Wpis z mikrobloga

Z wiekiem zmniejsza się elastyczność krążków międzykręgowych, pogłębiają się lordozy (czyli naturalne wygięcia kręgosłupa), zmniejsza się ilość kolagenu w skórze (a co za tym idzie jej elastyczność) etc. To wszystko powoduje, że staruszkowie robią się mniejsi i jakby "wysuszeni".

Czy ten fakt w większym stopniu dotyka kobiety?

Czy przeraża was, że na starość nie tylko będziecie mniej sprawni intelektualnie i fizycznie, ale też kurduplowaci?

#medycyna #starosc #staroscnieradosc #rozowepaski #niebieskiepaski #pytaniedoeksperta #pytaniedoycnamocaba #geriatria
antros - Z wiekiem zmniejsza się elastyczność krążków międzykręgowych, pogłębiają się...

źródło: comment_kQnH8LNdFBll08EiULUQxzj7wKKZQhZV.jpg

Pobierz
  • 8
  • Odpowiedz
@antros: nie dożyję starości więc nie wiem. Ale podejrzewam, że w pewnym wieku przestaje się myśleć o takich rzeczach, bardziej się zwraca uwagę na dolegliwości zdrowotne z tym związane a nie wygląd.
  • Odpowiedz
@antros: Zmartwił mnie Twój post, ale ilością nieścisłości. Krążki ulegają dehydratacji i stąd efekt zmiany elastyczności i wysokości. Lordozy mamy w odcinku lędźwiowym i szyjnym i nie zawsze się powiększają, a często się zmniejszają. U kobiet bardzo często pogłębieniu ulega kifoza piersiowa co daje tzw. wdowi garb.
  • Odpowiedz
Żadna nowość. Degeneracja krążków zaczyna się od dehydratacji jądra miażdżystego, co powoduje zmniejszoną odporność na siły mechaniczne, następnie degeneruje pierścień włóknisty, który osłabiony może być przyczyną wypuklin i przepuklin, Dalej już tylko degeneracja stawów międzykręgowych, stawów Lushki, osteofity. Najważniejsze jest zachowanie pełnej motoryki, więc polecam wszelkie mobilizacje. Dodatkowe wzmocnienie core muscles na pewno spowolni cały proces.
  • Odpowiedz