Wpis z mikrobloga

UWAGA ankieta nie jest najważniejsza - ważniejsza jest odpowie na pytanie postawione w tekście.
( ͡° ͜ʖ ͡°)

Załóżmy, że chcesz wyjaśnić sprawę interpretacji przepisu.
Na przykład czy zjechanie #rower z przejazdu na jezdnię w celu kontynuacji dalszej jazdy jezdnią z powodu braku dedykowanej infrastruktury rowerowej jest włączaniem się do ruchu.
Ja uważam, że nie jest, bo przepisy jasno określają, co jest.
Zjazd z DDR na jezdnię nie jest, przejazd jest częścią jezdni, więc zjazd z jezdni na jezdnię nie jest. Logiczne.
Ale w tym kraju poza mną są też kierowcy i oni uważają, że jest.
Jak bym zrobił ankietę, to pewnie kierowcy napiszą, że jest, a rowerzyści, że nie jest. Może więc przy okazji zrobię ankietę.
No ale wracając do clue: ja bym chciał poznać zdanie specjalistów.
Kogo więc w tym kraju można o to zapytać? To jest moje główne pytanie. Czekam na Wasze propozycje.

Tylko nie piszcie mi o takich oczywistościach jak Policja. Miejska i wojewódzka spławiły mnie pisząc, że oni interpretują dopiero jak dojdzie do wykroczenia i oni nie są od tego, żeby wyjaśniać wątpliwości obywatela. Na wysokości zadania stanęła częściowo KGP. Przynajmniej napisali coś co nie sugerowało, bym się chędorzył w rzyć. Napisali, że przepisy nie odnoszą się bezpośrednio do tej sytuacji, przepisy opisują co jest włączaniem się do ruchu, sam zjazd z przejazdu na jezdnię jest manewrem dopuszczalnym i prawidłowym (o ile wykonany bezpiecznie bla bla), ale nic poza tym.
Ministerstwo infrastruktury potwierdziło moje przypuszczenia, że przepisy ruchu drogowego są określone w PoRDzie :D, nawet wskazało mi przepisy o których napisałem do nich w piśmie i napisało, że ocena zgodności zachowań kierującego pojazdem z przepisami, oraz egzekwowanie tych przepisów pozostaje w kompetencjach uprawnionych organów kontroli ruchu drogowego, np.: Policji.

Wspólną częścią wszystkich odpowiedzi jest fragment gdzie odpowiadający poucza mnie, że rower ma jechać przy prawej krawędzi, a tak w ogóle, to mam jechać DDR, CPR, lub pasem rowerowym, o ile są wyznaczone (choć w piśmie zaznaczyłem, że ich nie ma, stąd skręt na jezdnię i samo pytanie).

Tak więc za wiele się nie dowiedziałem. Odpowiedzi urzędowe są niesatysfakcjonujące, niewyczerpujące i frustrujące. Dalej więc uważam, ze mam rację, ale pojawiło się pytanie: kogo zapytać o interpretację przepisów, poza tym ,ze mogę Policję, ale tylko zgłaszając podejrzenie wykroczenia i wysyłając im film z ewentualnym wykroczeniem popełnianym przez samego siebie.

Mam jeszcze dwa pomysł: KRBRD i Dworak.
Liczę jednak na mądrość zbiorową i czekam na propozycję gdzie jeszcze mogę wysłać zapytanie w nadziei, że w końcu ktoś w tym kraju zechce wytłumaczyć ciemnego obywatela? :D

Czy zjazd z przejazdu na jezdnię jest włączaniem się do ruchu?

  • Nie jest - identyfikuję się jako kierowca 10.0% (2)
  • Nie jest - identyfikuję się jako rowerzysta 15.0% (3)
  • Jest - identyfikuję się jako kierowca 20.0% (4)
  • Jest - identyfikuję się jako rowerzysta 55.0% (11)

Oddanych głosów: 20

  • 18
@kry-kry: przepraszam, wyobraziłem sobie, że DDR biegnie równolegle do drogi, kończy się i trzeba z niej zjechać. Co do tej sytuacji, jeśli samochód wyjeżdża z drogi podporządkowanej, to chyba włącza się do ruchu?
  • 0
@kuraku: oj tam, przecież nie da się na każdej osiedlówce zrobić DDR. A to właśnie taka sytuacja: jedziesz np. drogą klasy Z przy której masz DDR i skręcasz na drogę klasy L przy której nie ma sensu i miejsca robić infry
bo przepisy jasno określają, co jest.


@kry-kry: a przepisy nie określają przypadkiem że wjeżdżanie z DDR/CPR przez przejazd rowerowy jest wyjątkiem i nie jest włączaniem się do ruchu z definicji?
@kry-kry: ja bym to traktował jako zmianę pasa ruchu, czyli trzeba ustąpić innym pierwszeństwa jeśli nazwijmy odbijasz w lewo, a jeśli w prawo, no to lepiej to zrobić wcześniej, aby byc przy prawej krawędzi.
  • 0
@cult_of_luna: no przecież napisałem, że zjazd z DDR na przejazd nie jest włączaniem się do ruchu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
ale kierowczyki traktują to jako zjazd z DDR na jezdnię, który jest włączaniem się do ruchu
@kry-kry: nie kumam całości wpisu, nie kumam czemu napisałeś "ja uważam" coś tam, skoro literalnie tak stoi w PoRD. Za to rozwala mnie że ludzie piszą "ja bym traktował" zamiast sprawdzić, albo że "nikt tego nie wie"
  • 0
@cult_of_luna: napisałem ja uważam, bo ta sytuacja nie jest bezpośrednio ujęta w przepisach. Są ujęte dwie inne: zjazd z DDR na jezdnię i zjazd z DDR na przejazd. Jedna jest włączaniem się do ruchu, druga nie. Zjazd z przejazdu na jezdnię pozostawiono do dowolnej interpretacji czytających przepis :)
@kry-kry: okej, to już teraz rozumiem, aczkolwiek dziwne by były żeby zjazd z DDR na przejazd nie był włączeniem do ruchu, a następujący potem wjazd z przejazdu na jezdnię był. Kiedy zatem miałoby występować wyłączenie się z ruchu? :)
@kry-kry: w ogóle włączając się do ruchu masz bezwzględny nakaz przepuszczenia każdego w każdym kierunku. W takiej kombinacji, nie włączasz się do ruchu wjeżdżając na przejazd rowerowy, będąc już na przejeździe czyli stojąc de facto na namalowanych na jezdni pasach miałbyś się włączać do ruchu i ustępować tym samochodom które Cię właśnie przepuszczają :) wtf