Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Jak myślicie Mirki, branża IT polepszy czy pogorszy się w perspektywie np. 5 lat? Chodzi mi głównie o to, czy osoba która chce wejść w tą branżę to będzie miała łatwiej/trudniej niż obecnie. Dużo się słyszy o zwolnieniach w firmach, że firmy mniej chętniej zatrudniają nowych, rozwój sztucznej inteligencji itp. Sam jestem studentem informatyki i tak się zastanawiam czy wybrałem odpowiedni kierunek studiów jak na obecne czasy. Jakie są Wasze spostrzeżenia na ten temat?
#programista15k #programowanie



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: razzor91
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 17
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: myślę, że lepiej już było.
Trudno przewidywać, ale tylu programistów jest teraz produkowanych, że za kilka lat może być przesyt.
Już teraz jest ciężko znaleźć pracę komuś bez doświadczenia albo juniorowi, a za 5 lat myślę że będzie jeszcze gorzej.

Ale zobaczymy.

Tak czy siak jeśli już zacząłeś studia to je skończ. Jako student/absolwent informatyki zawsze będziesz miał łatwiej niż samouki i bootcampowcy
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Ogólnie branża IT będzie się tylko rozrastać i zwiększać zapotrzebowanie na profesjonalistów w perspektywie jeszcze przynajmniej kilku dekad. Twoje pytanie implikuje pewien błąd logiczny - pojmowanie absolwentów informatyki i programistów jako generycznych "informatyków". Klepaczy Javy/JSa/Cpp już nie potrzeba, na pewno nie aż tyle. Z tego co teraz widzę to zapotrzebowanie jest ogromne ale np. na kogoś kto kończył biologię, chemię, inżynierię materiałową, fizykę teoretyczną, finanse, nawet psychologię i jednocześnie jest
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: imo rynek IT się zamknie. Na zasadzie, że nikt nie będzie chciał juniorków bez studiów albo po bootcampach. Jedyną drogą będą programy stażowe w firmach IT. To jeśli chodzi jakbyś chciał być samym kucem bez wiedzy domenowej.
Zgadzam się z @Bejro że to zacznie być coraz większy rynek gdzie licząca będzie również wiedza domenowa, ale znowu bez przesady, a przynajmniej nie w Polsce.
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Na którym roku jesteś?
Jeśli masz od kogo się uczyć to warto teraz, za kilka lat nie będzie ci się chciało albo nie będziesz miał czasu.
Ja dziś żałuje, że wybrałem jakieś laborki z baz danych zamiast algorytmów, bo teraz już mi nikt tego nie wytłumaczy.

Warto przyłożyć się do angielskiego, a najnowsze technologie musisz poznać sam albo na praktykach, bo studia dają tylko fundamenty.

Aktualnie problem z pracą mają
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: jest źle i będzie się pogarszać, bo za dużo produkuje się programistów. mocno to widać na rynku pracy juniorów. po kilkaset chętnych na jedno ogłoszenie, ludzie szukają pracy miesiącami i nic. dużo osób rezygnuje i zmienia karierę. jest sporo zwolnień. midzi i seniorzy wcale nie są dużo bezpieczniejsi, bo ta fala juniorów za kilka lat dojdzie do seniorów. poza tym outsourcing przenosi się do tańszych krajów, a polscy programiści głównie
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: W latach 2020-2022 mieliśmy do czynienia z ogromną bańką, w branżę wpompowano całą masę pustego pieniądza, giganci zatrudniali ludzi masowo. Obecnie mamy korektę, stopy procentowe w USA podniesiono, kapitał się wycofuje, są zwolnienia. Tak to mniej więcej wygląda (przy czym po tych ogromnych zwolnieniach bezrobocie w sektorze technologicznych w USA i tak wynosi 2%, przy ogólnym 3%) z ekonomicznego punktu widzenia. Nie rzutuje to w żaden sposób na branżę w
  • Odpowiedz
midzi i seniorzy wcale nie są dużo bezpieczniejsi, bo ta fala juniorów za kilka lat dojdzie do seniorów


@ly000: widze ze ciezko u ciebie z logicznym mysleniem, jak juniorzy maja zostac midami i seniorami jak sie ich nie zatrudnia? xd
  • Odpowiedz
via mirko.proBOT
  • 0
✨️ Autor wpisu (OP): @damienbudzik @OlekAleksander @Bejro @vestige @wpiot @bill-adamsonn @2xpapanalepiku @ly000 @some_ONE @ElTalento @blehblehbleh
Dzięki Panowie za Wasze odpowiedzi. Teraz skończyłem 1 rok studiów i idę na 2, więc jeszcze trochę nauki przede mną. No i właśnie byłem trochę zaniepokojony obecną sytuacją i tym co będzie w przyszłości. Teraz rozjaśniliście mi sytuację i myślę, że jednak warto skończyć te studia, bo w sumie lepiej mieć tego inżyniera niż nie mieć.
  • Odpowiedz
@mirko_anonim:

Mam nadzieję, że sytuacja w przyszłości się jednak poprawi i znajdę fajną pracę.


Nie czekaj aż skończysz studia, bo nie będziesz umiał wiele więcej, a rynek ucieka. Ucz się czegoś, co cię interesuje już teraz i od razu szukaj pracy. Widzę to po znajomych - wszyscy, którzy czekali na nie wiadomo co tego żałują, a ci którzy od razu byli aktywni choćby na pół etatu mają już po 2-3 lata
  • Odpowiedz
bo ta fala juniorów za kilka lat dojdzie do seniorów


@ly000: nie dojdzie bo 99% z nich nie umie programować i nie znalazłszy stałej pracy będą musieli poszukać sobie innej branży.
  • Odpowiedz