 1%) czy TOS (6,75% rocznie na 3 lata)?

  • COI 58.8% (50)
  • TOS 41.2% (35)

Oddanych głosów: 85

  • 18
@maryjuszpitagoras: Być może jak weźmiesz pod uwagę, że te obligacje indeksowane inflacją realnie dają zarabać przy inflacji <= około 6% (a co ciekawe, najlepiej dają zarabiać przy deflacji) to łatwiej będzie podjąć Tobie decyzję :)
@maryjuszpitagoras:
COI to no-brainer. W perspektywie 2 lat na 100% wyjdą lepiej, w perspektywie 3-4 lat jest mała szansa że TOS minimalnie je przegonią, ale ryzyko że inflacja zostanie na podobnym poziomie albo wystrzeli jeszcze bardziej jest dużo większe.

tylko edo

@Zeroskill @niemodnie OP napisał że będzie chciał wybrać w perspektywie 1-3 lat a wy dzbany polecacie EDO XD wykop w pigułce
@luckylukk w mbanku kończą mi się na 7% a nowe są tylko na 6. Raczej nie mam zamiaru mieszkać między bankami, żeby uzyskać ten 1% więcej. Generalnie chciałbym "zagrać" na dłuższy termin niż 3mc. Jeśli prognoza się sprawdzi to raczej od nowego roku lokaty na 5% będą max więc nawet COI na rok byłoby lepsza opcją. Waham się tylko między staloporcentowymi a zmienno. Teoretycznie inflacja ma i powinna spadać ale właśnie szukam
@Zeroskill:

edo już od 3 roku wychodzi lepiej (z uwzględnieniem kosztu wcześniejszego wykupu)

Nie wychodzi XD to jest matematyka na poziomie szkoły podstawowej, ale zrobiłem to za ciebie:
Wypłata po pełnych 2 latach, dla uproszczenia założona stala inflacja na poziomie 6%:
COI 14.49% EDO 12.76%
Po 3 latach:
COI 21.80% EDO 20.80%
Po 4 latach:
COI 31.08% EDO 29.39%

z COI odsetki się rozpłyną, z EDO coś mu się zakumuluje

Co
Nie wychodzi XD to jest matematyka na poziomie szkoły podstawowej


@chinski_pierozek: matematykę na poziomie podstawowym może i znasz, ale chyba mechanizmu działania EDO i COI nie XD

Możesz powiedzieć jak wyliczyłeś to?

COI 14.49% EDO 12.76%


Pokaż dokładne obliczenia, bo mi wychodzi, przy założeniu że wypracowane odsetki z COI z pierwszego roku wrzucam na lokatę roczną (oprocentowaną 6%, niech Ci będzie, ale ciekawe czy taką znajdziesz przy inflacji 6%), tak po
Po 4 latach:

COI 31.08% EDO 29.39%


@chinski_pierozek: i w ogóle skąd to EDO 29.39%?

To akurat można bardzo łatwo policzyć:
1,0725*1,0725*1,0725*1,0725 to około 1,3231 czyli 32,31%

Jak od tego odejmiesz karę za przedwczesny wykup 2% to masz 30,31%

No i nawet jeżeli nie chcesz tu obliczać podatku belki to i tak źle napisałeś? Skąd Ty to wziąłeś? Chciałbym zobaczyć Twój sposób liczenia.
No i nawet jeżeli nie chcesz tu obliczać podatku belki to i tak źle napisałeś?

@rockip: mea culpa, przesunęła mi się komórka w excelu robionym w 30 sekund i wyszły złe wyniki dla edo ( ͡° ͜ʖ ͡°) nawet przy uwzględnieniu belki i założeniu że lokaty będą max 6% to EDO wychodzi sporo gorzej w latach 1-2 i praktycznie tak samo (rzeczywiście, na minimalną niekorzyść COI jeżeli
@ksiezycoweNieruchy: prognozy niezależnych analityków oscylują w granicach 6-8%; imo nie ma szans na bardziej drastyczny spadek za rok przy obecnej sytuacji:
- glapa obniży stópki przed wyborami / w najlepszym wypadku zostawi jak jest
- obajtek sztucznie obniża ceny paliwa przed wyborami, zaraz po wyborach podwyższy z powrotem
- gwałtowny wzrost minimalnej
- płyną obietnice sypania pieniędzmi niezależnie od tego która strona wygra wybory
- zerowy VAT na żywność ma się
mea culpa, przesunęła mi się komórka w excelu robionym w 30 sekund i wyszły złe wyniki dla edo ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@chinski_pierozek: wyszły Ci też złe wyniki dla COI, bo nie policzyłeś, że za każde odsetki wypłacane co roku, zapłacisz 19% podatku i dopiero te pomniejszone o podatek belki odsetki będziesz mógł reinwestować.

EDO wychodzi sporo gorzej w latach 1-2


A ten swoje. Obliczyłem Ci dokładnie,