Wpis z mikrobloga

  • 0
@KoninaBeZiomeczka:
Latem robię ogródek z grzybami na dworze. Robie "ciastka" po 15kg jedno.
Z mojego doświadczenia robienie nowej strzykawki ze swierzych zarodników wychodzi za długo. Plus jest większe ryzyko zanieczyszczenia. Więc moim skromnym zdaniem efektywniejsze jest robienie strzykawki ze strzykawki.
Ale może masz rację. Może to kwestia gustu i przyzwyczajenia? ( ͡° ʖ̯ ͡°)

*na dworze bo ryjów do wykarmienia sporo więc to przez rozdawnictwo.
Protip:

Jeżeli nie masz ciśnieniowego garnka to wystarczy słoik gotować przez godzinę w zwyczajnym garnku z wodą. Też powinno być ok.


@Uddhx: no nie za bardzo. Jak robisz LC na miodzie, to miód się karmeluzuje wytwarzając szkodliwe dla grzybni substancje. A dwa to ja mam doświadczenie z agarem bez szybkowaru. Nigdy więcej ¯_(ツ)_/¯
  • 0
@odczepciesie2:
Pro tip:
Kup se żarówkę uvc. Najlepiej o dlugosci fali 254nm (najwydajniejsze uvc do sterylizacji). Jak zrobisz agar na szalce petriego i nie wysterylizujesz, ale potrzymasz pod uvc to nic się nie zalęga ujowego.
Wiele lat rzeźbiłem grzyby bez szybkowaru i powiem, że da się spokojnie bez. Nawet gdy gotujesz wszystko w zwykłej wodzie w garnku.
Masz te szalki pvc czy szklane?
Uddhx - @odczepciesie2: 
Pro tip:
Kup se żarówkę uvc. Najlepiej o dlugosci fali 254nm...

źródło: 20230603_134940

Pobierz
Więc moim skromnym zdaniem efektywniejsze jest robienie strzykawki ze strzykawki.


@Uddhx: jak robisz ze strzykawki "mastera" to ok. Jak z kolejnej robisz następną to może dojść do degeneracji grzybni. Dlatego czasami jest warto wrócić do zarodników.

Niemniej dużo zależy od gatunku i genetyki. Np cordyceps militaris jest vardzo podatny za degenerację.
  • 0
@odczepciesie2:
No żarowa jest dobra do szalek i cudowania z różnymi genami bo naświetlasz już zimny agar i dopiero zamykasz szalkę i wtedy nie ma kondensacji pary wodnej na górnej części, na "pokrywce".
IMO zmniejsza to prawdopodobieństwo zanieczyszczenia.
Tu masz plamkę od wody po kondensacji na pokrywce z którego wyszło całe zanieczyszczenie.
Więc agar miales dobry po ugotowaniu, ale wyłapało coś z powietrza.
Uddhx - @odczepciesie2: 
No żarowa jest dobra do szalek i cudowania z różnymi genami ...

źródło: Screenshot_20230603_135804_Brave

Pobierz
@Uddhx: może. Ja sterylizuję w szybkowarze i nalewam pod przepływem laminarnym. Później wrzucam na "kwarantannę" do worka z dziurami zaklejonymi taśmą mikroporową i też nie mam kondensacji. Odkąd zacząłem używać szybkowaru ilość zanieczyszczonych szalek spadła mi do zera. Nie mam potrzeby kombinować z lampą.