Wpis z mikrobloga

#tojestmultikonto #ciekawostki #optyka

Synteza addytywna – zjawisko mieszania barw poprzez sumowanie wiązek światła widzialnego różnych długości.

Synteza addytywna zachodzi np. podczas projekcji na biały ekran światła ze źródeł o różnych barwach: w miejscu oświetlonym jednocześnie różnymi barwami światła oko ludzkie widzi odbity strumień światła będący sumą wszystkich padających w to miejsce barw (w widzianym przez nas strumieniu odbitym występują jednocześnie wszystkie długości fal odpowiadające poszczególnym strumieniom światła padającego).

Synteza addytywna dwóch barw przeciwstawnych (dopełniających, komplementarnych) z koła barw, czyli barw leżących na kole barw naprzeciwko siebie, daje światło o barwie białej (teoretycznie, pod warunkiem precyzyjnej przeciwstawności barw i równego natężenia wszystkich trzech strumieni).

W praktyce oświetleniowej, fotograficznej czy grafiki komputerowej do uzyskiwania barwy białej używa się trzech barw podstawowych, co umożliwia oprócz bieli uzyskiwanie szerokiego spektrum pozostałych kolorów.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Synteza_addytywna

Co ciekawe, jeżeli zmieszać farbę o intensywnym zabarwieniu czerwonym z intensywną farbą niebieską, dodając odpowiednio dużo barwników uzyskamy mocny kolor czarny.
Pobierz
źródło: 2149px-AdditiveColorMixing.svg
  • 9
@SebastianDosiadlgo: Ja myślę, że temat jest zdecydowanie bardziej rozległy i zagmatwany. Obraz, który dociera do dna oka jest odwrócony przez "soczewkę" skupiającą światło, dopiero mózg go odwraca.


Poza tym mózg uczy się rozpoznawania kształtów i odległości od chwili narodzin. Ludzie, którzy odzyskali wzrok dzięki postępom medycyny, a byli już wtedy dorosłymi mają problemy z interpretacją widzianych obrazów, czasami zdarza się to również osobom widzącym, popularnie nazywa się to "złudzeniem optycznym", ale
Pobierz
źródło: comment_1671213382MQL0nHC9pdfSp2MTLZPCoS
Ośrodek wzrokowy zużywa i tak najwięcej tlenu i energii


@tojestmultikonto: co

to nie jest prawda, mózg, działa jak pralka, i tak wszystkie jego płaszczyzny i głębokości działają jednocześnie, zamknięcie oczu, co najwyżej może mieć wpływ na zmianie dopływających bodźców, zamknięcie też na pewno nie zmniejsza zużycia energetyczgo, to może zmniejszyć tylko sen - czyli inne i płytsze fale, a i tak podczas faldelta, mózg generuje doznania wzrokowe - sny.
Ja myślę, że temat jest zdecydowanie bardziej rozległy i zagmatwany.


@tojestmultikonto: Tak, zdecydowanie ten temat jest bardzo rozgległy. Co nie zmienia faktu, że w swoim wpisie podałeś wyłącznie informacje, które są w podstawie programowej nauczania dzieciaków w szkole podstawowej.

Obraz, który dociera do dna oka jest odwrócony przez "soczewkę" skupiającą światło, dopiero mózg go odwraca.

Tego również dzieci uczą się w podstawówce. Na biologii i fizyce.

Nie wiem po co to
co


to nie jest prawda, mózg, działa jak pralka, i tak wszystkie jego płaszczyzny i głębokości działają jednocześnie, zamknięcie oczu, co najwyżej może mieć wpływ na zmianie dopływających bodźców, zamknięcie też na pewno nie zmniejsza zużycia energetyczgo, to może zmniejszyć tylko sen - czyli inne i płytsze fale, a i tak podczas faldelta, mózg generuje doznania wzrokowe - sny.


@miszczu90: Z moich obserwacji wynika, że może dochodzić do tego, że obszary
Tak, zdecydowanie ten temat jest bardzo rozgległy. Co nie zmienia faktu, że w swoim wpisie podałeś wyłącznie informacje, które są w podstawie programowej nauczania dzieciaków w szkole podstawowej.


@SebastianDosiadlgo: Mądrej głowie dość dwie słowie, ja widzę tam znacznie więcej niż Tobie udało się z tego wywnioskować. Dzieci z podstawówki prawdopodobnie nie są w stanie zauważyć tam nic więcej, bo nikt nie nauczył ich samodzielnego mayślenia.

https://en.wikipedia.org/wiki/Triquetra
co


to nie jest prawda, mózg, działa jak pralka, i tak wszystkie jego płaszczyzny i głębokości działają jednocześnie, zamknięcie oczu, co najwyżej może mieć wpływ na zmianie dopływających bodźców, zamknięcie też na pewno nie zmniejsza zużycia energetyczgo, to może zmniejszyć tylko sen - czyli inne i płytsze fale, a i tak podczas faldelta, mózg generuje doznania wzrokowe - sny.


@miszczu90: To o czym piszesz to typowy błąd poznawczy. Osoby niewidome mają