Wpis z mikrobloga

Wiem że temat miejsc postojowych poruszany był wielokrotnie natomiast dostałem teraz informacje (od dewelopera), że nie mogę (bez utraty dopłat) dokupić miejsca postojowego do mieszkania (jedna księga wieczysta) po podpisaniu umowy kredytowej, gdyż przedmiot umowy sprzedaży musi być ten sam co w umowie kredytowej. Dokupienie byłoby ze środków własnych, limit wkładu własnego nie zostałby przekroczony, umowa deweloperska byłaby po prostu aneksowana o miejsce postojowe. Czy ktoś może się odnieść, potwierdzić / zaprzeczyć? Przeczytałem ustawę, dość dokładnie śledziłem wątki z tym związane i wydawało mi się że problem pojawiałby się jedynie w przypadku przekroczeniu limitów (czy to kredytu czy to wkładu własnego) #nieruchomosci #bezpiecznykredyt #bk2
  • 15
  • Odpowiedz
  • 0
@przecietnyczlowiek: mam dwie umowy, rezerwacyjna na miejsce postojowe (nie jest obowiązkowy zakup) i deweloperska na samo mieszkanie. Mam pozytywną decyzję kredytową na samo mieszkanie, chciałbym ją podpisać a potem dokupić miejsce postojowe
  • Odpowiedz
@Majzel20: Miejsca postojowe mają najczęściej dwie formy prawne. Możesz o tym przeczytać na mojej stronie https://kredytdwaprocent.pl/czy-w-programie-bezpieczny-kredyt-2-moge-uzyskac-kredyt-na-zakup-miejsca-postojowego-garazu/

Z uwagi na limit kwoty kredytu oraz limit wkładu własnego zdarza się, że miejsce postojowe wyklucza wybór konkretnej nieruchomości. Sytuacja w której miejsce postojowe jest rezerwowane razem z lokalem mieszkalnym, ale umowa deweloperska dotyczy tylko lokalu mieszkalnego, a następnie miejsce postojowe jest dodawane do umowy sprzedaży może zostać potraktowana jako wyłudzenie kredytu z dopłatami.
  • Odpowiedz
  • 0
@marcpol: Po pierwsze, dzięki za odpowiedź.

Jasne - wiem że może zostać jako takie potraktowane. Tylko w moim przypadku nie ma do tego żadnych przesłanek. Tzn. ta kwota za miejsce postojowe którą wykładam z własnej kieszeni nie sprawia, że chce ominąć jakikolwiek limit (tutaj akurat wkładu własnego). Rozmawiałem o tym z doradcą kredytowym przed całą akcją i to potwierdził - nie ma przesłanki żeby stwierdzić, że zrobiłem to celem wyłudzenia dopłat
  • Odpowiedz
@marcpol: Ok, a co w sytuacji gdy miejsce + mieszkanie nie przekroczy 700k? Mam podobną sytuacje, u mnie wynikło to z tego, że deweloper nie chciał wrzucić miejsca postojowego bo uważał, że nie będzie się dało go kredytować (rezerwowałem mieszkanie już pare miesięcy temu) a ja nie wiedziałem czy w takim razie będę mógł sobie pozwolić na wydanie dodatkowych 50k na miejsce postojowe i nie chciałem ryzykować, że nie dostanę na
  • Odpowiedz
  • 1
@marcpol: Dokładnie taka sama sytuacja jak u kolegi @amaizd. Rezerwacja w marcu, nie wiadomo było jak będzie wyglądał kształt ustawy. W lipcu nie chciałem aneksować bo umowa deweloperska do końca sierpnia i nie wiedziałem czy zdążę z tym i z otrzymaniem decyzji kredytowej (teraz wiem że to było błędem). Kredyt wziąłem na 465 + 35 wykończenie (w drugiej opcji na samo 465, bez wykończenia). Wkład własny 116k + 25k na
  • Odpowiedz
@Majzel20: ja mam identyczną umowę.
Podpisałem w piątek umowę kredytową na samo mieszkanie, a analityczka w Pekao powiedziała że dokupienie MP ich nie obchodzi i jak dla niej to git. U mnie dokupienie MP byłoby oddzielnie po przeniesieniu mieszkania
Ale będę pytał BGK o interpretację
  • Odpowiedz
  • 2
@wetorek2 @amaizd @marcpol dzwoniłem do BGK odesłali do MRiT oraz do banku obsługującego. Dzwoniłem do MRiT, kazali napisać maila z zapytaniem, czekam na odpowiedź. Będę we wtorek podpisywał umowę z bankiem, już napisałem też maila do osoby z którą będę podpisywał. Potencjalnym rozwiązaniem też ustalonym z deweloperem jest przesunięcie umowy rezerwacyjnej do czasu po przeniesieniu własności mieszkania i wtedy aneks zawrzeć z miejscem postojowym (ale wiaodmo, wolałbym mieć czarno na białym i
  • Odpowiedz
@Majzel20: @wetorek2: W sytuacji, gdzie zakup miejsca postojowego nie narusza warunków programu trudno mówić o wyłudzeniu kredytu. Jednocześnie trzeba zwrócić uwagę, że orzecznictwo na ten temat dopiero ukształtuje się w przyszłości. Maile wymienione z różnymi instytucjami nie są wiążącym stanowiskiem.

Pojawia się jeszcze jeden aspekt związany z zabezpieczeniem. Bank udzielając kredytu ocenił ryzyko w oparciu o aktualny stan prawny. Po dodaniu miejsca postojowego ulegnie on zmianie. Zabezpieczenie będzie miało większą
  • Odpowiedz
@Majzel20 @marcpol @amaizd @wetorek2 i jak w końcu z tym głupim miejscem parkingowym? Bo szczerze mam identyczną sytuację; kredyt od jarka na samo mieszkanie pod sam korek (500k), natomiast garaż sobie dokupię sam. Jednak nawet z garażem mieszczę się w limicie wkładu własnego 200k.

Ogólnie to na początku jak pamiętacie, to nie było wiadomo jak to w końcu z tym garażem będzie - czy można go kredytować w ramach kredytu od jarka,
  • Odpowiedz
@marcpol: @Majzel20: @amaizd: tylko, że jakby się nie dało później dokupywać miejsc garażowych (i pewnie komórek lokatorskich też) w przyszłości, to byłoby to bezsensowne, bo potrafię wymienić co najmniej kilka scenariuszów z życia:

1. Ktoś kupuje mieszkanie na bk2%, ale nie ma w tym momencie pieniędzy na garaż. Kupuje samo mieszkanie. Mija rok - ma już pieniądze na garaż i chciałby sobie dokupić miejsce parkingowe (zakładamy, że limit wkładu
  • Odpowiedz
Jeszcze całkowicie inne rozgałęzienie jest możliwe:

5. Ktoś kupuje mieszkanie na bk2% i chce koniecznie kupić mieszkanie z miejscem parkingowym, ale deweloper niestety już nie ma wolnych miejsc parkingowych. Kupujący sobie pcha kredyt dalej, wysyła te wszystkie papiery, a finalnie uzyskuje kredyt. Po przeniesieniu własności i wypłacie kredytu deweloper odzywa się do kupującego, że zwolniło mu się miejsce parkingowe (bo np. ktoś zrezygnował, albo nie dostał kredytu albo inny powód) - i
  • Odpowiedz
  • 2
@haha123: @marcpol @wetorek2 @amaizd update: nie mogę aneksować samej umowy deweloperskiej, co mogę zrobić to przedłużyć rezerwację miejsca postojowego a po przeniesieniu własności na mieszkanie dodać aneks do umowy przenoszącej własność mieszkania dotyczący miejsca postojowego, nie ruszając samej umowy deweloperskiej. Takie rozwiązanie jest potwierdzone (także mailowo) z pracownikami banku, MRiT napisało ze umywają ręce i weryfikację zostawiają bankowi więc czuje się w miarę bezpieczny z tym.
  • Odpowiedz