Wpis z mikrobloga

Chcę zacząć przygodę z fotografią profesjonalną. Nakierujcie mnie, jaki aparat na początek (kiedyś zdecydowałem, że bezlusterkowiec), co muszę jeszcze dokupić, od czego zacząć naukę... Może jakaś stronka, która mnie nakieruje, co tak naprawdę potrzebuję w aparacie i doradzi, jaki sprzęt kupić, który będzie wystarczający, ale nie jakiś szajs, żeby się nie zniechęcić.

#fotografia #fotografujzwykopem #pytaniedoeksperta

Wcześniejsze podejście nie udało się, bo nie było czasu i funduszy, ale teraz nadarza się okazja, żeby się uczyć.
SendMeAnAngel - Chcę zacząć przygodę z fotografią profesjonalną. Nakierujcie mnie, ja...

źródło: b11

Pobierz
  • 25
  • Odpowiedz
Ale tradycyjną czy bezlusterkowiec?


@z--x: ok, poprawiłem na "profesjonalną", czyli zwykłym aparatem, a nie smartfonem

w ogóle to zastanawiam się, czy to ma jeszcze sens, bo AI wykończy tradycyjną fotografię?
  • Odpowiedz
@SendMeAnAngel: lustrzanka Sony a390 jest spoko. Dwa obiektywy, wąsko oraz szerokokątny i jedziesz. Przy okazji zobacz jak ze zdjęć robić tekstury, świetna sprawa. Grafika komputerowa świetnie łączy się z fotografią.
  • Odpowiedz
@SendMeAnAngel: jeśli "profesjonalna" oznacza przejście z telefonu na normalne body to trochę za mało :)

Wiesz już co byś chciał/a fotografować czy tylko luźne stwierdzenie, że w ogóle bym chciał/a?

Stron i kanałów YT jest mnóstwo. Ja oglądałem godzinami przed robieniem zdjęć i w sumie niewiele rozumiałem, dopóki nie zrobiłem jakichś kilkaset lub kilka tysięcy fit. Dopiero wtedy teoria stała się jasną i oczywista.

Napisz co chcesz fotografować i ile masz
  • Odpowiedz
lustrzanka


@giggle556: Kiedyś sobie analizowałem różnice i wyszło, że u mnie lepiej sprawdzi się bezlusterkowiec. Mówi się też, że lustrzanki odchodzą do lamusa i nie będą więcej produkowane. Więc pakować się w starą technologię?
  • Odpowiedz
Wiesz już co byś chciał/a fotografować czy tylko luźne stwierdzenie, że w ogóle bym chciał/a?


@Toszeron: Najlepsza odpowiedź to wszystko. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Przeważnie plener, czyli jakiś wyjazd góry, to żeby pofocić. A blisko mnie to tereny nad rzeką, czyli też plener. Budynki, miasta, architektura... Może jakiś wypad do lasu, to też.

Napisz co chcesz fotografować i ile masz pieniędzy to coś podpowiemy.


@Toszeron: do
  • Odpowiedz
@SendMeAnAngel: no ale na początek nie kupuj aparatu za 20k. Jeszcze nie wiesz czy cię to wciągnie. Lustrzanki ogólnie robią bardzo ładne zdjęcia i są w fajnych cenach. Ja w pracy używałem dwóch lusterkowcow i były super. Sony i Nikon.
  • Odpowiedz
@SendMeAnAngel: na moje nie warto na dzień dobry kupować nówki

Całe mnóstwo sprzętu jest wystawione na grupach FB, olx itp przez ludzi, którym się wydawało że bardzo chcą robić zdjęcia a teraz bardzo chcą sprzedać możliwie bezstratnie

Na bezlustrach się nie znam wie nie podpowiem. Jakbym miał taki budżet to kupiłbym d750, jeden obiektyw rybie oo, jeden stalka około 50mm i jakiś zoom 80-200 2.8. i byłbym szczęśliwy.

Nie chodzi o
  • Odpowiedz
@SendMeAnAngel nie kupuj lustrzanki. w 2023 r. nie ma to większego sensu. Jeśli ma być nówka, zacząłbym od Canona RP+ jakieś fajne szkło, jeśli używany, można pomyśleć o Canon R. Nie wiem, jak inne systemy, bo sam używam C.

przy czym, jak mówią koledzy, napisz cokolwiek o doświadczeniu czy planach. Aparat nie zrobi z Ciebie profesjonalnego fotografa. To przede wszystkim długa nauka (no chyba, że masz wrodzony talent)
  • Odpowiedz
@SendMeAnAngel: tak jak koledzy pisali wyżej - nie kupuj lustrzanki. Garść rad z mojej strony jako użytkownika systemu Sony (stąd będę reklamował ten konkretny wybór):
- warto wybrać Sony bo masz jeden bagnet ("złącze" obiektywu) we wszystkich ich aparatach więc (w BARDZO dużym uproszczeniu) wszystkie obiektywy dla systemu Sony będą działać na wszystkich relatywnie nowych aparatach Sony (co nie jest regułą w przypadku innych producentów, gdzie potrafią współistnieć różne wersje bagnetów
  • Odpowiedz
@markuzz: @matelusz: Znajomy sprzedaje Canon EOS R, bo przesiada się na iPhone. Cena 5000 PLN. Podobno używany tylko kilka razy, mimo że sprzedawca kiedyś filmował wesela. W cenie byłby standardowy obiektyw (jeszcze dopytam) + dodatkowy akumulator. Ceny na OLX to 4-4,5 kafli, na Allegro od 5 w górę. No i mam dylemat.

TL;DR: Czy warto ten aparat i jak się ma do innych aparatów na rynku?

Nie miałem czasu w
  • Odpowiedz
@SendMeAnAngel: aparat w którym jest ryzyko że służył do filmowania może mieć "zajechaną" matryce (duży szum, i słabe kolory z czasem mogą piksele powypalać się)

Sony a7III ciąglę średniak na topie świetny AF i jakość zdjęć bije eosa R praktycznie w każdej kategorii
  • Odpowiedz
aparat w którym jest ryzyko że służył do filmowania może mieć "zajechaną" matryce (duży szum, i słabe kolory z czasem mogą piksele powypalać się)


@Misieq84: Przebieg aparatu mogę sprawdzić.

Sony a7III ciąglę średniak na topie świetny AF i jakość zdjęć bije eosa R praktycznie w każdej kategorii


@Misieq84: Też dobry aparat. A masz porównanie, czy piszesz na podstawie opinii z neta?

Muszę dać odpowiedź znajomemu. Jeśli przez EOS R nie
  • Odpowiedz
Sony a7III ciąglę średniak na topie świetny AF i jakość zdjęć bije eosa R praktycznie w każdej kategorii


@Misieq84: Poczytałem trochę i faktycznie A7III bije EOS-a funkcjonalnościami, natomiast EOS wygrywa ergonomią. Jeśli sprzedający kręcił wesela EOS-em, to nie dziwię się, że sprzedaje, bo do filmowania się nie nadaje.

https://spidersweb.pl/2019/09/sony-a7iii-czy-nikon-z6-czy-canon-eos-r.html

https://www.forumphoto.pl/topic/46167-sony-a7-iii-vs-canon-rrp/

https://jnrphotovideo.com/canon-eos-r-vs-sony-a7iii/

EOS R7 ma naprawione problemy wieku dziecięcego. Podobnie Sony od którejś wersji.

Możliwe, że na początek odkupię EOS R (dlatego
  • Odpowiedz
@SendMeAnAngel: niestety nie pomogę Ci w porównaniu Sony do Canona, bo z Canonami nie mam w ogóle doświadczenia. Jeśli chodzi o Sony A7 III to pomimo tego, że aparat ma już kilka lat, to jest to nadal świetny sprzęt, który z pewnością spełni Twoje wymagania.

Jeśli miałbym być szczery, to wydaje mi się że za bardzo skupiłeś się na samym aparacie. Radziłbym sprawdzić dostępność i ceny obiektywów, bo to właśnie obiektywy
  • Odpowiedz
@SendMeAnAngel: tak z tego co napisałeś to tylko parę uwag.
Sony ma lepszy ekran do zdjęć bo dużo szybciej działa spróbuj w sklepie?
Stabilizacja w Sony jest do zdjęć właśnie dzięki niej nie musisz obiektywu ze stabilizacja kupować.
Jeśli chodzi o Canona to był królem lustrzanek ale w bezlustrach jest za wszystkimi.
Ja osobiście jako alternatywę do Sony rozważał bym Nikona Z6.
  • Odpowiedz
@Misieq84: Tak, będę chciał w sklepie jeszcze obadać, tylko raczej nie Media Expert, a jakiś branżowy sklep. Lokalnie to za bardzo nie ma wyboru: AB Foto i FotoPoker, więcej chyba nie ma.

Gość za EOS R chce 6000 zł ze szkłem i adapterem. Później zaktualizuję, jaki przebieg.

Czyli:
- korpus
- Canon RF 50mm F1.8 STM
- Canon Mount Adapter EF-EOS R (raczej nie potrzebuję)

Trochę mam wątpliwości, że on to
  • Odpowiedz