Wpis z mikrobloga

Mirki, Mireczki,

Jest taki case. Złożyłem wnioski BK2% do PKO BP i Pekao SA. Zawnioskowałem o kwotę na zakup+wykończenie z czego kwota wykończenia to około 115 tys. Pani z PKO BP przekazała info, że możemy zrobić 2 miesiące karencji i kredyt wypłacimy w dwóch transzach. 1 transza dla deva na zakup i druga transza dla mnie na wykończenie i taki też przyjęła ode mnie wniosek.

Ostatnio dostaje telefon, że analityk PKO BP stwierdził, że 115 tys. to zdecydowanie za wysoka kwota, aby wypłacić ją w 1 transzy i musimy rozbić to na mniejsze transze (czyli aktualnie musi być już minimum 3 transze łącznie). Próbowałem to jakoś negocjować, ale Pani stwierdziła, że analityk nie da się przekonać... Na koniec dodała, że ona też tego nie rozumie bo nie tak dawno wypłacała innemu Klientowi (ale poza BK2%) troszkę większą kwotę na wykończenie w jednej transzy.

Mam już ostateczną decyzję kredytową, dostałem komplet dokumentów do zapoznania się. W umowie cały czas pojawia się okres karencji 11 miesięcy, co wydaje mi się mega długim okresem --> mieszkanie będzie oddane w grudniu 2023, a wykończenie zajmie mi pewnie z 2-3 msc od daty oddania to skąd te 11 miesięcy?

Dajcie jakiegoś tipa czy można skrócić jakoś ten okres i czy macie podobne przypadki, że zawrotnej kwoty 115 tysięcy nie można wypłacić w jednej transzy... Rozumiem, że to jest kredyt celowy i tak dalej no ale bez przesady. Co do dopłat to moja rata odsetkowa na pewno będzie wyższa od raty kapitałowo-odsetkowej po dopłacie więc mógłbym zawnioskować do dopłaty w okresie karencji... ale chciałbym możliwie od razu zacząć spłacać również kapitał.

Specjalnie wybrałem ofertę PKO BP > Pekao SA ponieważ w Pekao SA twardo stali na stanowisku, że karencja w moim przypadku zakończy się dopiero jak wykończę całe mieszkanie, a w PKO BP Pani zapewniała mnie, że 2 miesiące karencji i płacę normalne raty kapitałowo-odsetkowe z dopłatą...

  • 11
@zdezorientowany2022: Co to w ogóle jest za chora sytuacja, że nie wypłacą całości w jednej transzy 0_o Jaki to ma niby mieć wpływ na możliwość spłaty kredytu ?! Nie wspomnę już, że musisz sobie zrobić połowę remontu a potem czekać aż łaskawie przyjdzie termin wypłaty reszty i dopiero dokończyć remont ? Co to #!$%@? za idioci tam pracują ?
a transzę do dewelopera masz na kiedy?


@Cersin: Właśnie devo zgodził się odroczyć transzę do początku grudnia więc poszedł mocno na rękę, to teraz Bank w kulki leci.. Mam wrażenie, że trafiłem na zły dzień analityka bo doradca PKO BP mocno zdziwiony całą sytuacją. Przy składaniu wniosku w ogóle takiej sytuacji nie rozważaliśmy, że ta kwota na wykończenie będzie dzielona..
@zdezorientowany2022: Mi Panowie w bankach tłumaczyli aby nie patrzeć a okres karencji, że transze będą wypłacane na wniosek kredytobiorcy, ale podobnie wypłata musiała zostać podzielona na 3 transze.
Jaki to ma niby mieć wpływ na możliwość spłaty kredytu ?!


@GOHAN: Że niby "Pan sam bierze kredyt" ale to jest tłumaczenie z #$%@

Nie wspomnę już, że musisz sobie zrobić połowę remontu a potem czekać aż łaskawie przyjdzie termin wypłaty reszty i dopiero dokończyć remont ?


@GOHAN: Aktualnie to plan jest taki, żeby po odbiorze mieszkania wypłacić z 7k z tych 115k, zrobić coś na szybko według kosztorysu, zlecić
  • 0
@zdezorientowany2022: w umowie zwykle zakłada się dłuższy okres karencji, na wypadek ewentualnych opóźnień. Okres karencji trwa co najmniej do wypłaty ostatniej transzy kredytu lub zakończenia inwestycji. Po spełnieniu formalności możemy skrócić ten okres. Każdą umowę przygotowujemy indywidualnie, dlatego wiążące informacje przekaże Ci doradca hipoteczny w oddziale, na podstawie Twojej umowy.
Od czego zależy to "lub"?


@DevSwift: Najprawdopodobniej od tego czy dobierasz kwotę na wykończenie czy nie. Jeżeli dobierasz to wówczas obowiązuje Cię wersja "wypłaty ostatniej transzy" (inwestycja jest już zakończona), jeżeli nie dobierasz to obowiązuję Cię wersja "zakończenia inwestycji" (masz karencję dopóki nie odbierzesz mieszkania).
Po spełnieniu formalności możemy skrócić ten okres.


@EkspertPKO: Czyli w moim przypadku, po rozliczeniu się z pierwszej transzy przeznaczonej na wykończenie i wypłacie drugiej transzy na wykończenie mogę od razu wnioskować u Was o skrócenie okresu karencji?

Ile maksymalnie wg Waszych regulacji wewnętrznych trwa rozpatrzenie takiego wniosku?