Wpis z mikrobloga

Co do Bezpiecznego Kredytu 2% zadaliście mi ponad 100 pytań w komentarzach i w wiadomościach. Wybrałem najciekawsze i najczęściej powtarzające się pytania, a na resztę odpowiem już w komentarzach do poniedziałku.

Zanim jednak zaczniemy. Program w życie jeszcze nie wszedł i niektórzy użytkownicy błędnie myślą, że doradcy, eksperci będą wiedzieć wszystko wcześniej niż banki, BGK, ustawodawca. Stan faktyczny w tym programie będzie zmieniał się dynamicznie przez najbliższe tygodnie. Druga sprawa. Branie tego kredytu w pierwszych dniach jego trwania może okazać się katorgą pełną przeszkód, bo banki i ich zdolności procesowania od zawsze były niewystarczające. Padły pewne pytania co do których odpowiedź wymaga interpretacji banków lub ustawodawcy i zawsze o tym wspominam. Zostały ponad dwa tygodnie i na razie 4 banki, Pekao, PKO, Alior i VeloBank zdeklarowały się co do udziału od 3 lipca. Trzy pierwsze rządowe, dwa ostatnie najdroższe na rynku słynące z niekorzystnych, trudnych w zrealizowaniu hipotek.

Co do poprzedniego wpisu jedna sprawa wymaga sprostowania. Podałem jako potencjalnie najkorzystniejsze banki ING i Millenium, użyłem tam skrótu myślowego i wymaga to wyjaśnienia. Banki te przystąpią do programu klika tygodni po reszcie, wraz z innymi bankami komercyjnymi. Z powodów wymienionych powyżej. Wprowadzenie tego programu to będzie duży chaos. Dlaczego banki te będą najtańsze? Mają najbardziej sprawdzone i najtańsze oferty na stałym oprocentowaniu, a takie będzie brane pod uwagę w programie(przed dopłatą). Docelowo do programu dołączą wszystkie banki komercyjne. Takie są moje prognozy.

1. Łączne oprocentowanie. Rata malejąca zależna od kapitału oraz wysokości stałego oprocentowania - dopłata. Łącznie około 3% przy ofercie pierwotnej na 8.5%. Jeśli chcecie policzyć kwotę dopłaty polecam kalkulator @marcpol kalkulator
2. Prewnioski. Czym tak właściwie są? Możliwością złożenia oświadczeń oraz dokumentów zarobkowych. Na ten moment banki nie są w stanie wygenerować nawet formularza informacyjnego i nie wiadomo ile będzie wynosić oferta, wynika to z tego, że banki nie mają dalej podpisanej umowy z BGK. Mówiąc wprost, te prewnioski nie są istotne, w sumie nie warte składania bo przyśpieszą proces o 2 dni. Nadal jest kilka niewiadomych, będą także w lipcu więc musimy się wszyscy uzbroić w cierpliwość.
3. Dokończenie budowy oraz łączny limit. Jeśli chodzi o łączny limit interpretacja jest taka, że działka stanowi maksymalny wkład, a kwota kredytu(600k) ma służyć budowie bez wykończenia(inne rozpisanie transz) i wtedy ostatnie 200k gotówki idzie na wykończenie. W przypadku rozpoczętej budowy limity to 100k dla singla oraz 150k dla małżeństwa.
4. Wyższa zdolność kredytowa. Jak zapowiada KNF(informacje medialne z dziś) zmiany będą w rekomendacji S, co wpłynie zgodnie z zapowiedziami na zwiększenie zdolności. O ile dokładnie? Będzie wiadomo jak rekomendacja zostanie zmieniona. Ja typowałem 30%.
5. Opłacalność zakupu vs wynajem. Wiele osób opisywało swoją sytuacje oraz parametry cenowe/zarobkowe. Odpowiedź dość uniwersalna to tak warto, ponieważ rata w kredycie 2% jest niższa niż w każdym mieście cena wynajmu. Ponadto kredyt z dopłatą będzie łatwiej uzyskać i to, że jest tańszy wynika z dopłat czyli de facto socjalu. Warto z programu skorzystać wcześniej, jako singiel, bo nie żeniąc się można mieć z partnerką dwie nieruchomości lub zakupić wspólnie kolejną po spłaceniu pierwszej i w obu przypadkach skorzystać z programu.
6. Rynek pierwotny. Zakup jest możliwy zarówno na rynku wtórnym jak i pierwotnym. Tak na prawdę ten program nie ma wielu wykluczeń wobec normalnego zakupu nieruchomości. W ramach ustawy zniesiono także podatek PCC dla zakupu 1 nieruchomości, który wynosił 2%.
7. Zakup mieszkania bez wkładu w kredycie 2% bez limitów. Powiem wprost, odpowiedzi różne, zmienne i niemożliwe do określenia jednoznacznego stanowiska. @Kogutt potwierdzał w komentarzach moje słowa, ale wg. jest to luka, która zostanie załatana.
8. Zdolność na UoP dla singla na wykorzystanie pełnej kwoty kredytu(500k) w zależności od banku to 7500-8500 zł, ale znów to tylko przewidywania. Przy zarobkach 5000 zł zdolność będzie wynosić w granicach 300-350 tysięcy złotych.
Na resztę pytań postaram się odpowiedzieć w wiadomości lub komentarzach. Publikuje treści na wykopie już kilka lat i musicie zrozumieć, że zajmuje się wieloma sprawami z dziedziny finansów, podatków i biznesu. Ostatni raz takie zamieszanie było gdy wprowadzano Nowy Ład. Informację będą na bieżąco aktualizowane.

  • 73
6. Rynek pierwotny. Zakup jest możliwy zarówno na rynku wtórnym jak i pierwotnym. Tak na prawdę ten program nie ma wielu wykluczeń wobec normalnego zakupu nieruchomości. W ramach ustawy zniesiono także podatek PCC dla zakupu 1 nieruchomości, który wynosił 2%.


@droetker4: Mam przez to rozumieć, że zniesiono podatek PCC dla zakupu 1 nieruchomości nawet z rynku wtórnego ?
@droetker4: jak mam żonę i żona ma 1/2 nieruchomości to nie ma absolutnie żadnego sposobu innego niż rozwód żebym ja, osoba nie posiadająca nieruchomości mieszkalnej skorzystał z programu?