Wpis z mikrobloga

Chcę ogarnąć temat k8s, ale tak w zakresie potrzeb programisty, a nie devopsa, więc bez wchodzenia w szczegóły. Obecnie pracuję na już postawionych środowiskach, ale chciałbym mieć taką wiedzę, aby sobie postawić samemu jakieś tam środowisko dev, tak aby to lepiej rozumieć. Nie jest mi to niby potrzebne, ale chcę :D

Macie jakieś dobre materiały? Typu jak postawić sobie środowisko, jakieś gdzie będą pokazane różne narzędzia jak np. Lens (z tego teraz korzystam) i inne, jak się do tego zabrać, gdzie to postawić czy to jakiś vps czy jakaś chmura, najlepiej żeby nie było to jakieś drogie, wysoka jakość też nie jest wymagana, bo faktycznej apki nie będę tam stawiał to będzie tylko tak dla samorozwoju.
Stack technologiczny to java - spring, gitlab, postgresql, rabbitmq, do tego coś do logów jakaś grafana czy ELK.

Ktoś ma pod ręką materiały w tym temacie? Może być mocno ogólnie, bo z konkretnymi bardziej szczegółowymi pytaniami mogę już uderzyć do devopsów.

#programowanie #devops #informatyka #kubernetes
  • 4
via Wykop
  • 0
@Gennwat: no tak planuję, tylko szukam do tego jakichś sprawdzonych kursów, bo ogólnie jest tego trochę w sieci, ale tu zapewne jak w kursach programowania 90% to śmieci, a nie znając się dobrze na k8s, ciężko to zweryfikować :) Nie chcę też pełnych dokumentacji, tylko coś skróconego, bo nie potrzebuję pełnej wiedzy, a raczej tylko takiego przećwiczenia sobie.

@leszekwl: dzięki, to wygląda spoko, do tego kurs jest za free. Szczerze
@voot: olałbym kursy po Polsku. Na Yt masz spoko piguły a na udemy kursy za grosze i to dość obszerne. Akurat dokumentacja K8s jest zajebista i jest tam sporo tutoriali i wszystko praktycznie możesz sobie przeklinać. K8s nie jest taki prosty jak się wydaje :)