Wpis z mikrobloga

Cześć, zastanawiam się czy darowizna pieniężna od rodziców na wkład własny dyskwalifikowałaby mnie do wzięcia #kredyt2procent ? Brakuje mi jakichś 50k do wkładu własnego i będę je miał od rodziców, zarabiam ponad 10k netto, ale od niedawna (jestem ponad rok w branży, niedawno po studiach) więc nie zdążyłem odłożyć tyle ile bym chciał, a decyzja o zakupie mieszkania wyszła dość spontanicznie - mam kilkadziesiąt tys oszczędności, ale nie wystarczy na wkład.
#bezpiecznykredyt #bk2 #pkobp
  • 6
@parostatekk: Nikogo poza Urzędem Skarbowym nie interesuje skąd masz pieniądze na wkład własny. Bank interesuje tylko abyś udokumentował, że je masz. Rodzice to pierwsza grupa pokrewieństwa, więc nie płacisz podatku od takiej darowizny, więc jedyne co musisz zrobić to powiadomić o tym Urząd Skarbowy i to w zasadzie tyle.
@parostatekk: Wkład własny nie może pochodzić z kredytu, pożyczki lub dotacji, ale może pochodzić z darowizny. Trzeba pamiętać o zgłoszeniu darowizny do US, inaczej trzeba będzie zapłacić podatek.
@parostatekk jesli calosc inwestycji nie przekracza 500k to mozesz ppstarac sie o tzw doplate rodzinna tudziez polaczyc bk2 i mieszkanie bez wkladu wlasnego, oprocz tego darowizne zawsze mozna napisac wstecz
Dzięki za odpowiedzi. Właśnie przy niektórych absurdalnych wymaganiach kredytu 2% zastanawiałem się czy może jednak kogoś to obchodzi i żeby się nie okazało, że zgłoszę do US i będzie po ptokach. Wiem, że chcą wyciąg z konta no i właśnie rozumiem, że cały wkład własny mam mieć na tym koncie. Podejrzewam, że taki przelew na 50k mógłby wzbudzić zainteresowanie banku.