Wpis z mikrobloga

Może mi ktoś rozjaśnić... czy dobrze rozumuję kwestię rozliczania się z podatku?

Hipotetycznie: student pracuje na umowę zlecenie na kwotę 300 zł brutto przez 12 miesięcy.

Zgodnie z prawem pracodawca musi naliczać podatek w wys. 18% czyli w tym przypadku 43,20 zł (biorąc pod uwagę 20% kosztów uzyskania przychodu)

Student zarobił 3600 brutto, czyli przekroczył kwotę wolną od podatku (3091 zł)

Podatek był już pobrany w kwocie zaliczki 518,4 (43,20 x 12 miesięcy).

556,02 - podatek kwota wolna.

Reasumując nawet jak ktoś przekroczył kwotę wolną od podatku, a podatek naliczany wyniósł mniej, to w tym przypadku i tak jest zwrot 37,62 zł czy jednak źle to zrozumiałam?

#kiciochpyta #podatki #pity2013
  • 10
@marysuistyczna: Nie widząc PITu i posługując się tylko Twoim wpisem wychodzi mi te 518pln do zwrotu.

Zaliczki na podatek nie zawsze są odprowadzane, np. w sytuacji gdy wpłacana jest składka zdrowotna. Jednak przy aktywnym statusie studenta (wraz z przywilejami do 26 roku życia), zleceniodawca nie odprowadza składki zdrowotnej za zleceniobiorcę.

Jak jest na 100% w tej konkretnej sytuacji mogę powiedzieć dopiero po zobaczeniu PIT-11 - nauczyłem się już nie oceniać pewnych
@chomikagresor: ta sytuacja jest czysto hipotetyczna ;) Po prostu moja znajoma bardzo się obawiała, że wystarczy tylko przekroczyć te 3091, to już się będzie płacić i chciałam ją trochę uspokoić, że to nie jest jednak zawsze tak.

To może jeszcze orientujesz się czy w umowie o dzieło, bez kwoty na umowie - tzn. ze stawką za akord, można nie dostać pit-11, bo wchodzi w grę jakiś podatek zryczałtowany? (tego jeszcze nie
@marysuistyczna: Odnośnie akordu przy umowie o dzieło i podatku zryczałtowanego - tak, istnieje taka forma. Płatnik składa wtedy PIT-8AR, podatnik nie wykazuje wtedy dodatkowo tych dochodów. Jest jednak trochę obostrzeń z tego tytułu.

Zwrot w sytuacji z wpisu wynosi 518zł. Inaczej sprawa by wyglądała, gdyby to nie był student i umowa zlecenie. Konkretne pytanie - konkretna odpowiedź :)