Wpis z mikrobloga

Udało się! Doczekaliśmy się zmiany prawa dot. poszukiwań Link do znaleziska:
https://wykop.pl/link/7160195/udalo-sie-doczekalismy-sie-zmiany-prawa-dot-poszukiwan

Przed momentem (19:33, 13.07.2023) odbyło się głosowanie nad poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Projekt został przegłosowany!

Chcesz być na bieżąco? #zwiadowcahistorii - tag z moimi najciekawszymi znaleziskami! Zapisz się też do mikrolisty zwiadowcahistorii - plusując ten komentarz bym zawołał Cię do najlepszych znalezisk!

Sprawdź też mój blog WWW firmowy SKLEP ZH oraz kanał na YT

#prawo #polska #sejm #archeologia #poszukiwacze #wykrywaczmetalu #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia
Zwiadowca_Historii - Udało się! Doczekaliśmy się zmiany prawa dot. poszukiwań Link do...

źródło: ustawa-o-ochronie-zabytk%C3%B3w-zmiana

Pobierz
  • 56
  • Odpowiedz
@kwk10: To skomplikowana kwestia, bo grzebanie w ziemi a poszukiwanie zabytków to niby różne spawy ale prawodawca to widzi inaczej. Najprościej mówiąc, teoretycznie było można ale praktycznie spotkanie z policją równało się przeszukaniu i wjazdowi na chatę. Zabieraniu wszystkiego co wygląda na stare a potem przed sądem musisz udowadniać, że szukałeś meteorytów a ten miecz Mieszka I dostałeś w prezencie od Sasina.
  • Odpowiedz
ciekawi mnie w czym tuskowi i lewicy przeszkadzała ta ustawa ...


@xxshadowxx: Przecież za każdym razem, kiedy PO głosuje razem z PiSem, to im się na wykopie wytyka współpracę. Zdaniem wykopków prawdziwa opozycja powinna głosować zawsze na odwrót.
  • Odpowiedz
Mam działkę 10 hektarów w niedalekiej okolicy grunwaldu (40km), zwykła rolna, wejściówka całodniowa 100zł, wejściówka tygodniowa 300zł. Zapraszam priv.
  • Odpowiedz
które nie są pod nadzorem konserwatora


@Zwiadowca_Historii: A także miejsc mordów, mogił itd. Przynajmniej tak wynika z uzasadnienia.

Dla mnie to trochę dziwne, natomiast i tak poszukiwacze sprzedają to na zachód. Tak więc IMO ta ustawa to "to zależy", ale też nie jestem politykiem, więc mogę #!$%@?ć 3 po 3 xD
  • Odpowiedz
ciekawi mnie w czym tuskowi i lewicy przeszkadzała ta ustawa ...


@xxshadowxx: Moze wiedzieli ze przejdzie i sobie nabijali statystyki niezgodnosci z pisem zeby sie chwalic na twitterku, jak pewna partia ktora ostatnio cos duzo glosuje ramie w ramie z pisem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Komisja Europejska złoży wniosek do TSUE w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami ponieważ jest nie zgodny z traktatami i godzi w niemieckie...tfu europejskie wartości... ;)
  • Odpowiedz
@xxshadowxx: W Sejmie opozycja i tak nie ma możliwości przeforsowania swoich pomysłów i prawdopodobnie Senat, w którym opozycja ma większość, zaproponuje poprawki do tej ustawy, które później zapewne prawa strona i tak odrzuci. Dlatego głosowanie opozycji przeciw wcale nie musi być całkowicie przeciwna tej ustawie, ułatwiającej poszukiwania, Senat jest właściwie jedyną drogą poprawy pisowskich baboli.
  • Odpowiedz
@Zwiadowca_Historii: Warto zaznaczyć że szukanie bez zgłoszenia w aplikacji i zgody od właściciela nadal jest przestępstwem.

W sumie to ta ustawa #!$%@? zmieniła oprócz tego że trzeba teraz zgłaszać wszystko na apce zamiast zgody. Pytanie jak ta aplikacja będzie wyglądać i działać. Bo znając naszych orłów IT to będzie totalne gówno.
  • Odpowiedz
@zapster: w sejmowych zagrywkach i głosowaniach często na pierwszy rzut oka brakuje logiki, dlatego specjalnie bym się tym nie podniecał. :] Większość parlamentarzystów z każdej opcji w ogóle nie czyta tych ustaw, tylko głosują jak im góra zleci. Tak się przepycha idiotyczne ustawy z błędami, które później trzeba poprawiać, nowelizować.
  • Odpowiedz
@xxshadowxx: Po 1-wsze: Tym że PiS ją zrobił. Czyt. polityczna batalia na zasadzie "Wy za to my przeciw"
Po 2-gie: Podobno ustawa nie była kompletnie omawiana ze specjalistami z tej dziedziny. Ot, decyzja polityków która jednym się spodoba, innym nie. Fakt faktem - ludzie zajmujący się poszukiwaniami tego typu hobbystycznie byli mocno ograniczeni prawnie.
Po 3-cie: Może i wzbogaci to muzea (pytanie brzmi czy Polskie, czy jakie) ale może mieć
  • Odpowiedz
@Zwiadowca_Historii: @JestemTuByDrwicZLewakow @fotoczoko @harrame druga strona medalu, opinia wydana przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich

Nowelizacja Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 5 czerwca 2023 roku, uchwalona przez Sejm RP 13 lipca 2023 roku, usuwa kontrolę Państwa nad poszukiwaniem zabytków pod pretekstem wprowadzenia ułatwień dla tzw. poszukiwaczy skarbów. Rezygnuje się z pozwoleń wydawanych przez wojewódzkiego konserwatora zabytków na rzecz zgłoszeń, które obsługiwać ma automatyczna aplikacja. Aplikacja jeszcze nie istnieje i nie wiadomo, jakie będzie miała funkcje, poza automatycznym przyjmowaniem zgłoszeń wymagających jedynie dwóch rzeczy: rejestracji i wysłania zgłoszenia.

Wprowadza się dla poszukiwaczy skarbów preferencyjne zasady, różniące się od przepisów dotyczących osób, które odkryły zabytek przypadkowo bądź w trakcie robót ziemnych lub budowlanych (które muszą zatrzymać się po każdym odkryciu), nie wspominając o naukowcach, wciąż zobowiązanych do pisemnego przedstawienia swoich planów
  • Odpowiedz