Wpis z mikrobloga

Jestem w stanie kupić sprzęt i robić dobrą kawę bez spędzenia miesiąca na oglądaniu Jamesa Hoffmana? Mam automat (delonghi ecam 23.260) ale chciałbym zrobić upgrade po tym jak mi ziomek zrobił kawe z dobrego młynka i dripa i była lepsza.
Raczej espresso ale nie chciałbym sobie blokować możliwości zmielenia do dripa i aeropressu

Z tego co widze to potrzebuje: zraszacz, wagę, ekspres z dobrym ciśnieniem i drogi młynek. No i wiadomo świeżo palona kawa, np z hayb
#kawa
  • 11
Eureka mignon specialita


@fotograf_warszawiak: wg wielu minimum to Niche Zero lub Giota DF64. Jak sobie radzisz z dostosowywaniem grubości mielenia, po prostu wyrzucasz 5-10g kawy?
Na razie tylko teoretyzuje ale nie chciałbym kupić czegoś co będę musiał upgradeować po roku :D
Gaggia Classic z lepszą sprężynką i Anna Lelit to jedyne co mam na tapecie z ekspresów, chyba nie będę szukał dalej tylko wybiore albo jeden albo drugi
@dzem_z_rzodkiewki: jakie 5-10? Porcja ma 18g ;) Na początku ważyłem, teraz mam ustawiony czas i jak za szybko leci to mielę troszkę drobniej, ewentualnie wydłużam o 0,1 sek. Gaggia nawet z lepszą sprężynką dalej nie ma PIDa. Ale jak chcesz mieć wszystko to trzeba więcej płacić. Ja mam wymienioną sprężynkę i sitko IMS. Kawa wychodzi super, właśnie pije :)

@fotograf_warszawiak: PID w sensie mierzenie czasu? Lelit anna za 2000zł też tego nie ma :/
Chodziło mi o zmiane grubości mielenia (np temperatura się zmieniła w pokoju) albo masz inną kawę, jak młynek nie jest Single Dose to trzeba przemielić trochę kawy i ją wyrzucić 5-10g

Ok PID do temperatury, no to Anna wygląda dobrze na entry level. Nie wiem tylko ile barów robi i czy trzeba sprężynke wymieniać
@dzem_z_rzodkiewki: jak masz zasypane ziarna to tak, trzeba włączyć na chwilę. Eureka nie będzie dobra do szybkiego przestrajania bo bazuje na bezstopniowej regulacji, więc przestrojenie z espresso na dripa wymagałoby kilku pełnych obrotów. Każdego młynka możesz używać jako SD, ale w jednych zostaje więcej a w innych mniej.

PID zapewnia Ci stabilną temperaturę. Takie maszyny jak Gaggia mają prosty układ on/off i temperatura nie jest tak precyzyjna (oczywiście gaggie można mocno
wg wielu minimum to Niche Zero lub Giota DF64


@dzem_z_rzodkiewki: jeden i drugi to SD (single dosing) I trzeba wiedzieć, czy to jest to co się chce - ważenie kawy za każdym razem przed zmieleniem. to się sprawdza jak się często zmienia kawę, jeśli raczej się używa jeden to lepiej brać OD (on demand) jak właśnie Mignion Specialita... już nawet nie wspominam, że Niche to żarna stożkowe a DF i Eureka
@dzem_z_rzodkiewki: to nie ma tak że lepsze albo gorsze. dobre stożkowe są tak samo dobre jak dobre płaskie, tylko inne - dają inny profil smakowy i inną dystrybucję przemiału.
tego nie da się opisać, trzeba spróbować żeby poczuć różnicę i wybrać co się woli. ogólnie mówi się, że stożek lepiej podkreśla teksturę i body, a płaskie separację, dlatego np do mocnego palenia w stylu neapolitańskim stożek, a do owocowych espresso płaskie,