Wpis z mikrobloga

Aż sobie z ciekawości obejrzałem tę debatę Petru z Mentzenem, mimo że normalnie był ją olał bo żaden z nich nie jest dla mnie do końca poważnym politykiem ani żadną ekonomiczną wyrocznią. Jako że od wczoraj jest tu na wykopie duże poruszenie w tym temacie i ogólna teza jest taka że "Petru zaorał" to włączyłem ten filmik z przeświadczeniem że tak właśnie będzie i ogólnie nie byłby to dla mnie jakiś olbrzymi szok, choć Petru kojarzy mi się bardziej z ośmieszania samego siebie niż kogoś innego.

No więc oglądam to, chłopaki się próbują podgryzać, rzucają raczej ogólnikowe slogany (wbrew temu co im się wydaje), czasem nie odpowiadają na pytania (np. Mentzen o referendum ws. UE) albo udają że nie rozumieją odpowiedzi (np. Petru drążący to nieprzestrzeganie prawa w firmie Mentzena). Z konkretów jakie się pojawiły najbardziej utkwił mi w pamięci pomysł sprzedaży Orlenu rzucony przez Petru, co było zarazem najgłupszą rzeczą jaka w tej debacie padła, a zrównanie tego pomysłu przez Petru do kwestii prywatyzacji TVP to totalny odlot. Inne postulaty nie były jakoś szczególnie sensacyjne i ograniczały się głównie do "obniżyć", "zlikwidować", "wyrównać" wszystko naraz. Momenty, które są najczęściej przytaczane na wykopie jako dowód "zaorania" Mentzena mają w tej debacie mocno poboczny charakter i gdybym obejrzał tę debatę na żywo, bez przeczytania wcześniej opinii z wykopu, to bym ich pewnie nawet nie zapamiętał. Debata była według mnie co najwyżej średnia, ale było w niej kilka ciekawszych fragmentów, jak na przykład temat finansowania edukacji i służby zdrowia, czy też sprawa płacy minimalnej, więc masowe spłycanie godzinnej rozmowy do jakiegoś kilkusekundowego fragmentu przez konta zajmujące się wyłącznie polityczną agitką ciężko ocenić inaczej niż próbę odgórnego narzucenia wszystkim wygodnej dla siebie narracji. Równie dobrze ktoś inny mógłby opłacić kilkaset kont żeby zarzucali resztę stwierdzeniem, że Petru został zaorany bo stwierdził że obniżenie mężczyznom wieku emerytalnego o trzy lata równoważy się ekonomicznie z podniesiem kobietom o dwa, co jest oczywistą bzdurą biorąc pod uwagę liczbę kobiet i mężczyzn na rynku pracy i ich średnią godzin pracy. Albo został zaorany jak Mentzen mu wskazał że idzie do parlamentu ze środowiskiem, które wyrzuciło z list polityka (Tomasza Lenza) za to że mówił o dodatkowych emeryturach to co w debacie powiedział Petru. Zaorany, nie? Wystarczy kilka kont, które to napiszą i kilkaset kolejnych które wyplusują.

Ogólny wniosek jest taki, że jak polityczne trolle mają interes w wykreowaniu narracji na jakiś temat, to będą wszystkich wokół zasypywać jednym i tym samym zaklęciem, byleby dla postronnego odbiorcy stało się ono prawdą (aż się przypomina sprawa Marciniaka i fikołki neuropejskich trolli przekonujących że wszystko jest git i sobie zasłużył). Tak więc jeśli te same konta co zazwyczaj wyplusowują sobie w gorące niemal identyczne opinie na jakiś temat, w dodatku potężnie go spłycając, nie popełniajcie tego błędu co ja przed obejrzeniem tej debaty i nie zakładajcie że najwyraźniej taka jest prawda.

#polityka #mentzen #petru #4konserwy #bekazprawakow #bekazlewactwa