Wpis z mikrobloga

#stwardnienierozsiane #sm #neurologia #nfz #zdrowie #medycyna
W głębi duszy podejrzewam u siebie SM. Mam za sobą już kilka badań: MRI głowy + kręgosłupa szyjnego (rok temu częste bóle głowy, okazało się że od napięcia na karku), dyskopatii nie mam, jedynie lekkie przesłanki do wystąpienia w przyszłości. W MRI głowy: W wieńcach promienistych obu półkul mózgu są widoczne nieliczne drobne rozsiane niespecyficzne ogniska uszkodzenia istoty białej wielkości do 3 mm, z których część zlewa się w niewielkie strefy uszkodzenia w sąsiedztwie trójkątów komorowych - o możliwej etiologii naczyniowej. Jeden neurolog rok temu mówił mi że od tego głowa nie boli ale to zmiany które się widzi u osób po 40, a nie tak młodych. Dziś umówiłem się na konsultację z neurologiem na znanymlekarzu aby omówić wyniki. Stwierdziła, że te zmiany są obok miejsca gdzie te zmiany przy SM występują, ale też przyczyny naczyniowe mówi że raczej by wykluczała - wyniki z krwi ok, ciśnienie normalna, BMI normalne. Kilka lat temu dosyć mocno imprezowałem biorąc co się da, więc liczę że to po prostu skutek uboczny tego, a nie jakaś poważna choroba. Z innych objawów: męczę się także z SIBO i SIFO (rok temu stosowałem dosyć dużo leków osłonowych + leków przeciwbólowych), chociaż czytałem że to występuje też często przy SM, częste przemęczenie pomimo luźnej, zdalnej pracy, ale w dużych ilościach, dużo stresu (czytałem że istota biała też się uszkadza przy zaburzeniach kompulsywno obsesyjnych), do tego ucisk/ból w prawej nodze, zmiany temperatur w stopie - nie wiem czy to może mieć związek na przykład z SM czy po prostu jakiś uraz, tu jeszcze badania obrazowe z nogą u ortopedy będę robił. Tak czy siak gdyby nie ten wynik z rezonansu głowy to niczym bym się nie przejmował, ale to uszkodzenie istoty białej w takim wieku jest dosyć poważne (neurolog mówiła że może to wina porodu, lecz z tego co się dowiedziałem to nie było żadnych problemów wtedy). Miałem także wykonywane TK jamy brzusznej i kręgosłup lędźwiowy był uwidoczniony, to też bez dyskopatii, tak jak w odcinku szyjnym - dodaję w razie w. Dostałem skierowanie dziś na CITO do oddziału neurologicznego gdybym poczuł nagle jakieś objawy związane z rzutem - tak prewencyjnie. Do tego za 2 mieś będę powtarzał MRI głowy z kontrastem aby zobaczyć czy zmiany się powiększają, bo jeśli tak to odpowiedź będzie jasna, jeśli bez zmian to raczej mogę ten temat odpuścić. Do tego sprawdzałem się pod kątem boreliozy to też ok. Więc nie wiem co o tym myśleć, może ktoś miał podobny opis przy MRI głowy, bo mi neurolog powiedziała że daje szanse 50/50 jeśli chodzi o SM, więc tylko się bardziej nakręciłem.
  • 16
Na co dzień nie mam i nie miałem niedowładów kończyn, jedynie ten problem z prawą nogą na całej długości, ale nie jest to zaburzenie czucia, bardziej sztywność. Czasem odczuwam zmęczenie ale to z racji pracy siedzącej, czasem gorsze, depresyjne dni, ale łatwo się napędzam negatywnymi myślami. Wzrok ok, w sensie nigdy nie badałem, ale nie mam żadnych zaburzeń czy podwójnego widzenia.
@Kokoszka99: Nie bój nic mirek. Jeśli dobrze rozumiem, to dwóch neurologów oglądało Twoje zdjęcia. Co jak co ale oni by wiedzieli, że to SM. Gdyby mieli poważne podejrzenie to pewnie skierowaliby Cie na punkcje lędźwiową.
@tomaszk158: znaczy nikt nie oglądał płyty, info od pierwszego neurologa rok temu przez telefon tylko dostałem bo szukałem przyczyny bólu głowy to powiedział to co wyżej napisałem, a dziś też na podstawie opisu jedynie bo to konsultacja ok. Jakby coś wystąpiło to wtedy szpital i oddział i tam te badania będą robić właśnie, ale to dopiero jak coś wystąpi, teraz tylko czekać do kolejnego MRI z kontrastem 2-3 mieś, ale ciężko
@Kokoszka99 ja z bólem głowy poszłam do neurologa dostałam skierowanie na mri wyszły zmiany i od razu dostałam skierowanie na neurologie na dalsza diagnostykę czyli potencjały wywołane oraz punkcję, skoro ciebie nikt nie pokierował to może ten obraz z mri nie jest taki jednoznaczny
@Kokoszka99: no to chyba fajnie :) ja we wtorek pierwszy MRI z kontrastem. Mam mrowienia w kończynach, szybko się męczę, ręce mam zmęczone jakbym dopiero wyszedł z siłowni. Do tego na sikam 20x dziennie(już od kilku lat) co sugeruje pęcherz neurogenny. Najbardziej bolesne są uczucia zimna w nogi, na które pomaga tylko owinięcie elektrycznym kocem. Pociesz mnie narazie niski wynik witaminy B, bo ponoć daje też takie objawy.
@slkt: Odnośnie nóg - próbowałeś suplementacji magnezem? Jest wiele form, nie wszystkie sprawdzają się przy mrowieniu oczywiście. Co do witaminy B, to która dokładnie? Badania z krwi też nie są miarodajne, bo niedobory, nadmiary możesz mieć nawet gdy wynik w krwi jest ok. Bo we krwi może krążyć całkiem inna liczba niż ta która jest na poziomie komórkowym. A próbowałeś suplementacji kompleksami z witaminy B? Nie przedawkujesz nic bo one są
@Kokoszka99: neurolog zlecił mi badanie witaminy b9 i b12, a także MRI. B12 wyszło mi na poziomie 240, gdzie 200 jest dolną granica normy(górnej 1000) i każde źródło w internecie mówi że taki poziom często powołuje objawy neurologiczne. Stresu mam dużo - ogólnie mam stwierdzone zaburzenia lękowe. Wiele lat też walczę z bezsennością. Jem całkiem ok - sam gotuję. Dieta niskowęglowodanowa. Ogolnie mam stwierdzone IBS(miałem kolonoskopie) i moim zdaniem stąd bierze
@slkt: byłem dziś u rodzinnego. Dostałem skierowanie na RTG kr. szyjnego i gastroskopie w celu diagnozy tak niskiego poziomu B12 i kwasu foliowego. Dostałem Neurovit do suplementacji(na receptę) witamin B. Jak się nie poprawi do miesiąca to zastrzyki. Zbadałem też dziś kreatyninę, bo we wtorek MRI z kontrastem.

Sorry że traktuję Cię jak pamiętnik, ale rozumiem że jakoś tam Cię to interesuje xD