Wpis z mikrobloga

Stanę w obronie tego Pana ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Uważam, że lepiej kontakty zaczynać zwracając się do kogoś per pan/pani niż od razu przechodzić po imieniu, bo to zwyczajnie jest zbyt frywolne. Zwracamy się do kogoś per pan/pani, ponieważ powoduje to, że my jako ludzie jako tako jeszcze trzymamy kulturę, ludzue nie są zbyt wylewni, czasami powstrzymują się od zbędnych złośliwości.

Wolę, żeby ludzie zaczynali z wyższego pułapu i po pewnym czasie sami ustalili między sobą, że przechodzą na ty. Tak jest najlepiej. Na uczelni, w szkole, na ulicy w sklepie też zwracamy się per pan/pani i słusznie.

Teraz was już zupełnie rozwalę i zmuszę do abstrakcyjnego myślenia.

Moja rodzina dawno temu była rodziną szlachecką i jeszcze mój prapradziadek przed wojną zwracał się do swojego taty per ,,Panie Tato". Niby nic się nie stało jak wymsknęło mu się po prostu słowo ,,tato", ale do swojej mamy czyli mojej prapraprabaci(xD) jak powiedział do niej ,,mamo" to w zęby dostał :D Nie mógł też jeść przy jednym stole z rodzicami. Dzieci jadły posiłki razem przy odrębnym stole.

Wynikało to z tego, że kiedyś w rodzinie dziecko musiało pokazywać rodzicom ogromny szacunek, a matka w rodzinie była szczególnie święta i jakakolwiek niesubordynacja, lekceważenie matki czy jej niebronienie było odbierane jako grzech.

Wolę model w którym elegancko osoba tytułuje kogoś pan/pani jeżeli para nie postanowi inaczej niż mówić do kogoś w stylu ,,eee ziutek, siema byku" xD

PS: Zobaczcie sobie na popularny serial Gra o Tron. Tam w pierwszym sezonie mimo, że Król Robert Baratheon kochał Eddarda Starka bardziej niż swoich braci to ten drugi zwracał się do króla ,,Your Grace". Tak wymaga etykieta.

#przegryw #korposwiat #pracbaza #upadekobyczajow #korpobitch
Glimpse0fTheFuture - Stanę w obronie tego Pana ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Uważam, że lepiej kontakt...

źródło: o co chodzi

Pobierz
  • 8
  • Odpowiedz
@Glimpse0fTheFuture: ja to zawsze gdziekolwiek jestem i muszę z kimś rozmawiać to zwracam się per pan, ale widze że dużo osób zwłaszcza młodych oraz osoby z niższych warstw społecznych zwracają się "na ty" podczas rozmowy ze mną.Ja to że trzymam sposób to zwracam się do każdego per pan, no chyba że znamy się na tyle żeby mówić na ty,
  • Odpowiedz
@Glimpse0fTheFuture: ja wolę nie budować zbędnych barier i zwracać się do ludzi na ty. Lepsze jest taka postawa niż domyślne grodzenie się od ludzi. Argument historyczny i odwoływanie się do szlacheckiej etykiety jest dla mnie bezwartościowy, bo widzę to jako zbędny archaizm i coś, czego powinniśmy się pozbyć jeśli jedyną wartością jest to, że kiedyś tak było.
  • Odpowiedz