Wpis z mikrobloga

#budujzwykopem #architektura #budownictwo

zapytalem dwoch architektow o adaptacje gotowca z archona, dom parterowy praktycznie kwadrat (https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-lipiennikach-2-m2c7250fb3df76) powiedzialem ze nie chce robic stropu tylko wiazary i podwieszone sufity

jeden mowi adaptacja 3100 i w cenie wystepienie z wniosekiem o odrolnie

drugi mowi za projekt budowlany 6900 i za projekt techniczny 4500 argumentujac ze skoro stropu nie bedzie to musi zaprojektowac wieniec i zlecic konstruktorowi przeliczenie statyki budynku.

1. skad te roznice ? drugi chce 2 razy tyle
2. ten pierwszy i tak musial by jeszcze robic projekt techniczny przed budowa ?
  • 16
  • Odpowiedz
@KrowkaAtomowka: Projekt techniczny wydzielona z starego projektu architektoniczno-budowlanego część projektu budowlanego. Od kilku lat do urzędu nie trzeba składać projektu technicznego w celu uzyskania pozwolenia na budowę. Z tego powodu nie jest on często gęsto wykonywany bo nie jest wymagany w urzędzie. Jest to niezgodne z prawem, ale nagminne wśród architektów bo cała kasa spływa do nich :)
  • Odpowiedz
@KrowkaAtomowka: temat rzeka. Porządnie zrobiona adaptacja często potrafi kosztować porównywalnie co indywidualny w mniej renomowanym biurze projektowym. Przez porządnie mam na myśli zrobienie całkowicie od nowa charakterystyki energetycznej, analizy źródeł energii no i przeprojektowanie zmian. Pytanie do Ciebie, czy jest Ci to potrzebne? wątpie.
Obstawiam że różnica w cenie wynika tylko i wyłącznie z tego że biuro projektowe które ma obłożenie indywidualnymi tematami niechętnie chce się użerać z typówką i daje
  • Odpowiedz
@artur-ganczak: kurde stary ale skąd masz takie informacje? serio się pytam bo dla mnie to aż dziwne. Co z oświadczeniem projektanta że przekazał projekt techniczny? podpisuje i poświadcza nieprawdę? a co z późniejszym odbiorem? przecież techniczny składa się do nadzoru razem z zakończeniem budowy. Coś mi się nie chce wierzyć że takie praktyki przechodzą, ja o takim czymś nie słyszałem
  • Odpowiedz
@KrowkaAtomowka: tak jak napisał artur. teraz masz podział na techniczny i architektoniczno budowlany. PAB idzie do urzędu na pozwolenie a PT na budowę i składany jest po zakończeniu budowy do nadzoru. Tak podsumowując na samym PAB dostaniesz pozwolenie ale bez PT nie zakończysz budowy
  • Odpowiedz
@KrowkaAtomowka raczej w tej niższej cenie powinieneś mieć wszystko. Archony i inne biura mają gotowe projekty "po staremu", stąd w ramach adaptacji robi się głównie niewielką kosmetykę i PZT. A reszta projektu jest nazwana proj. technicznym. Ale dopytaj tego adaptującego najlepiej.
A jeżeli przypadkiem Wrocław i okolice, to mogę polecić kogoś do adaptacji. I wycenić wiązary, bo tym się zajmuję na co dzień.
  • Odpowiedz
@kamil13812: ok napewno musza byc z podlogą tak zeby utworzyly konstrukcjie do podwieszenia sufitow, mniej wiecej takiej ceny sie spodziewalem, pytanie pomocnicze ile takie wiazary moga lezec na domie pokryte tylko membrana ? orientujesz sie ?

i drugie pytanie , dojscie do komina ? jak najlepiej najtaniej ? zrobic okno jedno w nieuzytkowym strychu i od niego stopnice do komina ?
  • Odpowiedz
@KrowkaAtomowka Jak będą pokryte membraną to w nieskończoność. Ale producenci membran dają najczęściej 3 miesiące gwarancji na działanie UV. Do tego czasu trzeba pokryć.
Dokładnie tak, okno/wyłaz dachowy z wejściem ze strychu i stopnie kominiarskie
  • Odpowiedz
@ptak_powszedni: dokładnie jak piszesz. Przy procedowaniu PnB proj. techniczny nie jest potrzebny. Przy zawiadomieniu PINB o zamiarze rozpoczęcia robót budowlanych należy załączyć oświadczenia projektantów o opracowaniu PT (branże też wymagają PT). Kierownika Budowy również powinni wpisem w dzienniku potwierdzić otrzymanie od Inwestora PT. Do zawiadomienia PINB o zakończeniu budowy należy dołączyć PT i jeżeli nastąpiły zmiany w odniesieniu do zatwierdzonej dokumentacji PAB+PZT+PT to dodatkowo dokument sporządzony przez Kierownika Budowy z stosowną
  • Odpowiedz