Wpis z mikrobloga

#oszustwo #banki #bankowosc #zlodzieje #bezpieczenstwo #kuprzestrodze

Hej Mirki!
Post będzie ku przestrodze. Właściwie prosiłbym o wyplusowanie w gorące i kręcenie Małysza tak by dotarło to do jak największej ilości osób. Prosiłbym też o wyjaśnienie tego sposobu na wyciąganie pieniędzy osobom starszym jeśli macie je gdzieś w rodzinie. Sytuacja świeża bo dosłownie z dzisiaj rana (05.06.2023r.).

Może cześć już osób wie albo i nie ale pojawiło się nowy typ oszustwa mającego na celu wyciągnąć pieniądze przelewem z naszych kont bankowych. Prawdopodobnie, niektórzy z Was mieli też sytuację, w której po wykonaniu jakieś płatności kontaktował się z Wami konsulat z banku upewniając się czy ty ten przelew wykonałeś.

Otóż Ci oszuści działają w taki sposób: dzwonią do Ciebie z informacją, że był jakiś podejrzany przelew z waszego konta na jakaś firmę, ale został zablokowany ponieważ firma jest podejrzana (tutaj sprawdziłem było to na dane firmy Firma turystyczna Global travel Dawid Piekarski, przy czym po późniejszym sprawdzeniu okazało się, że o ile firma Global travel istnieje to jest w tym ofiarą tak naprawdę). Na pytanie dlaczego ten przelew nie jest widoczny w historii informują, że został usunięty z systemu. (żółta lampka świeci) Po poinformowaniu o tym wszystkim zaczynaja się weryfikacje, przychodzą jakieś SMS - przy czym nie są to SMS z podejrzanych numerów tylko w tym wypadku z napisem "Paribas", przez co wydaje się to z początku legitne. Następnie konsultant informuje, że połączy się ze mną "specjalista z działu technicznego", po czym się rozłącza i po 10-20 sekundach przychodzi połączenie od drugiego oszusta.

Następnie naciągają człowieka, na zmianę rachunku bankowego celem zwiększenia bezpieczeństwa (tutaj czerwona lampka się zaświeciła i już wiem, że to na 90% będzie oszustwo, ale idę dalej zobaczyć na czym to polega). Mówią aby połączyć się przez aplikację Zoom, podają id rozmowy, hasło. Następnie każą wpisywać rzeczy na czacie rozmowy. Pierwsze, że niby anulują przelew, drugie weryfikacja czy nie ma jakiś wniosków kredytowych na twoje konto, anulowanie tych wniosków kredytowych. Informują, że wybrana kwota na danym rachunku bankowym zostanie zablokowana. Następnie przechodzą do "generowania" nowego konta bankowego, na które trzeba samemu przelać pieniądze. No i tutaj się zatrzymałem i powiedziałem, że w takim wypadku chcę załatwić tą sprawę w banku. Od razu gość zaczyna mówić, że tutaj będą w stanie załatwić to praktycznie od ręki, a w banku to zajmie tydzień i nakłania żeby to załatwić już teraz pod pretekstem, że i tak będzie dalej to samo prowadzone przy konsultancie w banku. Gdy ta ostatnia próba nakłonienia się nie uda rozłączają się.

Te typy przedstawiają się imionami: Jarosław Krup (numer telefonu 502 545 211) Andrzej Pento (502 548 434). Są to osoby najprawdopodobniej o pochodzeniu wschodnim przy czym posługują się prawie perfekcyjną polszczyzną.

Dodatkowo skontaktowałem się z gościem od tej firmy do której niby wykonałem przelew i dowiedziałem się, że proceder już trwa co najmniej od dwóch lat, (link do artykułu policji https://lubelska.policja.gov.pl/lub/aktualnosci/122341,Oszustwo-metoda-quotna-zdalny-pulpit.html) przy czym policja ma to w dupie i nic z tym nie robi.

Wiem, że wykop ma siłę i nie raz było to pięknie pokazane (ach ta Galeria Krosno :) ) więc proszę aby trafiło to do jak największej grupy osób, bo może wtedy policja i inne służby zaczną coś z tym robić.
  • 2
  • Odpowiedz
bo może wtedy policja i inne służby zaczną coś z tym robić.


@Yamikaze: Zrobili, wprowadzili wymaganą rejestrację numerów telefonów ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Głównym problemem jest słabość systemów telekomunikacyjnym, oszuści mogą się podszywać pod numery telefonów i nie za wiele z tym można zrobić (to nie problem tylko u nas, w USA/UK to się odbywa na masową skale, w Indiach są całe call center specjalizujące się w
  • Odpowiedz