Wpis z mikrobloga

@Szumny: jedno tylko hejtuję, ale to wszędzie tak mam: teselacja tych kamiennych traktów. Po tym się chodziło i przepychało wozy, te kamienie były układane maksymalnie płasko i najpewniej jeszcze szlifowane. Ba, w bogatszych zamkach mieli tak równiutko, że kafelkarz by ze zdumienia cmokał. W tych przypadkach teselacja powinna iść w pokazywanie ubytków i przerw pomiędzy poszczególnymi elementami, nie mam pojęcia kto wpadł na pomysł takiego przedstawiania "średniowiecznej podłogi".
  • Odpowiedz
  • 1
Po tym się chodziło i przepychało wozy, te kamienie były układane maksymalnie płasko i najpewniej jeszcze szlifowane

@ReeceWithouterpoon: mylisz się. w zamkach w dolinie Dunajca najczęściej używanym kamieniem do wykładania "traktów" był zwykły kamień rzeczny. Zobacz sobie choćby zamek w Dębnie i czym wyłożony jest dziedziniec. Jeszcze warto tu wspomnieć, że archeolodzy znaleźli w Tarnowie taki sam, rzeczny kamień w okolicy dziedzińców.
Do zamku wysokiego w Tarnowie, nie wjeżdżały wozy. Najczęściej
  • Odpowiedz
@Szumny: kamień rzeczny jest obły, studiowałem geologię i wiem, że nie wygląda on tak jak w grach. Specjalistą od płytek średniowiecznych nie jestem (aczkolwiek to ciekawy temat i może się mu bardziej przyjrzę) ale to co widzę wygląda dziwnie.
Raz, że białe kiedy to kamienie rzeczne to raczej szarobure i żółtawe kamienie, jasny wapień się w wodzie rozpuszcza dlatego wydobywamy go w kopalniach więc trzeba go polerować i zdecydowanie nie będzie
  • Odpowiedz
  • 0
@ReeceWithouterpoon: Generalnie jest masa mitów odnośnie tego jak takie zamki funkcjonowały i wyglądały. Do budowy zamków używano to co było najbliżej. Wapień w Tarnowie najbliżej wydobywany był w Sączu. Do wznoszenia tego w Tarnowie używano cegły wypalanej na miejscu (bardzo charakterystyczny pomarańczowy kolor dla tego regionu) i kamienia wydobytego z koryta rzeki. Ogółem wiem co robię i raczej nic nie jest tu dziełem przypadku.
  • Odpowiedz
@Szumny: niby piszesz, że wiesz co robisz, ale też zwróciłem uwagę na te ostre kamienie i szczerze nie wyobrażam sobie jaki miałoby to mieć praktyczny sens. Nawet w średniowieczu nikt by nie chciał sobie rozciąć nogi w przestrzeni użytkowej. Same shit z trawą zamiast drogi, bez sensu. Mam też problem z proporcjami wielu elementów, ale tylko beczki odstają na tyle, że jest to oczywiste.

  • Odpowiedz
  • 0
@ujdzie: wow ale passive agressive, hold my beer
nie mam pojęcia w tej chwili, o czym do mnie piszesz. To po pierwsze po drugie jeśli chodzi o te #!$%@? kamienie z rzeki to

szczerze nie wyobrażam sobie jaki miałoby to mieć praktyczny sens

To sens jest #!$%@? taki, że jak idziesz po błocie, butem bez bieżnika, to się nie #!$%@? tak łatwo i to samo w zimie. Nie wspominając tego co
  • Odpowiedz