Wpis z mikrobloga

Prośba o pomoc do ekspertów z tagu #siecikomputerowe, #sieci i #internet. Mam kabel światłowodowy doprowadzony od razu na wejściu do domu i w tym samym miejscu schodzą się kable sieciowe z różnych miejsc. Miejsce na router pewnie się nie nadaje, tym bardziej, że będzie zabudowane szafą. Jak to najlepiej rozwiązać, jakiego/jakich urządzeń potrzebuje i co polecacie, żeby rozprowadzić połączenie po kablach i zrobić sieć #wifi? Na wejściu switch + router w jakimś centralnym miejscu?
  • 6
@wypokowy_expert: @a-kow zależy od tego, co dostanie od swojego ISP, przy zestawie domyślnym, czyli ont z routerem w jednym urządzeniu nie potrzebuje nic. zarządzalnego, wystarczy mu zwykły tani switch i jakiś osobny accesspoint (albo dwa), a w tym od ISP zablokować wifi.

Opie, jak ogarniasz temat, to najlepiej, gdybyś uzyskał od ISP samo ONT, wtedy router robisz swój, za nim switch i accesspointy.
  • 0
@Jarek_P: Przepraszam, że dopiero odpisuję i odkopuję temat sprzed tygodnia, ale mocno brakło czasu do tego usiąść. Nie jestem w tym biegły, ale jak dobrze rozumiem to mam dwie opcję:

1) Dostawca dostarcza tylko ONT, a ja robię swój router, od routera idzie kabel do switcha, który spina pozostałe kable + dodatkowo access point/y.
2) Dostawca dostarcza router z ONT, za tym wstawiam switch + do tego access pointy.

Jutro będę
Podpowiedziałbyś czy według Ciebie taki sprzęt jest wystarczający czy warto się zamiast tego bawić od razu w swoje urządzenie?


@a-kow: sprzęt jest trochę biedny, oba mają wifi wyłącznie 2.4GHz, więc tak, warto zainwestować we własny. Z tym, że Dasan jest zintegrowany z ONT, więc jeśli go dostaniesz, to i tak będziesz go musiał mieć, najwyżej w nim wyłączysz wifi albo wręcz przestawisz go w tryb bridge i za nim podłączysz własny