Wpis z mikrobloga

Planuję się przebranżowić i spróbować swoich sił w branży IT. Daję sobie około 3 lat na naukę. Interesuje mnie praca związana z projektowaniem stron www (nie myślę na razie o specjalizacji frontend/backend/administracja/etc). Jestem gotów wygospodarować ok. 2h dziennie na naukę. Podpowiedzcie mi proszę, co powinienem wziąć pod rozwagę do nauki oprócz HTML, CSS, PHP, MySQL czy JavaScript?

Zdaję sobie sprawę, że to i tak niewiele, żeby wszystkiego w tym czasie się nauczyć, ale chodzi mi o taką wiedzę, która pozwoli mi na poszukiwanie pracy w branży.

Docelowo, za "x" lat będzie mnie interesować praca z klientem końcowym - tzn. z dotychczasowego doświadczenia zawodowego wiem na czym polega pozyskiwanie klientów, analizowanie potrzeb i tak dalej.

#html #it #pracbaza #programista15k
  • 13
  • Odpowiedz
@toki_rodrigo: Na pewno przyda się jakiś system kontroli wersji (git), dobra znajomość struktur danych (jeszcze przed nauką konkretnego języka programowania), jakieś nowoczesne środowisko JSa (nodeJS lub podobne).
  • Odpowiedz
Planuję się przebranżowić i spróbować swoich sił w branży IT. Daję sobie około 3 lat na naukę


@toki_rodrigo: Znam wiele osób co powiedziało podobne zdanie, do dziś żaden/żadna nie pracuje w brażny bo zabrakło czasu, chęci i determinacji. Życzę powodzenia i żeby Ci się udało ale będzie ciężko :)

Większość przypadków jakie znam lub słyszałem, poszło inną drogą i im się udało. Siedziało na bezprobociu/wypowiedzeniu lub byli #!$%@? na aktualną pracę,
  • Odpowiedz
  • 1
@vviktor123488: Dzięki za odpowiedź. Mam w tej chwili niezłą pracę, ale właśnie to mnie naprawdę kręci i powinienem już dawno temu zainteresować się tym na poważnie i choć zabrzmi to nieskromnie - mam do tego predyspozycje.

Jeśli nie uda mi się gdzieś zaczepić za te 3 lata, to będę próbował na własną rękę i mam na to już pewien pomysł biznesowy :)
  • Odpowiedz
  • 1
@toki_rodrigo problem jest taki, że w tej branży nie potrzeba wiele predyspozycji a jedynie zaparcia. Działającą stronę w oparciu o wszechobecne wzorce projektowe zrobi byle code-monkey. Do tego tworzenie stron ulega coraz to większej automatyzacji i wymagania dla kandydatów rosną. Kiedyś pewnie z samą znajomością JSa byłbyś dobrym kandydatem. Teraz byle kandydat zna pewnie z 5 frameworków i to i tak mało znaczy. Nie chcę Cię zniechęcać, jak masz w głowie plan
  • Odpowiedz
mam do tego predyspozycje


@toki_rodrigo: Nie wiem co to oznacza. Wiele osób myśli że programości i całe IT to jakieś wielka nauka, teorie kwantowe i inne cuda. No w większości przypadków szczerze - gówno prawda. Nazwałbym to raczej rzemiosłem. Większość z nas tworzy pracę odtwórczą w miejszym lub większym stopniu. Kwestia doświadczenia i praktyki - coś jak mechanik samochodowy. Poznał budowe samochodu, zna i umie obsługiwać narzędzia i robi. Tutaj jest
  • Odpowiedz
  • 0
@vviktor123488: myślę podobnie jak Ty, ale mam też trochę doświadczenia w sprzedaży usług - nie muszę się od razu porywać na duże projekty, ale nie chodzi mi też o stawianie takich stron co można sobie wyklikać w programie i postawić w ciągu godziny. Jeśli już pójdę w tę stronę, to poszukam sobie niszy biznesowej - robię to obecnie w mojej pracy i to się w miarę sprawdza.

Co do reszty, to
  • Odpowiedz
@toki_rodrigo: Nie idź w to typie
Projektowanie i pisanie WWW to teraz już w większości low-code, zaraz ktoś wykombinuje jakiś framework do AI i ci byle bot będzie budował przystępną stronę czy składał wordpressa jak chcesz.


Do tego ten rynek jest wybitnie konkurencyjny i to w najgorszy możliwy sposób, czyli walka cenami, czy jak kto woli "a po #!$%@? mam panu płacić tyle pinionc, jak tu mi młody wujka stryjka
  • Odpowiedz
  • 0
@tellet: to co Twoim zdaniem w IT jest dzisiaj najbardziej rozwojowe czy też będzie stabilne w najbliższych latach? Web developingu nie porzucę, bo mnie to interesuje i mam na to swój pomysł biznesowy, ale z pewnością mogę się zainteresować przy okazji czymś innym, przez co łatwiej mi będzie się zaczepić w branży
  • Odpowiedz
@toki_rodrigo: Technologie, z których korzystają korpo - zanim taki podmiot wpadnie na pomysł zmiany czegokolwiek, to po pierwsze minie sporo czasu, a po drugie, jeśli będziesz tam robił to może jeszcze dostaniesz na to "na co firma ma przejść" kursy i szkolenia.
Idealnie to AI, bo widać że tu będzie rozwój, nawet jak wreszcie zdarzy się jakaś katastrofa z jego wykorzystaniem i zasrają przemysł regulacjami i prawami. W utrzymaniu i administracji
  • Odpowiedz