Wpis z mikrobloga

Cześć!
Zdecydowałem się zadać pytanie na tagu, ponieważ nurtuje mnie jedna rzecz związana z kredytem 2%. Artykułów na ten temat praktycznie nie ma, ale jeden z nich, opublikowany na rp.pl mnie zaciekawił.

Sytuacja wygląda np tak:

Dostaję kredyt 2% na nieruchomość jako singiel. Decyduję, aby zamieszkała ze mną dziewczyna. Czy to oznacza stratę dopłat? Zdaję sobie sprawę z absurdu tego w jaki sposób miałoby to być rzekomo sprawdzane.

Tak interpretuje to kancelaria prawna na łamach artykułu, który linkuję poniżej:

Po pierwsze, jeśli ktoś otrzyma bezpieczny kredyt 2% to przez 10 lat nie będzie mu wolno użyczać tego lokalu innej osobie w całości lub części. W praktyce oznacza to, że kredytobiorca nie będzie mógł przykładowo sprowadzić rodziców wymagających opieki – gdyż będzie to użyczenie domu lub mieszkania w części. Nie będzie mu również wolno zamieszkać z partnerem, który nie jest małżonkiem. Nie będzie więc mowy o „zamieszkaniu na próbę” – projekt wprost przewiduje, że naruszeniem warunku dopłaty do rat nie będzie zamieszkanie wspólnie z małżonkiem. Wracamy więc do tradycyjnych wartości – najpierw ślub, a później przenosiny.

W przypadku stwierdzenia przez bank, że kredytobiorca naruszył warunki kredytu, konieczne będzie zwrócenie otrzymanej dopłaty do odsetek powiększonej o odsetki ustawowe. Dodatkowo w grę będzie wchodzić odpowiedzialność karna za złożenia oświadczenia niezgodnego z prawdą.


Link do całości: https://www.rp.pl/opinie-prawne/art38459811-leszek-kieliszewski-kredyt-2-na-strazy-dobrych-obyczajow

Co o tym sądzicie? Czy ktoś weryfikował z jakimś radcą prawnym ten zapis?

EDIT:

Strona rządowa na temat tego przypadku (https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/pierwsze-mieszkanie)

Czy moja partnerka może się do mnie wprowadzić? Nie jesteśmy małżeństwem ani nie posiadamy dzieci.

Kredytobiorca utraci prawo do dopłat do rat bezpiecznego kredytu 2%, jeśli udostępni do zamieszkiwania lub wspólnego z nim prowadzenia gospodarstwa domowego lokal mieszkalny albo dom jednorodzinny osobie, która:


w okresie 12 miesięcy przed dniem udzielenia tego kredytu, prowadziła z tym kredytobiorcą wspólnie gospodarstwo domowe albo

będąc drugim rodzicem dziecka kredytobiorcy przed dniem udzielenia kredytu nie prowadziła gospodarstwa domowego wspólnie z kredytobiorcą,

a prowadzenie przez tę osobę gospodarstwa domowego wspólnie z kredytobiorcą w dniu udzielenia kredytu oznaczałoby naruszenie warunków programu.


Mówiąc o gospodarstwie domowym należy przez to rozumieć gospodarstwo domowe prowadzone samodzielnie przez pełnoletnią osobę fizyczną albo wspólnie przez małżonków lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską albo opieką prawną.


Wobec powyższego po wprowadzeniu się partnerki nie ustaną dopłaty do rat bezpiecznego kredytu 2%.


#kredythipoteczny #kredyt2procent #kredyt
  • 6
  • Odpowiedz
@Trebor997: Czego nie rozumiesz ? Przecież masz napisane, na rządowej stronie czarno na białym:

Wobec powyższego po wprowadzeniu się partnerki nie ustaną dopłaty do rat bezpiecznego kredytu 2%.


#!$%@? Cię obchodzi interpretacja jakiegoś prawnika z dupy, interpretacja BGK jest tutaj najbardziej istotna.
  • Odpowiedz
@Trebor997 Są 2 przypadki kiedy tracisz. Jeśli rozwiodłes się w przeciągu 12 miesięcy i ex partner/partnerka się wprowadzi bądź jeśli masz dziecko i twój ex partner/partnerka się wprowadzi. Stracisz też dofinansowanie jeśli postanowisz z partnerem podpisać umowę najmu bądź użyczenia( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz