Wpis z mikrobloga

Chcę zacząć przygodę z fotografią profesjonalną. Nakierujcie mnie, jaki aparat na początek (kiedyś zdecydowałem, że bezlusterkowiec), co muszę jeszcze dokupić, od czego zacząć naukę... Może jakaś stronka, która mnie nakieruje, co tak naprawdę potrzebuję w aparacie i doradzi, jaki sprzęt kupić, który będzie wystarczający, ale nie jakiś szajs, żeby się nie zniechęcić.

#fotografia #fotografujzwykopem #pytaniedoeksperta

Wcześniejsze podejście nie udało się, bo nie było czasu i funduszy, ale teraz nadarza się okazja, żeby się uczyć.
SendMeAnAngel - Chcę zacząć przygodę z fotografią profesjonalną. Nakierujcie mnie, ja...

źródło: b11

Pobierz
  • 25
  • Odpowiedz
Jeśli chodzi o Sony A7 III to pomimo tego, że aparat ma już kilka lat, to jest to nadal świetny sprzęt, który z pewnością spełni Twoje wymagania.


@markuzz: No i pewnie docelowo pójdę w Sony, albo A7 III, albo wyższy model.

- przydałby się szeroki kąt pod krajobrazy albo wnętrza (14-20 mm)

- z drugiej strony przydałby się też jakiś zoom tele do krajobrazów (100 mm+)

- fajnie byłoby mieć jakąś
  • Odpowiedz
@SendMeAnAngel Oczywiście ta lista obiektywów jest spora, bo pokrywa dużo różnych potrzeb, sam będziesz musiał dojść do tego co jest Ci potrzebne a co nie. Z doświadczenia wiem, że bardzo łatwo wpaść w GAS (Gear Acquisition Syndrome :D) i zacząć kupować masowo kolejne (nie zawsze niezbędne) obiektywy. Złotym środkiem mogłoby być kupienie A6400 (który pomimo tego że jest APS-C to funkcjonalnie jest nowszym modelem niż A7 III - A6400 ma np. lepszy
  • Odpowiedz
Lecę z aktualizacją. Gość pożyczy mi EOS R na testy. Gdybym nie pytał, to by go nawet nie wystawił. Wyczułem, że z jednej strony nie jest przekonany do sprzedaży, ale z drugiej strony potrzebuje kasy na iPhone'a i na inne sprawy.

Ale tu się pojawia kilka problemów:

1. Potrzebuję jakiś obiektyw do krajobrazów. Gość radzi zooma (zmienna ogniskowa), ale one oryginalne kosztują ponad 10 000 zł, więc to odpada. Jeśli jest jakiś
  • Odpowiedz
@SendMeAnAngel: przy a7III za tanie pieniądze można mieć samyanga 18mm 2.8
niezły jest też duet sony 28mm 2.0 + konwerter szerokątny dedykowany do tego obiektywu daje to 21mm
Tamrona nie polecam (20) 2.8
Sigma 17mm F4 fajna ale droga
Standard czyli albo Tamron 28-75 2.8 albo Sigma 28-70 2.8
do koncertów jedynie coś z Canona/Sigmy/Tamrona pod bagnet Canon EF przez adapter Sigma MC11 bo to najtańsza opcja.
Można wyrwać 70-200 2.8
  • Odpowiedz
@SendMeAnAngel: odnośnie obiektywów w Sony (bo z Canonem to nie pomogę) to mogę polecić kilka sprawdzonych źródeł z opisami i porównaniami praktycznie wszystkich obiektywów dostępnych na rynku:
1. https://sonyalpha.blog/2019/11/10/which-lenses-to-maximise-the-potential-of-the-sony-a7riv/ - tu jest chyba praktycznie każdy możliwy obiektyw przetestowany i porównany z innymi, aktualizowane na bieżąco, zaletą jest też ranking ostrości obiektywów co pozwala na bardzo szybkie porównanie ich między sobą (są oddzielne porównania dla szkieł APS-C i FF)
2. https://phillipreeve.net/blog/guides/ -
  • Odpowiedz