Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (746)

Rosja
Ukraina powinna przygotować się do wstrzymania tranzytu rosyjskiego gazu przez swoje terytorium w 2024 r., kiedy wygaśnie kontrakt z Rosją, lub nawet wcześniej. Poinformował o tym Serhij Makogon, były szef firmy GTS Operator . Według niego dziennie przez Ukrainę z Federacji Rosyjskiej do Europy przepływa 35-37 mln metrów sześciennych gazu, czyli około 13 miliardów metrów sześciennych rocznie. Jednocześnie obecna umowa tranzytowa między Ukrainą a Rosją wygasa w grudniu 2024 roku.
Źródło

Ukraina
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy przypomniało premierowi Węgier Viktorowi Orbánowi, dlaczego negocjacje z Federacją Rosyjską są obecnie dla Ukrainy nie do przyjęcia i wezwało Orbána do podjęcia działań, które realnie przyczynią się do zakończenia wojny. „Jednocześnie wzięliśmy pod uwagę wypowiedź Viktora Orbána, że ​​trudno mu być jedynym premierem w UE, który opowiada się za pokojem. Aby załagodzić tę sytuację, wzywamy szefa węgierskiego rządu, by wreszcie zaczął np. potępiać rosyjską agresję, domagać się od Moskwy zakończenia wojny i powrotu rosyjskiej armii na terytorium Rosji, przyłączenia się do działań międzynarodowej izolacji Rosji, a nie podważania jedności w UE” – dodał rzecznik MSZ Oleh Nikołenko w odpowiedzi na wielokrotne apele Orbana o negocjacje z Rosją.
Źródło

Przedstawiciele struktur rządzących UE i europejskiego biznesu są gotowi do współpracy ze stroną ukraińską w zakresie szeroko zakrojonej odbudowy Ukrainy i jej drogi do członkostwa w Unii Europejskiej - mówiła szefowa partii Sługa Ludu Olena Szuljak. „Regiony i miasta UE są gotowe do przyłączenia się do procesu odbudowy Ukrainy. Dlatego szczegółowo przedstawiliśmy możliwości biznesowe i perspektywy współpracy,
jakie ukraińskie regiony i miasta mogą zaoferować europejskim partnerom biznesowym” – podkreśliła Szuljak. Według niej kolejnym ważnym obszarem negocjacji w Brukseli był ruch Ukrainy w kierunku członkostwa w UE.
Źródło

W Polsce odsetek obywateli Ukrainy, którzy przyjechali z dziećmi, wzrósł pięciokrotnie. Jeśli w 2021 roku było ich 11%, to w 2023 roku – 50%. Jedna trzecia Ukraińców wybrała dla swoich dzieci wyłącznie polski system edukacji, poinformowali eksperci z platformy migracyjnej EWL TRAVEL. Połowa obywateli Ukrainy mieszkających w Polsce przyjechała do kraju z dziećmi poniżej 18 roku życia - wynika z badania "Obywatele Ukrainy na polskim rynku pracy. Nowe wyzwania i perspektywy" Platformy Migracyjnej EWL, Fundacji EWL i Centrum Studiów Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Jednocześnie 38% respondentów wskazało, że dzieci uczą się jednocześnie w szkołach polskich i ukraińskich. 27% Ukraińców korzysta wyłącznie z ukraińskiego systemu edukacji.
Źródło

Białoruś
Od 4 do 23 lipca cudzoziemcy z 73 krajów podróżujący na Międzynarodowy Festiwal Sztuki „Słowiański Bazar w Witebsku” przez międzynarodowe punkty kontrolne będą mogli wjechać na Białoruś bez wizy, informował na początku maja Państwowy Komitet Graniczny Białorusi. Jednak w związku z tym wydarzeniem, Polska obawia się wznowienia zwiększonego naporu na nasze granice nielegalnych migrantów.
Źródło

Litwa
„Litwa i region krajów nadbałtyckich stały się dobrym przykładem odporności na rosyjskie ataki hybrydowe i inne, ale pole zagrożeń stale się powiększa i to zachęca nas, byśmy nie tracili czujności. Nie tylko Litwa, ale cały region stał się pierwszą linią oporu, chroniąc energię i inną krytyczną infrastrukturę w regionie Morza Bałtyckiego oraz wzmacniając bezpieczeństwo, demokrację i porządek oparty na zasadach” – powiedział minister Gabrielius Landsbergis, który wziął udział w dorocznym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw należących do Rady Państw Morza Bałtyckiego, które odbyło się w Wismarze w Niemczech.
Źródło

Łotwa
Jeśli partie tworzące rząd nie dojdą do porozumienia w sprawie przedłużenia koalicji, Arvils Ašeradens, obecny minister finansów i przewodniczący partii "Jedność", jest nieoficjalnie wymieniany jako potencjalny lider nowego rządu. W piątek po południu planowane są rozmowy między trzema partiami tworzącymi rząd - "Nową Jednością" (JV), "Zjednoczoną Listą" (AS) i Zjednoczeniem Narodowym (NA) - w sprawie dalszej współpracy koalicyjnej.
Źródło

Estonia
Dowódca Estońskich Sił Obronnych (EDF) generał Martin Herem powiedział, że jednym z głównych wniosków z przebiegu wojny na Ukrainie jest to, że agresor musi zostać zneutralizowany do n-tego stopnia, jeśli wejdzie na twoje terytorium. "Wcześniej myślałem, że wymierzenie kary zadziała odstraszająco. Gdyby w Rosji były ciężkie straty, czysty tysiąc ofiar dziennie, złamałoby to psychologiczny kręgosłup narodu rosyjskiego, a matki zabitych żołnierzy, wraz ze wszystkimi innymi, protestowałyby. Wtedy, być może, wojna zostałaby doprowadzona do końca, jak to miało miejsce w przypadku wojen czeczeńskich. Teraz jednak widzę, że tysiąc poległych dziennie dla Rosji to zdecydowanie za mało".
Źródło

Polecam:
Rajd przeprowadzony przez antyputinowskich rosyjskich bojowników - Kijów oficjalnie twierdzi, że rajd został przeprowadzony przez jednostki bojowe złożone z obywateli rosyjskich, podczas gdy Moskwa twierdzi, że było to dzieło wspieranych przez Ukrainę "terrorystów" - w regionie Biełgorodu miał miejsce zaledwie kilka kilometrów od jednego z 12 rosyjskich centralnych magazynów broni jądrowej - jednostki wojskowej nr 25624, znanej również jako Biełgorod-22. Pomimo faktu, że rajd nie stanowił bezpośredniego zagrożenia dla samego magazynu, rodzi on pytanie, w jaki sposób społeczność międzynarodowa poradzi sobie z rosyjskim arsenałem jądrowym w przypadku dalszej agresji wojskowej w nadchodzących latach lub gwałtownych zawirowań wewnętrznych w samej Federacji Rosyjskiej.

Artykuł Pawła Łuzina
Skutki nuklearne rajdu na Biełgorod

Tag -> #ciekawostkizewschodu

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

Twitter

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja