Wpis z mikrobloga

Mirki doradźcie,
niestety muszę się poddać w staraniach o #swiatlowod w nowym domu. Żadna firma nie chce mi zrobićprzyłącza chociaż chcę zapłacić. Nie ważne. Mam 2 opcje albo wykupić internet radiowy od lokalnej firmy (jednej z kilku) albo skożystać z propozycji sąsiadki która powiedziała że może mi udostępnić swój router i mogę się do niej przyłączyć kablem. W takim układzie ona jest abonentem orange (światłowód) a ja jestem pod jej siecią. Czy taki układ ma sens? Ma jakieś wady? Z istotnych rzeczy to że pani bywa w swoim domu 1 dzieńna tydzień (pracuje w innym mieście) zastanawiam się co w przypadku gdy trzeba będzie zrestartować router albo coś.
Doradźcie bo już mnie szlag trafia na hotspocie z playa/plusa z telefonu.
#internet #siecikomputerowe #programista15k
  • 20
@giermek radiówka jest droga i wolna, podatna na warunki atmosferyczne. ja gdybym miał taką opcje to szedł bym w układ z sąsiadką. kwestia czy masz jakiś dogodny sposób poprowadzenia kabla.
@giermek: ja sam mam dosłownie za oknem światłowód a nie mogę się do niego podłączyć bo dom wybudowałem po tym jak został wykonany projekt przyłączy. Obecnie skończyło się to tak, że moja siostra która mieszka około 50 metrów w moim starym domu wzięła światłowód, zrobiłem sobie most bezprzewodowy 60Ghz a rachunek dzielimy na połowę :) Działa to już kilka miesięcy i jestem mega zadowolony :)
@giermek: przecież tagujesz programista15k :D
Umowę w plusie podpisałem z miesiąc temu, zestaw router+antena zgarnalem za 700 bo jakieś promo mieli (którego nie było widać na stronie). Możesz się zorientować, może nadal jest
lte jest kapryśne i każda lokalizacja dziala inaczej... nie sluchaj ze ktos ma 200 bo u Ciebie może być 20 ze spadkami do 10 i pingiem 200. trzeba zrobić testy. najstabilniejsza opcja w Twoim przypadku to światło sąsiada. radiówka- możesz mieć 60 a może byc januszex i da Ci 30 ze spadkami do 15... i zapłacisz za to jak za światło z prędkościa 500
@giermek: Jak chcesz mieć top prędkości to musi być nowy modem (Snapdragon x55 lub nowsza seria x62/x65) a takie sprzety to ok 1.5k nowe. Kupiłem tydzień temu Huawei B818 za 500zł używany na allegro z 2 wejściami na anteny i działa lepiej niż poprzedni B529. Możesz dopłacic 40zł do abonamentu i dostaniesz sprzęt z umową.
@xyz_xyz: no tak jak masz opcję światłowód to nie ma dyskusji, ale jak nie masz...
Jak chcesz z każdym problemem sieci latać do sąsiadki, to droga wolna, już o bezpieczeństwie takiego rozwiązania nie wspominając.
Teraz mam 218 Mb/s down, w nocy dochodzi do 300.


@Boh-un: ten router obsługuje 5g. Jesteś pewny takie prędkości wyciagasz na LTE? Jaką masz antenę zewnetrzną? Ona wpływa wpływa tylko na sygnał wifi w domu, a nie na odbiór z sieci.

zrobiłem sobie most bezprzewodowy 60Ghz


@BooB: dasz linka do tego rozwiązania? Anteny muszą się "widzieć" bez przeszkód?
@WstretnyOwsik nie mam "gniazdka" w skrzynce do którego mogę się fizycznie podłączyć. głąby na nowej ulicy nie przewidzieli że będzie "kilka" nowych domów. orange chętnie podłączy jak będzie techniczna możliwość. podobnie inni operatorzy.
do tych co proponują lte, nie macie na tym żadnych limitów pobierania? Jak ktoś ma kilka urządzeń w domu, jakieś iptv, gówniaki z playstation itd. bez problemu kilka terabajtów miesięcznie to wciągnie.
@borsuk321: zwykle jest tak że albo masz lte na tyle szybkie na ile nadajnik pozwoli ale z limitem miesięcznego transferu, lub limit prędkości ale bez limitu transferu